Mohu znát schéma zapojení pulsního relé jako náhradu schodišťových vypínačů?

(1/3) > >>

Petr Horvát:
V příspěvku o správné poloze kolébky vypínače mluvíte o možné náhradě schodťáku s křížákem - pulzním relé. Mohu toto zapojení znát?

Otakar Dosbaba:
Zapojení impulsních relé se u různých typů a výrobců mírně odlišuje, je třeba se držet konkrétního návodu. V principu je to ale vždy tak, že  někde v rozvaděči je na DIN liště zpravidla jednomodulové relé, kterým je osvětlení spínáno. Z rozvaděče jde tedy vedení přímo ke svítidlům. Co se týká spínačů, ty jsou všechny paralelně na společné "ovládací lince" (kabel 2Ax1,5). Spínače jsou tlačítkové (řazení 1/0),  často doplněné orientační indikací. Spínače pak posílají po stlačení do relé impuls, kterým se to relé dle aktuálního stavu zapíná nebo naopak vypíná. Na obrázku je principiální schéma IR, takto jednoduše se např. zapojuje relé Hager EP 510N. Většinou ale přístroj obsahuje ještě svorky pro centrální ON ne bo OFF ovládání. Pozor také na množství orientačních signálek ve vypínačích, které jsou ke kontaktům spínačů připojeny paralelně. Ty pak ve větším počtu mohou do ovládacího vstupu relé přivest dostatečné napětí, které pak relé vyhodnotí jako trvale sepnutý spínač.

Otakar Dosbaba:
... v náhledu se mi to zobrazí kompletně, v zobrazení již ne... ? ... Obrázek ma 9k.

Už je to tam... (teda to schéma... :-))

Petr Horvát:
Díky. Tak ještě sehnat to relé...

Otakar Dosbaba:
To by mělo být k mání v každém slušnějším obchodě s elektromateriá lem. Z dotazu je ale patrné, že nejste elektrikář, proto instalaci raději svěřte odborníkovi nebo to s ním alespoň přímo na místě konzultujte. Nejde totiž jen o zapojení drátků do příslušných svorek relátka.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana