Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jak jistit dva paralelní kabely?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak jistit dva paralelní kabely?  (Přečteno 23425 krát)
David Válek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 31.05.2006, 09:36 »

Stačí pro jištění dvou paralelních kabelů jistič na začátku vedení před rozdělením kabelů nebo musí být oba kabely jištěny samostatně pojistkami?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 31.05.2006, 18:20 »

To: Válek
Pro jištění dvou paralelních kabelů stačí jeden jistič, ale jak se rozdělují paralelní kabely to opravdu nevím.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #2 kdy: 31.05.2006, 19:37 »

Není to tak jednoduché. Odkazuji na ČSN 332000-4-473 čl.473.2.4N1. Nakonec i výpočtový prgm Sichr doporučuje každý kabel jistit zvlášť.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #3 kdy: 31.05.2006, 22:24 »

Dle meho nazoru je nutno jistit každý kabel zvlášť a pokud možno na obou koncích. V případě poruchy kabelu vybaví oba dva jističe na obou koncích a vadný kabel odpojí, a druhý, pokud zvládne zátěž, beží. Pokud je zátěž zbylého kabelu vyšší než předřazené jištění jednotlivého kabelu, vybaví a nepoškodí se. Tak ojsme to dělavali u armády a jistily se přímo v RISkách, ale každý kabel zvlášť. Samozřemostí jsou bezpečností tabulky upozorňující na paralerní kabely.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Jaroslav Hasala
« Odpověď #4 kdy: 01.06.2006, 09:32 »

Abych vnesl do dikuze zmatek, dovolím si také přednést svůj názor


Podle mě by měly paralení kabely měly být jištěny společným prvkem, jističem nebo pojistkami. Jištění každého kabelu zvlášť nic dobrého nepřináší, pokud při zatížení vypadne jedna část, velmi rychle vypadne i druhá.


Paralelní přívody by měly být stejně dlouhé, stejný průřez, stejný typ kabelu.


Jištění každé větve zvlášť se dělá celkem běžně, ale podle mého názoru to není správné.


  

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #5 kdy: 01.06.2006, 09:53 »

Pokud se jistí paralelní kabely společným prvkem, hodnota jištění, proti přetížení - vyjímečně proti zkratu, musí odpovídat pro jmenovitý průřez jednoho kabelu.


 


Jištění paralelních kabelů není tak jednoduché, jak se na prvý pohled zdá. Je nutné znát a zvážit všechny okolnosti uložení a ukončení.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #6 kdy: 01.06.2006, 10:26 »

Trochu rozvinu p.Beláně o tom zvážení okolností. 

1. Pokud mi vyhovuje jištění jednoho kabelu pro dané proudové poměry a přidávám kabel jen pro snížení úbytku pak samozřejmě pojistka společná pro oba kabely (navržena pro jeden kabel, jak psáno)

 2. Pokud mám však třeba 2 kabely pro přenesení větších proudů tak společná pojistka navržená pro součet průřezů a celkový proud má to úskalí, že když např. zkrat vznikne v polovině jednoho kabelu, tak tento zkrat je krmen ze dvou stran (i přes zdravý kabel) a poměr impedancí vedení směrem ke zkratu je 1:3, takže zkratový proud je nerovnoměrně rozložen, nikoliv 1:1 (jak tomu je při provozních proudech) a to je to úskalí, kdy kratší úsek může zahořet. Samozřejmě, že ne zcela přesně 1:3, protože jsou nějaké předřazené impedance, zřejmě jen trafa a sítě vn, ale přesto. Proto např. zmínka o dodatečných protipožárních opatřeních v čl.473.2.4N1 

3. Závěr: pokud mám paralelní kabely z důvodů velkých proudů a jištěných společným prvkem, není problémem přetížení, protože odběr je na konci přes oba kabely fifty-fifty, nýbrž tepelný (ekvivalentní) zkratový proud. Lépe a jednodušší je jistit každý zvlášť, jinak je třeba poměry počítat, počítat.  Předpokládám, že hovoříme o "těžkých" průřezech přívodu od traf a hlavních rozvaděčů, nikoliv o nějakém "dodo" CYKY 2,5

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #7 kdy: 01.06.2006, 20:55 »

TO: Doležal


Díky, nemám tolik trpělivosti. Je to naprosto přesné. Osobně se mi líbí také jedno společné jištění, ale co v případech kde jsou paralelní kabely 3 nebo dokonce 4. Tam je společné jištění již velice riskantní z hlediska zkratových poměrů na jednom z kabelů.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #8 kdy: 01.06.2006, 22:11 »

<p>Není co dodat !</p><p>Snad jen na dokreslení: Příklad byl na zkrat v polovině kabelu. Ale představme si zkrat na kabelu 5 či 10m od jištění, tak to je mnohem horší. </p>
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
H
« Odpověď #9 kdy: 20.02.2008, 10:30 »

Jestli mohu ještě navázat na toto starší téma ...

Chtěl bych se ovšem zeptat spíš na samotné fyzické provedení tohoto jištění.
Mějme rozvodnu s hlavním rozvaděčem. Z něj chci napojit třeba 4 mi paralelními kabely 1-AYKY podružný rozvaděč.

