Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Lze použít 4 kolíkovou 3f zásuvku?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze použít 4 kolíkovou 3f zásuvku?  (Přečteno 21287 krát)
Svatopluk Kolínek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 05.11.2005, 19:38 »

Potřebuji nahradit starý typ kovové 3f zásuvky novou v umělohmotném provedení. mohu ještě použít v domku 4 kolíkovou, nebo musí být 5-ti kolíková ? Síť je naposled před 20 léty revidovaná jako TN-C.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #1 kdy: 05.11.2005, 20:51 »

Otázka zní, proč chcete původní zásuvku asi 380V/25A v kovovém provedení měnit? I před 20 lety se již používaly plastové kulaté zásuvky 380V/16,32,63A, nikoli kovové. Pro původní provedení sítě TN-C by ve své době 4 kolík byl v pořádku. Nejdříve je potřeba si ujasnit jaký spotřebič potřebujete připojit? bude se používat uvnitř nebo venku? Z toho vyplyne jestli postačí pouhá výměna za pouze modernější typ zásuvky, při zachování sítě TN-C, nebo bude nutná výměna kompletní se změnou na TN-S a případně s instalací proudového chrániče.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jaroslav Kořínek
RT - E1 / A+B
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 05.11.2005, 21:03 »

Nevidím jediný důvod proč nepoužít 4kolíkovou /TN-C)el.instalace ještě v platnosti čsn 34 1010 čl.72,73, + obr. 5, zapojení zásuvek.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #3 kdy: 05.11.2005, 21:18 »

No dobrá, to já také vím, ale pokud by to mělo být venku, nebo co já vím...,   no třeba já bych si doma rád zvýšil bezpečnost chráničem i když mi to přímo ČSN nenařizuje.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #4 kdy: 05.11.2005, 22:27 »

4 pólovou zásuvku určitě NE. Musíte použít 5 pólovou a pokud je zásuvka umístněna venku (určena pro venkovní zařízení) a jištění je do 20A, tak má být chránič 30mA.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 05.11.2005, 22:58 »

Pokud vám jde pouze o výměnu zásuvky a kabel je
4B (č-h-č-zž) tak, tam 5-ti kolík nemá smysl.
Ale pokud používáte z této zásuvky spotřebiče ve venkovním prostoru, tak ten chránič je podle
ČSN 33 2000-4-47 čl.471.2.3 povinný u zásuvek do 20A.
Takže jinak.
Podle norem platných v době realizace na onom místě vyhovoval 4-kolík. Výměnu zásuvky jako takové, bych nepovažoval jako rekonstrukci a není to proti ničemu, ale z hlediska vašeho klidu, bych se zamyslel, stojí-li vám za to zvýšit bezpečnost.
Otázka: co z oné zásuvky provozujete?
Například já sám mám na zahradě instalovánu 4-kol. zásuvku 16A a tuto používám výhradně pro čerpadlo a občas pro míchačku oba tyto spotřebiče jsou motorové a vodič N vůbec nepotřebují, tudíž mám instalován i chránič a považuji tuto zásuvku za TN-C-S. Samozřejmě  PE (ZŽ) nesmí procházet chráničem!!
Pokud ovšem nemáte par 6;7; 8 vyhl 50 /1978 Sb a nevíte o čem to tady píšu, tak. Se do úprav nepouštějte a zkuste vyhledat odborníka.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 05.11.2005, 23:05 »

Pan Beláň mě předstihl, když jsem tvořil a napsal to    
stručněji a správně, ze 4-kol s chráničem opravdu nelze provozovat zařízení využívající pracovní N.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #7 kdy: 06.11.2005, 00:19 »

Cituji p. Moravce

"Pokud vám jde pouze o výměnu zásuvky a kabel je
4B (č-h-č-zž) tak, tam 5-ti kolík nemá smysl."


S tímto naprosto nesouhlasím a tvrdím, že v domácnostech (nikoliv v průmyslových provozovnách pro jednoúčelové použití),  musí být vždy 5 pólová zásuvka, ať je přívod 4x nebo 5x!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 06.11.2005, 00:59 »

S panem Beláněm se nepřu ten má a zná všechny normy :-),  já to mám špatné musím je kupovat uf.
Poučte mě ještě trošku a dejte číslo a článek.
Umím si představit důvody proč tomu tak je.
Úvaha:
Máte-li nové spotřebiče s 5-ti kolíkovými vidlicemi,
tak by vás to mohlo svádět tyto vyměnit a to by bylo opravdu nevhodné, to samozřejmě bude lepší ta klema(propojka) v 5-ti dutinkové zásuvce. Je to tak pane Beláni?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Svatopluk Kolínek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 06.11.2005, 08:31 »

Zásuvku používám pouze pro cirkulárku venku. Ta nulový vodič PE nepotřebuje, stačí ji PEN. Proto si myslím, že 4 kolík by stačil. Zásuvka bude 32A, takže chránič není povinný. Je to tak ?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #10 kdy: 06.11.2005, 12:17 »

TO: Kolínek > O.K. tak to udělejte pouhou výměnou, kus za kus se 4 kolíky, nic se pro vás vlastně z hlediska ochrany neměmí viz p.Kořínek. Dovolím si však upozornit, že instalace proudového chrániče pro zásuvku na venkovní použití, je nejenom předepsáno platnými ČSN viz. p. Beláň, ale rozhodně je to pro vlastní bezpečnost i "mnohem lepší" řečeno laicky po lopatě. A ještě poznámka k vodičům: ten vodič - nulový "N" pro jednoduchou cirkuli bez stykače opravdu nepotřebujete, ale ten vodič - ochranný "PE" 100% potřebujete! ,  v síti TN-C jest vodič ochraný a pracovní nulový jeden drát a jmenuje se "PEN".

