Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Znění zákonů, norem, vyhlášek....
| |-+  Diskuze o ČSN
| | |-+  Vloudila se chyba do normy 33 2000-3 u vlivu AE?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Vloudila se chyba do normy 33 2000-3 u vlivu AE?  (Přečteno 8843 krát)
kocx
« kdy: 02.04.2009, 08:57 »

Při procházení normy 33 2000-3 jsem narazil na nesrovnalost v tabulkách 32-NM1 (prostory normální) a tabulce 32-NM2 (prostory nebezpečné). Jedná se mi konkrétně o vliv AE.

Tab.32-NM1

 AE1, AE4 3),  AE5 3),  AE6 3)

ve vysvětlivkách uvedeno:
3)  Prach, který je nevodivý. => Z toho jsem usoudil, že pokud bude prach vodivý, jedná se o prostory nebezpečné, ale:

 
Tab.32-NM2

 AE21),  AE3 1),  AE4 7)1),  AE5 1)2) ,  AE6 1)2)
 
ve vysvětlivkách uvedeno:

1) Z hlediska bezpečných malých napětí živých částí (SELF, PELF v souladu s ČSN 33 2000-4-41),  se tyto prostory pokládají za bezpečné.

2) Výskyt vodivého prachu.

7) Opraveno změnou Z2 : U vlivu AE4 se ruší odvolávka na pozn. 7)


Rád bych se dotázal, zda-li tam podle vás ostatních nemělo být, že se mění odvolávka 7)  na odvolávku 2) ,  aby to korespondovalo s tab.32-NM1?
A dále proč vliv AE2 a AE3 nejsou rovněž uvedeny v tab.32-NM1, když při použití SELF, PELF se tyto prostory považují rovněž za bezpečné?
Chápu to špatně jen já, anebo "Normotvůrci" přehlédli tuto chybku  Šok ?

#116#

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Melen
Důchodce na plný úvazek.
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 04.04.2009, 12:39 »

Ing. Dvořáček na stejný můj dotaz odpověděl 22.2.2003:
Označení u AE 4 v zařazení do „nebezpečných prostor“ – ano i ve změně 2 normy ČSN 33 2000-3 je chyba – má tam být AE4 2)1). Bohužel, oprava při tisku vyšla vniveč.
Bude- li po mně jako tvůrci vyžadovat kdokoliv vyjádření (třeba i přes ČSNI) bude jen toto. Upozorním i ing. Csirika, aby toto dal do Věstníku ÚNMZ.

K otázce: Proč vlivy AE2 a AE3 nejsou rovněž uvedeny v tab.32-NM1, když při použití SELF, PELF se tyto prostory považují rovněž za bezpečné?

VV AE2 a AE3 jako takové patří do prostorů z hlediska nebezpečí úrazu el. proudem správně do prostorů nebezpečných.

Pouze v případě použití obvodů SELV a PELV, se tyto prostory pokládají za bezpečné – jinými slovy je to výjimka, tak jako u jiných VV s touto poznámkou, např. u AS2 a AS3.

Mimochodem, je tam další chyba:
Nemáme už dlouho prostory „bezpečné“ (to bylo za éry ČSN 34 1010) ale „normální“ – viz ČSN 33 2000-4-41 ed.2 a v ní čl. 410.3.N10.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když si myslím že vím, tak poradím. Když nevím tak se zeptám. Přednáším o tom co vím a co ostatní možná zas tak úplně neznají, podívejte se na www.volny.cz/melen. Znalecké posudky dělám z oboru ve kterém jsem jako inspektor SOD pracoval 25 let - bezpečnosti práce v elektrotechnic e, .
kocx
« Odpověď #2 kdy: 04.04.2009, 12:53 »

Citace
Nemáme už dlouho prostory „bezpečné“ (to bylo za éry ČSN 34 1010) ale „normální“ – viz ČSN 33 2000-4-41 ed.2
Tohle přecházím, protože se toto označení vyskytuje ve spoustě norem a stejně ani dost elektrikářů se při zkouškách z "50" netrefí do správné odpovědi. Je to jen slovíčkaření, na to stejný případ: samočinné vs. automatické odpojení od zdroje.  Super!
Jinak velice děkuji za odpověď.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.042 sekund, 22 dotazů.