Čili v onom hlavním rozvaděči umístím 4 lištové odpínače, z nich samostatně každý kabel, na druhé straně předpokládám stačí osadit vhodně dimenzovaný vypínač.
Musí být ale osazený vypínač i v tom hlavním rozvaděči, kde je jištění vývodu 4mi samostatnými pojistkovými odpojovači?
Minimálně odsud totiž ten vývod nijak najednou nevypnu, ale nevybavuji si nějaký takový požadavek v normách.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #10 kdy: 20.02.2008, 13:19 »

TO: Hlavatý

Paralelní kabely se posuzují jako jeden obvod, a proto musí být vybaveny přístrojem pro společné odpojení, v souladu s ČSN 33 2000-4-46 ed. 2, čl. 462. pozor

Způsobů provedení je mnoho a proto nemá smysl zde rozebírat jednotlivá technická řešení.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
H
« Odpověď #11 kdy: 20.02.2008, 13:37 »

Způsobů provedení je mnoho a proto nemá smysl zde rozebírat jednotlivá technická řešení.  Mrknutí
Ano, nejde mi o řešení konkrétní situace, snad to tak nebylo pochopeno. :-)

Přístroj pro společné odpojení je v mém modelovém příkladu osazen na vstupu onoho podružného rozvaděče, jde mi spíš o to, zda tento přístroj pro společné odpojení musí být osazen na obou koncích kabelového vedení nebo ne ... ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #12 kdy: 20.02.2008, 14:29 »

TO: Hlavatý

To nějak nechápu? Vypínač  (odpojovač) může být pouze jeden, pokud se nejedná o kruhové vedení.  Šok

Vypínaní vedení (obvodu) na konci je technický nesmysl. Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #13 kdy: 20.02.2008, 14:49 »

A jen tak na okraj, nezapomeňte dát na konce těch paralelních kabelů také pojistky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
H
« Odpověď #14 kdy: 20.02.2008, 15:11 »

TO: Hlavatý

To nějak nechápu? Vypínač  (odpojovač) může být pouze jeden, pokud se nejedná o kruhové vedení.  Šok

Vypínaní vedení (obvodu) na konci je technický nesmysl. Kroutím očima
Zrovna včera jsem byl v jedné rozvodně.
Hlavní rozvaděč, v něm X lištových odpínačů, X paralelních kabelů.
Tyto kabely vstupovaly do podružného rozvaděče, kde je na vstupu jeden vypínač.
Neboli jištění pojistkami v hlavním rozvaděči, vypínací prvek v podružném rozvaděči.
Črtnul jsem to raději do Sichru ...

Po nás se chce napojení nějakých dalších rozvaděčů, proto můj dotaz směřuje k tomu, zda je to takto provedeno správně (stávající stav),  anebo zda pro nové vývody mám počítat i s osazením vypínacího prvku i v oné hlavní rozvodně?

Neboli ještě jednou úplně polopaticky:
Musí být řešení společný vypínací prvek - paralelní jištění - paralelní kabely - společný vypínací prvek
Nebo je dostačující řešení paralelní jištění - paralelní kabely - společný vypínací prvek
Při pohledu od zdroje.

A jen tak na okraj, nezapomeňte dát na konce těch paralelních kabelů také pojistky.
Proč by muselo být identické jištění i na druhém konci vedení, tomu už teda nerozumím vůbec  nenene
Jen mě pak trklo, jestli by v onom podružném rozvaděči neměl být místo vypínače spíše jistič, společný pro všechny paralelní kabely (jištění proti přetížení, neb jistič se nahazuje jednodušeji než vyměňovat X pojistek).


* síť.jpg (34.8 KB, 386x416 - prohlédnuto 654 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #15 kdy: 20.02.2008, 15:29 »

Napovím, zamyslete se nad tím, když např. v polovině prvního kabelu vznikne zkrat, odkud bude zkrat napájen. Samozřejmě, že z hlavního rozvaděče, ale i zpětně od podružného rozvaděče přes ty zbývající 3 zdravé kabely.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
H
« Odpověď #16 kdy: 20.02.2008, 23:21 »

Ano, máte pravdu. V tom případě je ale řešení samostatného jištění jen na jedné straně v podstatě stejně špatně jako kdyby ty paralelní kabely byly jištěny jedním jistícím prvkem dohromady ...

Přiznám se, že ono "správné" jištění paralelních kabelů na obou stranách, každý kabel samostatně jsem ještě nikdy nikde neviděl. Ani ve stávajících instalacích, ani v projektech, do kterých jsem měl možnost někde nakouknout. Nikdo si s těmi paralelními kabely moc hlavu neláme.  Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #17 kdy: 21.02.2008, 07:05 »

Tak, tak, jsou to zajímavé věci. Ještě jsem na IN-ELu našel nějaké odkazy, bohužel tam jako nepředplatitel nemám přístup. Snad někdo jiný.
http://www.in-el.cz/?r=17022919&s=7964c324826bab07efa3250827a6786a&t=110
ale toto je ve veřejně přístupné části tanecek
http://www.in-el.cz/?r=2075449996&s=7964c324826bab07efa3250827a6786a&t=201&p=100297
Ještě zkusím zformulovat dotaz na SICHR, zda tento SW zkoumá kabel a jeho jištění při "krmení" zkratu z druhé strany a byla by tak možnost pojistky po příznivém výpočtu na koncích kabelů vynechat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.032 sekund, 21 dotazů.