Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Znění zákonů, norem, vyhlášek....
| |-+  Diskuze o ČSN
| | |-+  Jak nejlépe v praxi dodržet ustanovení ČSN 33 2000-5-52, čl.521.N10.2.6?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak nejlépe v praxi dodržet ustanovení ČSN 33 2000-5-52, čl.521.N10.2.6?  (Přečteno 18242 krát)
Miroslav Lampart
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« kdy: 04.04.2009, 12:24 »

Ať to nemusíte hledat:
ČSN 33 2000-5-52, čl.521.N10.2.6: "Vývody pro dodatečně montovaná svítidla se musí zakončit ve svítidlové svorkovnici upevněné na stropě nebo na stěně. Pro takové svítidlo se zřizuje světelný vývod zakončený ve svítidlové svorkovnici, která u vedení z můstkových, lištových a páskových vodičů musí být upevněna na stropě nebo stěně."
 podivej
Když musí, tak musí, ale jak to nejlíp dodržet, když podle mne jsou nejvhodnější "mačkací" bezšroubé svorky, a ty nejdou přišroubovat na zeď? To je nutné se vrátit o 20 let zpět a šroubovat na zeď kousky lámací svorkovnice, které stejně při montáži moderních svítidel bude asi nutné sundat, protože by při montáži vadily, kdyby byly napevno na zdi nebo stropě.

#uft#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 06.04.2009, 19:41 »

Jak vidno, toto ustanovení se v praxi asi moc důsledně nedodržuje.  Zlej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Lampart
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 07.04.2009, 10:11 »

Taky koukám, že všichni zarytě mlčí. Očekával jsem, že alespoň projektanti ví všechno a že se ozvou.
 Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #3 kdy: 07.04.2009, 10:42 »

. . . Očekával jsem, že alespoň projektanti ví všechno . . . .
Šok Že by to byli elektrikářští všeznalci ?
To ne, naopak, nestydím se v takových detailech požádat o radu právě montážníky. Praxe je praxe a to nám projektantům často chybí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Miroslav Lampart
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 07.04.2009, 11:14 »

(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) pana Doležala.  Mrknutí

Já požádal i montážníky, ale asi zatím nikdo vývod na světlo nedělal. Smutek

Já to při revizích běžně přehlížím, protože to je podle mne naprostá ptákovina a nic to neřeší, ale norma je norma. Abych byl upřímný, za posledních cca 25 let jsem do do revize napsal jako závadu jen jednou, abych vytočil bordelářského, arogantního a drzého montážníka a nebyla to samozřejmě jediná závada, bylo jich tam povícero.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 07.04.2009, 14:46 »

Při revizi vyžaduji osazení " čokolády ",  nebo spolehlivou izolaci. Správně zapojená čokoláda má IP20. Ono to může mít dva úhly pohledu. Jeden je bezpečnost pořed dotykem a druhý je určitá předpříprava pro montáž svítidla. Vždy tam musí být nějaká svorkovnice.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miroslav Lampart
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 07.04.2009, 15:25 »

Při revizi vyžaduji osazení " čokolády ",  nebo spolehlivou izolaci. Správně zapojená čokoláda má IP20. Ono to může mít dva úhly pohledu. Jeden je bezpečnost pořed dotykem a druhý je určitá předpříprava pro montáž svítidla. Vždy tam musí být nějaká svorkovnice.

Svorkovnice určitě, ale proč upevněná na zdi nebo na stropě. Toť jádro problému - co s tím?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 07.04.2009, 15:44 »

Je dobré si všimnout pro jaké vodiče je to požadováno. Můstkové, páskové  - může je držet je pouze tenoučká vrstva omítky
lištové - zatažením za vodič vypadne kryt celé lišty
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miroslav Lampart
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 07.04.2009, 16:02 »

Je dobré si všimnout pro jaké vodiče je to požadováno. Můstkové, páskové  - může je držet je pouze tenoučká vrstva omítky
lištové - zatažením za vodič vypadne kryt celé lišty

Elektrikář s praxí nikdy nezamázne konec vodiče u vývodu pro světlo, tenkou vrstvou sádry. Pak při věšení lustru by opravdu mohlo vypadnout vedení z celého stropu. Já zakončení u vývodu řeším tak, že vyvrtám díru asi 2 cm dlubokou, vrtákem o průměru asi 3 cm. Z plochého vodiče udělám do té díry malou smyčku ve tvaru "U" a pak zasádruji. Ono to líp drží a nevyškubne se to při montáži světla. Má někdo ještě jiný jednoduchý zlepšovák?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #9 kdy: 07.04.2009, 16:44 »

Koukal jsem na to o víkendu a v ČSN 33 2000-5-52 jsou kapitoly "N" naše národní specialita, tak mě napadlo, zda vámi uvedný článek není náhodou převzaný ze starší ČSN 34 1050 z roku 1970 a tehdy by mě napadal jediný důvod - aby byly hliníkové vodiče připojené do upevněné svorky, z důvodu jejich lámavosti při manipulaci se svítidlem, před montáží.

Ale to je jen můj dohad, možná úplně mylný, starou 1050 nemám.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 07.04.2009, 17:54 »

Toto řešení bylo zrějmě okopírováno podle staré normy, tenkrát se hmoždinky nevyráběli. Byly ale pěkně velké špaliky provrtané z boku a shora asi 20 mm vrtákem a dříve se tyto špalky sádrovaly do stropů a na ně pak šroubovala lustrsvorka, háček nebo svítidlo.  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 07.04.2009, 18:57 »

Já zakončení u vývodu řeším tak, že vyvrtám díru asi 2 cm dlubokou, vrtákem o průměru asi 3 cm. Z plochého vodiče udělám do té díry malou smyčku ve tvaru "U" a pak zasádruji.
Řešení je asi spolehlivé, ale co na to dovolený průměr ohybu můstkového vodiče?

* CYKYLo.doc (58 KB - staženo 272 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

František Leopold
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 07.04.2009, 19:25 »

Těch tipů na ohyb kabelu ze stropu je několik, já osobně konec šlice trochu podsekám, kabel v něm ohnu do kulatého ohybu a pak to zasádruji. Ono také záleří na tom, jakou kdo používá sádru. Osobně na rozvaděče a vývody ze zdi, na které se budě něco připojovat a může se to urvat (lustry, nástěnné lampičky...) používám sádru bílou. Ta když správně zatuhne, udrží na stropě snad i náklaďák Úsměv
Co se týče ukončování vývodů, běžně je izoluji wagovkami a většině RT to stačí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #13 kdy: 07.04.2009, 20:01 »

To Jindra:
Máte dobrou paměť. Není to váš pouhý dohad, nýbrž máte přímo pravdu, je tomu skutečně tak.
ČSN 33 2000-5-52, čl.521.N10.2.6 sedí doslovně s ČSN 34 1050/1970, čl.112 f)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.068 sekund, 22 dotazů.