Kde je lepší použít pojistky a kde jistič?

(1/6) > >>

Tomáš Jarovec:
Kdy je dnes vhodnější použít nožové pojistky než jistič nebo DEION? Například z hlediska úbytku napětí a tím výkonové ztráty. U pojistek považuji za nevýhodu, že nepřeruší všechny fáze a tím mohou poškodit některé 3f spotřebiče.

#112#

Lukáš Rotrekl:
Pojistky používám pro napojení podružných rozvaděčů, nebo tam kde to vyžaduje výrobce zařízení.
Výhoda je v tom, že když chci zařízení bezpečně vypnout tak z dosahu spodků nebo odpojovače schovám všechny pojistky a nemůže každej jouda kterej de kolem jen tak zapnout jistič s tím že asi vypadl....

Samotné napojení 3f spotřebičů pak už přes příslušně dimenzované jističe, chráníče, motorové spouštěče..... ..

Jarda Hromada:
Zásadní rozdíl je ve zkratové odolnosti (AKA "vypínací schopnosti"). Běžná pojistka (PN1) vám spolehlivě vypne tvrdý zkrat řádově desítek i stovek kA. Kdežto jističe běžné v bytové výstavbě mívají 10kA.
Proto se na přívodech HDS a podobně používají primárně stále pojistky, protože zkratové proudy v distribuční síti mohou být na úrovni těch 100 kA a jistič by to (lidově) "nevypnul".

A varianta bezpečnějšího odpojení při práci na zařízení je samozřejmě také pravdivá.

Zbyněk Hála:
Obě varianty mají své výhody i nevýhody a existují společně v mnoha variantách.
Samozřejmě, jak píše p. Jarovec, odpojení obvodu a zabezpečení je s pojistkami jednodušší než s běžnými jističi - to je výhoda pro revize a opravy.
V běžném provozu mám radši jističe kvůli snadnému nahazování po poruše, zejména pro laickou obsluhu. Rovněž při testování zařízení může docházet k vybavení jističů velmi často a dělat si kvůli tomu dostatečnou zásobu pojistek je trochu nepraktické. Někdy je to i otázka zaměnitelnosti a dostupnosti neobvyklých druhů pojistek. Občas tam obsluha dávala šrouby M10x50, protože došly pojistky. U některých pojistkových držáků může nastat úraz el. proudem při dotyku horního konce pojistek, pokud výrobce rozvaděče přivedl přívod na spodní svorky držáku.
Pokud mohu a nejsou předepsány pojistky, tak používám jističe a motorové spouštěče - zejména pro 3fázová koncová zařízení a bytová zařízení. U  spouštěčů může být výhodou rozsah vypínacího proudu - dle štítku motoru - to s pojistkou neuděláte.
V některých případech jsou výhodou doplňkové kontakty na jističi - pro dálkovou signalizaci stavu.

Nicméně v některých aplikacích jsou výhody pojistek jednoznačné, stejně jako jindy výhody jističů.

IM:
Citace: Jarda Hromada  28.05.2009, 11:31

... protože zkratové proudy v distribuční síti mohou být na úrovni těch 100 kA a jistič by to (lidově) "nevypnul".

S těmi 100 kA jste to trochu (spíš pořádně) přehnal

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana