Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Kolik lze napojit zásuvkových vývodů na jeden jistič?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kolik lze napojit zásuvkových vývodů na jeden jistič?  (Přečteno 9219 krát)
Josef Kuhn
*
Offline Offline



« kdy: 29.11.2005, 15:07 »

ČSN 332130 uvádí na jeden zásuvkový obvod lze připojit 10
zásuvkových vývodů . Jsou-li na jeden jistič (pojistku)
napojeny 2 obvody znamená to 20 vývodů.Myslím že tento výklad
není správný ale setkávám se s ním.Jaký je váš názor?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 29.11.2005, 15:51 »

Platí-li tato norma přečtěte si ji ještě jednou a pomalu. Na jeden zás. okruh lze připojt 10 jednofázových zásuvek /dvojzásuvka se považuje za jeden zásuvkový vývod / přičemž celkový inst. příkon nesmí přkročit 3680 VA při jištění 16 A. Rozdělit na dva okruhy jištění.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 29.11.2005, 22:15 »

To: pan Hejčl.
   Myslím, že jste si špatně vyložil otázku.
   To: Kuhn
V případě, že na jeden jistič zapojím 10 zásuvkových okruhů, bylo by to 10 x 10 tj celkem 100 zásuvek, přičemž bych z každé mohl odebírat jen 23 W při 10A jištění. Jaký by to mělo smysl?
Nadneseně jde říci:
1 obvod = 1 zdroj (síť) + 1 jistící prvek + 1 spotřebič (zásuvky)
Ve vašem případě:
1 obvod = 1 zdroj (síť) + 1 jistící prvek + 2 paralelně řazené spotřebiče (zásuvky)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Libor Vacula
« Odpověď #3 kdy: 01.12.2005, 10:02 »

Příspěvek odstraněn uživatelem

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 01.12.2005, 22:32 »

To: Kuhn
Takovýto výklad se mi zdá opravdu nevhodný.
Naštěstí jsem se ještě nesetkal s polemikou na toto téma a zásadně trvám na max.10 zásuvek na 1 jistič nehledě na počet fyzických obvodů.
jistič není zase taková položka, aby se snížila tak drastickým způsobem užitná hodnota. Zdá se mi to až nesmyslné.

To: Vacula
Již několikrát jsem se tady setkal, jak zde odbornící měří "impedanční smyčky". Mě to tak nějak tahá za oči.
Měl jsem vždy pocit že měřím "impedanci" konkrétní poruchové smyčky a impedance je hodnota kterou měřím.

Je to jako bych při měření proudů motoru, měření nazval "proudový motory",  to by snad ani nikdo nepochopil co jsem to vlastně měřil.

Není to nic proti vám, tady to tak píší skoro všichni, to já jsem asi divnej :-).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Libor Vacula
« Odpověď #5 kdy: 02.12.2005, 09:03 »

Příspěvek odstraněn uživatelem
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Hubáček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 02.12.2005, 11:17 »

Pokud vlastníte změnu Z2 ČSN 33 2130 z roku 1994, tak nově vzniklý článek 4.7.4.1 omezuje zatížení zásuvkových obvodů na 2kW na jeden obvod.
Cituji: "Pro všechna plánovaná elektrická zařízení s příkonem 2 kW a více se navrhují samostatné obvody, i když se připojují vidlicí do zásuvky."
Ve starší zástavbě se jistě ještě setkáváte s instalací jeden jistič na světla, druhý na zásuvky. A šmytec. Ale naflákat na jeden jistič zásuvkové okruhy téměř v celém bytě považuji od roku 1994 za zvěrstvo. Nehledě na technické podmínky stanovené výrobcem jističe.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 02.12.2005, 15:13 »

Ano, naflákat, byť i v malém bytě, všechny zásuvky pod jeden okruh je prasečina. Jenomže to je šuma fuk některým majitelům rekonstruovaný ch nebo i nově budovaných prostor, kteří v rámci minimalizace investic toto požadují s vědomím, že byt bude určen pouze k pronájmu. "Tak ať se s tím nájemce popere sám. Jeho starost, hlavně ať platí, stejně nemá na vybranou, zájemců je i tak za tuto pálku dost". Co to může přinést za rizika si majitelé většinou nedomýšlí a nebo je prostě nechtějí slyšet.
Ale může být požadavek na větší množství zásuvek také v jiném případě: Majitel obchodu s nábytkem zřídí ve své předváděcí hale pevné příčky, představující kóje, obsahující každá 9 zásuvek pro lampičky a různé nízkopříkonové dekorační předměty. Zásuvky jsou tedy využity maximálně tak po jedné až dvou na jednu kóji, dle momentálních dispozic a rozmístění vystaveného nábytku. Kóje jsou 3 a 3, k sobě zády, v celém bloku je tak 54 zásuvek. Vzhledem k předpokládaném u příkonu 100W na jednu kóji by stačil jistič 6A na celý blok. Kabelová vzdálenost k rozvaděči je cca 55m, proto bylo navrhnuto toto řešení: V rozvaděči 4pólové fíčko 30mA, jistič 3xB10A, kabel 5Cx4 (rezerva pro budoucnost s předpokladem instalace podružné rozvodnice, menší impedance smyčky),  v prostoru bloku kójí je centrální rozvodná krabice. Tři dvojzásuvky v každé stěně jsou prosmyčkovány a poté vedeny do centrální krabice s N, PE můstkem a WAGO svorkami, takže příležitostí k přechodovému odporu je minimum oproti běžnému prosmyčkování deseti zásuvek. Řešení, které je schopné bezpečného provozu i za předpokladu jednofázového jističe (chrániče s nadproudovou ochranou) takto naráží na omezení s deseti zásuvkami, kdy jich je zapotřebí připojit - ne prosmyčkovat! -na jeden obvod min. osmnáct. Opravdu je nutné se zde nekompromisně držet této podmínky a k jednotlivým kójím vést až z rozvaděče samostatná vedení?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stanislav Pavézka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 02.12.2005, 16:07 »

Pane Vacula po přečtení vašich dvou příspěvků zakončených výrazem,který lecos o vás vypovídá . Jsem přesvědčen,že o nic jsme vaší absencí na těchto stránkách nepřišli. Doufám jen,že to tak zůstane i nadále.Pokud je vám známo,tak Elektrika je zcela bezplatná a pro všechny,In-el je zpoplatněný.

Tento server má své návštěvníky a nejen z ČR  a budete se divit, stále více .Jeho úrověň je dobrá a i když je někdy výměna názorů jaká je,nikdy to nebylo,není a nebude na závadu,ba naopak.

Je mně líto lidí,kteří nedokážou příjmout jiný názor, než je jejich vlastní.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #9 kdy: 02.12.2005, 17:31 »

To Libor Vacula :

  1. Nejsme server (to je IN-EL),  jsme portál. Tedy s Vašim výrokem "Jediný solidní server je ... " naprosto souhlasím.
  2. Budete se možná divit, ale my IN-EL sami doporučujeme, protože my jsme svou podstatou pouze noviny, nikoliv odborná odpovědna.
  3. PŘÍMĚR: Elektrika.cz není portál státní správy, je to soukromé území. Pokud přijdete k někomu na návštěvu, asi mu neplivete po zemi a nemluvíte sprostě, že? Nebo je to někde umožněno? Dovolil bych pochybovat.
  4. Statisticky se objeví takový extrémista jednou za půl roku. Děkujeme pane Vaculo za bod. Pokud byste měl opět nějakou připomínku, přivítali bychom spíše návrh řešení a ne pouze výkřik do tmy.

Všichni zde vidí, že písemná diskuze není jednoduchá. I když diskuze pročítáme, ne vždy dokážeme invektiva hned likvidovat. A tak se omlouváme i za pana Vaculu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 02.12.2005, 22:51 »

To Miroslav Minařík

Pěkná odpověď :-). Takhle hezky bych to určitě nedokázal formulovat ale určitě vám to chuti do práce nepřidalo.

Můj názor je takový že Elektrika.cz jde stále nahoru a IN-EL se v poslední době zastavil ve vývoji. Jinak pár návrhů na zlepšení bych měl, možná to někdy navrhnu v Lampárně ale nechal bych to napřesrok. Budou vánoce a lidi se začínají strkat a nadávat, prostě přišla ta pravá "vánoční nálada". :-)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Hubáček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 04.12.2005, 12:01 »

To: Dosbaba

Vaše řešení se mi zdá elegantnější a daleko schůdnější, nežli trvat na deseti vývodech a zbytek řešit prodlužovacími šňůrami. Výsledek by byl nasnadě. Na dvacet zásuvek, dvacet prodlužováků a po připojení jiných spotřebičů by stejně došlo k přetížení obvodu. Majitel by se necítil nijak vázán povinností nepřetížit obvod. S vědomím, že toto řešení se částečně vymyká normě, si přetížit obvody nedovolí. Možná, že bych ještě v "Poučení o správném používání instalace" přidal bodík s odkazem na maximální připojený výkon na jednu zásuvku.
Podobný případ jsem řešil nedávno. Malé studio v rodinném domku z bývalého dětského pokoje. Na parapetní lištu s dvaceti zásuvkami byla připojena pouze audio a video technika (videa, magnetofony, mikrofony, mix, počítače..) s celkovým příkonem cca 1,5 kW. Jištění 16A společně s dvěma zásuvkami v ložnici. Vzhledem ke specifice zařízení toto řešení prošlo. S malou poznámkou ohledně maximálního  připojeného výkonu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 04.12.2005, 19:23 »

To: Dosbaba
Musím se také ozvat :-).
Vaše řešení je OK. To je přesně ten případ, kdy bych se striktně normy nedržel.
Ono jde opravdu o tu impedanci a při použití chrániče bych na nejvzdálenější ch vývodech změřil impedanci mezi L/N pro posouzení účinnosti odpojení od zdroje při zkratu L/N. A samozřejmě parametry chrániče.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Libor Vacula
« Odpověď #13 kdy: 05.12.2005, 10:33 »

Omlouvám se správci za výraz, který jsem použil. Určitě práce odvedená na tomto portálu je výborná a časově náročná. Ne vždy jsou mé dotazy nebo odpovědi formulovány přesně a odborně zcela bez chyby, nikdo není dokonalý, ani žádný z revizních techniků. Každý se bráníme a reagujeme jinak, nejsem rozhodně typ člověka, co se schoulí v koutě. Prostě mi reakce na mou minulou odpověď připadala arogantní. Extrémista nejsem a při své práci narážím na spoustu technických problémů. Ještě jednou se omlouvám lidem, kteří věnují svůj čas práci na tomto portálu, za použité slovo. Spousta odpovědí a témat je tady solidních. ....

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Marián Nomilner
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 06.12.2005, 17:16 »

To: Hubáček (2.12.2005)

Zo znenia čl. 4.7.4.1 ČSN (STN) 33 2130 Z2 nevyplýva, že zaťaženie zásuvkového obvodu je obmedzené príkonom 2 kW!!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 07.12.2005, 21:44 »

To: Vacula
Přečtěte si můj příspěvek ještě jednou hlavně jeho závěr, opravdu je to arogantní? Budu se muset koukám snažit ještě více.
PS:
Arogantní býti nemohu, jelikož bych se neuživil. .... A slunce v duši. :-).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Hubáček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 08.12.2005, 07:49 »

To: Nomilner

Máte pravdu, použil jsem nehodnou formulaci věty. Ustanovení citovaného článku výkon na obvodu neomezuje, pouze podmiňuje samostatné jištění okruhu. Myslím, že přesná citace článku tuto moji chybu napravila.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.047 sekund, 22 dotazů.