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 06.11.2005, 12:19 »

Pane Kolínek všechno je úplně jinak, evidentně nemáte elektrotechnic kou kvalifikaci a mě mrzí, že jsem se tak rozepsal. Právě pro tu cirkulárku používanou venku a to bez spekulací musí - nemusí, vám radím chránič ano. A zavolat opravdu elektrikáře.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Svatopluk Kolínek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 06.11.2005, 14:03 »

OK, tak dobře.  za rady

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Kořínek
RT - E1 / A+B
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 06.11.2005, 15:03 »

JK 55 / Pan Kolínek se ptal na zda může v instalaci starou cca 20 roků použít zmíněnou zásuvku.
Převážná část z vás opět odpovídá, že bylo dřív vejce než slepice. Stejně obdobně se mohl zeptat, když mu "vypadla " pojistka jestli má provést rekonstrukci celého domu.
Tazatel, neuvedl nic víc nic níň, než že chtěl slyšet promluvit odborníky. Za sebe říkám, že si stojím za svým zveřejněným názorem ať se to někomu líbí nebo ne. Posuzuji stav věci v době platnosti platných předpisů v době realizace ne dnes.
Podle toho ,  co jsem si přečetl - jak postupovat při výměně staré zásuvky 380V (resp.400V) tak bez obalu s takovou radou běže k zákazníkům do fabrik, vyrobních procesů vůbec. Některé myšlenky zde pronesené jsou na úrovni našich nejvyšších - tak oděleny od života a tvrdé reality! Pokud jsem se někoho dotkl případně jej urazil - věřte, že život je podstatně tvrdší.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stanislav Pavézka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 06.11.2005, 19:26 »

To Kolínek:

Pokud potřebujete vyměnit původní 4 pol. kov.zásuvku za novou plast ,tak podle toho co jste uvedl nepochybně můžete.Nevím  proč by jste měl při výměně jednoho přístroje rekonstruovat  zařízení.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #15 kdy: 06.11.2005, 22:06 »

TO: Kořínek /JK55/

Uvažovat způsobem, jakým uvažujete Vy, je na elektrikáře s letitou praxí velice neprofesionáln í. 

Tvrdit a uvažovat, že zmíněná osoba (laik) bude zásuvku používat jenom pro motory a spotřebiče nevyžadující pracovní vodič N, je to samé, jako když nepřipojím ochranný vodič k zásuvce 230V, protože mi laik tvrdil, že bude zásuvku 230V používat jen pro spotřebiče II. třídy!

Už jste pochopil, proč musí být zásuvka 400V určená pro užívání laiky 5ti pólová (3+N+PE)!

Pokud se pozorně podíváte na obr. 5 (nikoliv Vámi uvedený obr. 50) v ČSN 34 1010 z r.1965,  tak již v této normě je pro zapojení 4 pólové zásuvky (varianta B) uvedeno  " - přípustné jen na přechodnou dobu (do doby zavedení výroby pětipólových zásuvek)."

Myslíte si, že ještě stále trvá přechodná doba?!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 06.11.2005, 22:34 »

Ještě jinak,
Jsem v podstatě též přesvědčen, že výměnu jedné zásuvky v takovéto instalaci provést může  
ale proč neudělat něco pro bezpečí?
viz 5.11.2005/19:58 opis.
"Například já sám mám na zahradě instalovánu 4-kol. zásuvku 16A a tuto používám výhradně pro čerpadlo a občas pro míchačku oba tyto spotřebiče jsou motorové a vodič N vůbec nepotřebují, tudíž mám instalován i chránič a považuji tuto zásuvku za TN-C-S. Samozřejmě PE (ZŽ) nesmí procházet chráničem!! "

Takováto úprava mě stála pouze něco okolo 1400kč
za chránič a kousek volného místa v rozvaděči.
Kabel i zásuvka zůstaly původní.
No a já si splnil požadavek ČSN na napájení konkrétního spotřebiče používaného venku.
A jelikož jsem to neměl z rozvaděče daleko vytáhl jsem si ještě jeden kablík 3C a využil jsem stejný chránič pro zásuvku 230V k napájení sekačky.
Ale chápu, že je život tvrdej, ale to už je na každém z vás jak se na to kdo dívá v mých očích stála tato investice za ten pocit bezpečnějšího napájení bez nutnosti rekonstrukce.
Ale u té cirkulárky v případě pana Kolínka může být problém s ovládáním pokud má cirkula stykač s cívkou na 230V, tak to nepůjde tak jednoduše jako v mém případě.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 07.11.2005, 00:42 »

Při výměně přístroje se snad nejedná o rekonstrukci instalace, aby se musela předělávat dle současně platných norem.
   Pokud se jedná o zařízení, které se dá k takovéto zásuvce připojit, tak je to dáno samotnou konstrukci připojovaného zařízení. Pokud toto zařízení nepoužívá střední vodič N, bude přívod 4-žílový a zástrčka bude 4-pólová. Pokud toto zařízení používá střední vodič N, bude přívod 5ti-žílový a zástrčka 5ti-pólová. V tomto provedení instalace se nemůže splét ani ten laik, jak uvádí pan Beláň.
   Do čeho by se asi zapojovaly spotřebiče, které se běžně prodávají ze 4-pólovou zástrčkou?
   To: pan Beláň
   Můžete napsat, který předpis nařizuje instalaci 5ti-pólových zásuvek? Děkuji.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.051 sekund, 21 dotazů.