Jak spočítat roční energetickou spotřebu?

<< < (4/6) > >>

Pavel Horský:
A má tedy cenu toto uvádět do Technické zprávy? Vznikne tedy vlastně jen blábol, který je k ničemu. Skutečnost má pak ve většině případů naprosto jiné hodnoty.

Milan Hudec:
Ano dle mého názoru se projektant nějakým obecným vzorečkem spíše zesměšní.
Stačí aby majitel vyměnil lenošku za fungující náruživou hospodyňku a vše se klidně zhoupne v intervalu 60%.

Martin Škopek:
Citace: Pavel Horský  29.09.2018, 09:16

A má tedy cenu toto uvádět do Technické zprávy? Vznikne tedy vlastně jen blábol, který je k ničemu. Skutečnost má pak ve většině případů naprosto jiné hodnoty.


Nejsem projektant, ale já osobně v každém posudku, kdy musím podobnou řešit danou problematiku, tak uvedu maximální možný technicky dosažitelný příkon dle ampéráže HJ a pak z toho možný max. roční spotřebu. Což bych udělal i technické zprávy s poznámkou, že dle praktických zkušeností bývá spotřeba v intervalu x až y % (podle důvodu návrhu jištění) s ohledem na chování uživatele a finálním vybavení domácnosti a klidně bych tam dal tabulku, v které bych vyčíslit spotřebu od 0 do max. s krokem 10 (popř. i 5) %.

V realitě bude tedy projektant vždy krytý, budoucí uživatel (pokud si PD přečte) bude vědět co ho může čekat, bude mít i jistotu, kdyby měl překročit maximum (či jím jinak odhadnutou spotřebu),  že něco není OK a příp. se i chlubit, že je třeba jen na pár procentech možné spotřeby, což by měl být i impuls ke zvažování, zda není možné kvli distribučním poplatkům snížit velikost HJ.


BTW, dnes musí mít každá novostavba, případně i větší rekonstrukce Průkaz en. náročnosti budovy, kde se spotřeba elektřiny (s jistou dávkou přesnosti) kalkuluje pro osvětlení, a případný ohřev teplé vody, vytápění (vč. regulace, oběh, čerpadel atp.),  pokud jsou tyto na elektřinu (též i pro nucené větrání, klimatizace, zvlhočování a jiné úpravy vzduchu...). Výpočty jsou oproti realitě dost na vodě, ale pro první seznámení o možné spotřebě (bez ostatních spotřebičů domácnosti apod.,  neboť se řeší TZB / proto i průkaz en. BUDOVY/) při typickém užívání daného typu budovy (dle ČSN, resp. TNI). Výpočty jsou přesně definovány vyhláškou, aby byly vzájemně porovnatelné budovy dle PENB.

Opakuji, nejsem projektant :-)

Pavel Horský:
Martine, v pořádku. Nemusíš být projektant na to, abys tu sdělil svůj názor na věc. A Tvůj příspěvek je jistě hodnotný a moc užitečný pro vykreslení obrázku jak a co provádět.

ACEOF ACES:
Po shlédnutí několika účtů za elektřinu, co jsem si mohl prohlédnout, jsem opravil vzorec pro odhad spotřeby bytu při běžném užívání:

Ab=(HJb/2)xdni

,  kde
Ab  je spotřeba bytu v kWh
HJb je hodnota hlavního jističe bytu v A
dni  je počet dní

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana