Kde podle vás je hranice mezi opravou a rekonstrukcí hromosvodu?

(1/2) > >>

Kopec03:
Kde podle vás je hranice mezi opravou a rekonstrukcí hromosvodu?

Kdy musím postupovat dle ČSN EN 62305?
Předpokládám, že rekonstrukce bude muset být podle 62305.

Příklad: zateplení panelového domu, instalace klimatizační jednotky na střechu nebo jenom instalace antény.

Miloslav Dunda:
Klima na střechu nebo anténu, to rekonstrukce ani oprava nebude. Prostě je to další nové zařízení, které je nutné spojit s jímacím vedením a provedení by zřejmě mohlo být podle staré normy. Upravit svody pro zateplení zřejmě také nebude vyžadovat celkovou rekonstrukci vrchního vedení podle nové normy. Ale jistě na tuto otázku odpoví někdo kompetentnější . Nové hromosvody neděláme a ani jsem nový hromosvod zatím nemusel revidovat a tak tu novou normu moc nastudovanou nemám.

Kopec03:
Doplním ještě o případ výměny střešní krytiny.
 (poklona)

Radek Červený:
Podle selského rozumu není podstatné, jak a podle jaké normy nazvete rozšíření hromosvodu, ale je podstatné to, aby toto řešení bylo v případě úderu blesku funkční a bezpečné.
Až nastudujete 62305, tak zjistíte, že spousta aplikací je obdobná jako u staré normy. Pak třeba i zjistíte, kdy jste donucen provést hromosvod tzv. pospojováním, protože jste vyčerpal všechny možnosti na bezpečnou instalaci hromosvodu oddáleného či izolovaného.
Vzhledem k výše řečenému bych vám doporučil navrhnout toto rozšíření dle 62305, přeci jen tam máte víc možností a větší manévrovací prostor.
Zajímavá diskuze na podobné téma se řešila před časem zde http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,9039.msg61717.html#msg61717

Jaroslav Kořínek:
http://www.dehn.cz/cz/index.html
nejrozumější  asi bude jít přímo na přednášky a úvahy, no jsem pro plnohodnotnou rekonstrukci  (norm)

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana