Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Lze použít obrácený koncept izolovaného hromosvodu na ochranu antény?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze použít obrácený koncept izolovaného hromosvodu na ochranu antény?  (Přečteno 3232 krát)
Michal Tatarkovič
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« kdy: 07.08.2023, 15:14 »

Problém:
Mám falcovanou plechovou střechu, jímač v hřebeni střechy vysoký 3,2 m. Od něho je 2,5 m anténní stožár vysoký 2,15 m. Anténní stožár (TV + wifi internet vedený po FTP) je spojený s hromovosvodem stejně jako celá střecha.
Když by tedy udeřilo do jímače, blesk projede po TV koaxu a LAN do místností...
Ideálním řešením by zřejmě byl izolovaný hromosvod s HVI kabelem i s vzhledem k potenciální možné budoucí instalaci FVE. Pouhé odpojení anténního stožáru nepomůže, blesk by přeskočil z plechové střechy, kde je vzdálenost do 1 cm.

Nicméně než našetřím na nějaké takovéto řešení nelze pro zvýšení bezpečnosti obrátit koncept izolovaného hromovosvodu? Místo toho, abych oddálil hromosvod od antény, oddálit anténu od hromosvodu?

Představoval by si použít izolační tyče
ty přichytit na anténní stožár a na ty pak obě antény. Vzdálenost s při délce svodu od anténního stožáru až na zem 10 m mi a pro jeden svod mi vychází 57 cm, tj. 75 cm izolační tyče by zřejmě měly stačit.
Maximální ochranný úhel je asi 75 °,    mně vychází ,    že anténní stožár je pod úhlem 67 °,    takže i z tohoto pohledu by to mělo být OK. Odpor svodu dle 5 let staré revize byl do 10 ohmů.

Je to takto možné použít? Nebo radši nedělat nic a doufat zatím o neúder blesku než bude lepší řešení?  
 


* dtt450020.jpg (11.8 KB, 336x337 - prohlédnuto 89 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #1 kdy: 07.08.2023, 20:26 »

Samozřejmě to možné je i takto obráceně, ale objem práce co to bude stát a nákladů nebude nevýznamný, raději to investujte do správného řešení. Jestli chcete, pošlete mi podklady, kolegové na to kouknou a udělají odhad návrhu řešení. Navíc nebudete mít nejspíše dodrženou vzdálenost mezi plechovou střechou a vodivými konstrukcemi v domě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 07.08.2023, 21:14 »

Nezapomeňte na to, že oddálit musíte i kabely a zároveň musí zůstat v ochranném prostoru. To na plechové střeše nebude snadné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Tatarkovič
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 07.08.2023, 22:36 »

Máte pravdu. Vyřešil bych sice takto antény, ale kabely vedou pod plechovou střechou, takže bych si vlastně vůbec nemohl. To mě nenapadlo. Takže zbývá jen profi řešení s izolovaným hromosvodem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 07.08.2023, 22:44 »


Je to takto možné použít? Nebo radši nedělat nic a doufat zatím o neúder blesku než bude lepší řešení?  
 

Po digitalizaci TV vysílání je často anténní stožár pro TV zbytečný....
To "často" je závislé na místních podmínkách. Stejně to platí o bezdrátovém internetu.
Záleží na měření a také na nárocích uživatele.

Umístil jsem anténu TV na pergolu a mám desítky TV stanic bez "kostičkování".
A v MT mi ukazuje 4 knedlíky a LTE.....je to ale jen jedná z možností, ale lepší než vaše závěrečná poznámka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Michal Tatarkovič
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 08.08.2023, 11:21 »

To je také dobrý nápad. Popřemýšlím zda neumístit antény jinam. Akorát vyřešit ještě kabely. Místnosti se v rámci rekonstrukce mezi sebou propojili (koax + FTP) přes půdu, bohužel je to tahané po trámech a podbití takže vzdálenost od plechu je tak 5-10 cm.
Půda je neobyvatelná (výška 30 až 150 cm) takže zateplený mám až strop. Přemýšlím, že bych kabely shodil na zem a dal je do nějakých ochraných lišt.

Btw, to že byli prarodiče zvyklí při bouřce vždy vytahovat zesilovač a TV ze zásuvky (ne však anténu) mělo nějaký reálný význam? Říkám si, že koax tak neměl uzemnění přes přijímač a nn sít a blesk by tudy asi neměl projít.  Ale přijímač by to stejně neochránilo bez vypojení antény. Nevím zda to, že jde vlastně o slepé rameno by představovalo nějaké nebezpečí.

Objevil jsem pěkný článek o nebezpečí uzemnění antén:
https://www.prepeti.cz/cs/anteny-hromosvody-a-prepetove-ochrany-v-praxi/prakticke-priklady-instalaci-anten-a-prepetovych-ochran
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #6 kdy: 08.08.2023, 12:02 »


Btw, to že byli prarodiče zvyklí při bouřce vždy vytahovat zesilovač a TV ze zásuvky (ne však anténu) mělo nějaký reálný význam?
Adrenalin. Varianta ruské rulety. Kdo stojí mezi televizí a zemí?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 08.08.2023, 15:52 »

Adrenalin. Varianta ruské rulety. Kdo stojí mezi televizí a zemí?
Docela soft varianta, revolver mívá nejčastěji 6 komor takže pravděpodobnos t "výhry je 1:5"
Pokud někdo vytahne spotřebič ze zásuvky při prvním zahřmění, když bývá bouřka ještě daleko, je to celkem bezpečná aktivita. Úplně bez rizika to není - to je jasné.
Odpojit síťový přívod a ne anténu není nejlepší varianta ale v případě rozvodu eletřiny nadzemním vedením bývala pravděpodobnos t výskytu nebezpečných napěťových špiček v síti daleko vyšší, než přepětí, které se může objevit na anténím svodu. Bylo to asi lepší než nic ale stejně to nelze považovat za dostatečnou ochranu. Riziko volně stojícího TV přijímače s připojenou anténou spočívá v tom, že nevíme kde může dojít k přeskoku výboje na nějakoý náhodný vodič s nižším potenciálem - rozvod ústředního topení, kovová trubka ve zdi atd.
Z doby před cca 40 lety jsme se technologicky posunuli o značný kus dopředu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #8 kdy: 08.08.2023, 15:56 »

Docela soft varianta,
Je to sice už dlouho, ale furt to mám před očima jako příklad toho, že to soft není.
Je fakt, že ruskou ruletu jsem viděl hrát jen ve filmu a tak to mám obráceně.

https://www.kniska.eu/kniska/clanky/jizerka/
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 08.08.2023, 16:20 »

Tenhle případ znám, v odborných kruzích byl často rozebírán. Myslím že neexistuje lepší praktický přípklad, jak v praxi může vypadat dráha bleskového proudu. A právě kvuli nízké pravděpodobnos ti takového jevu, se tenhle odstrašujécí případ udrží v Kníšce ještě hodně dlohou dobu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.039 sekund, 22 dotazů.