Co byste řekli LED pouličnímu osvětlení?

<< < (2/5) > >>

Dingo:
Každopádně technologie uhání stále dopředu a vývoj musí někdo financovat.

Jirka Š. Svejkovský:
Zajímavá je diskuse pod článkem. Ale, cesta to asi bude.

Lukáš Rotrekl:
Kdyz jsem počítal návratnost investice do LED osvětlení, vč. započítání údržby, dostal jsem se zhruba k tomu co bylo zmíněno v diskuzi pod článkem. tj. že v momentě kdy se investice vrátí bude ji provést znovu.

Tomáš Jarovec:
Podle mne se výhodnost takového zdroje nedá přesně odhadnout. Je potřeba to na několika komunikacích vykoušet a pak vyhodnotit jestli se to dá nasazovat dál. Je to otázka vývoje - ani Křižík s Edisonem to neměli jednoduché.

Hlavními výhodami LED jsou úspora energie při provozu (i pouhá polovina je dost) a delší životnost (výměna světelného zdroje na stožáru není jako výměna žárovky u stolní lampy). Možná se objeví další problémy, třeba se z některých přístupnějších svítidel budou LED záhadně ztrácet.

Tomáš Maixner:
Citace: Josef Drda  22.01.2009, 18:30

LED modul do pouličních lamp Philips Malaga 



1. Modul LED Malaga jsem nenašel v katalogu Philips. Jde o produkt této společnosti nebo nějakého všeuměla? Je na tento modul a jeho použití ve svítidle Malaga (či jinde) prohlášení o shodě? Pokud není, pak se nesmí provozovat.
2. Pokud jej provozovat lze - má svítidlo Malaga LED stejné fotometrické vlastnosti jako původní s výbojkou? Obávám se že nikoliv, ony neumělé a nedůvěryhodné malůvky tomu nasvědčují. Takže pak nebude osvětlení splňovat původně vyprojektované parametry. Opět nelze provozovat.

Doba LED jistě příjde, ale ke třeba se obrnit trpělivostí a nenaletět zkresleným informacím kšeftařů se světlem. Shodou okolností o tom více píšu v příštím čísle časopisu Elektrotechnic ka v praxi (omlouvám se za neplacenou reklamu  ;)).

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana