Mohu znát schéma zapojení pulsního relé jako náhradu schodišťových vypínačů?
Jaroslav Hasala:
Zapojení se u jednotlivých výrobců nebo typů může lišit. Existují i impulsní relé bez N vodiče, umísťují se obvykle pod spínače.
Při použití orientačních doutnavek je výhodnější použít tlačítka s vyvedeným N kontaktem, doutnavka se zapojí mezi přímou fázi a N, takže svítí stále. Do tlačítek je ovšem nutné místo dvou vodičů přivést tři vodiče - přímou fázi, ovládanou fázi a N. Ušetří se tím ovšem možné problémy, některé relé (nejen impulsní) si s kontrolkami moc nerozumí.
Tomáš Novotný:
Malá poznámka z domácí zkušenosti. Čistě mechanická impulsní relé jsou fajn, ale jsou dost hlučná (katalogům nevěřte). V podružném rozvaděči na zdi sousedící s ložnicí je manželka byla ochotná tolerovat tak týden - výrobce Moeller. Elektronicko - mechanické relé od ELKO-EP není skoro slyšet a určitě budou i jiná.
Ta čistě elektronická relé, která zmiňuje pan Hasala jsou bezhlučná, ale mají silně omezenou zátěž. Takže záleží i na tom kolik se toho bude spínat a kde bude relé fyzicky.
Jan Kelbich:
(poklona)
k těm kontrolkám : Nevím, nemám s tím zkušenosti, jen mě napadá : nedalo by se to vyřešit připojením vhodné impedance (kondenzátor, rezistor ...) paralelně k ovladacímu vstupu imp. relé ?
(poklona) ,
Kelbich Jan
xxxxx:
To: Jan Kelbich
Mělo by to jít, nízkopříkonová LED potřebuje proud tak 2-3mA, ale pokud budete mít např 20 tlačítek každé s jednou LED tj asi 50mA, tak je téměř jisté, že elektronický časovač se bude chovat jako s neustále stisknutým tlačítkem. Se (starým) časovačem na mechanickém principu to není vůbec problém tak jen spočítat podle ohmova zákona odpory-rezistory. Také by se k "mechanickému časovači " mohl hodit odrušovací člen , ale to je jiné téma
Milan Karvánek:
TO: Béda > Myslím, že zde je řeč o schodišťových vypínačich č.6, příp.křížových č.7 kontra impilsním relé, nebo jinak se mu říká paměťové relé (zmáčknu jednou rozsvítí se, zmáčknu podruhé zhasne) nikoli o "schodišťovém automatu" což je vlastně časové relé.
Výrobci paměťových relé v katalagu použití orientační doutnavky neuvádí(alespoň ty co znám) a opravdu jak píše p. Hasala bez přivedené N svítit nemusí. Ostatně jsem zastáncem dodržování katalogových zapojení výrobců, má to své výhody, halavně to vždycky funguje jak má.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana