Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Proč jsem dostal pecku od SCARTu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč jsem dostal pecku od SCARTu?  (Přečteno 6367 krát)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« kdy: 10.10.2008, 07:24 »

Včera jsem přehazoval konektor SCART ze setop-boxu do DVD. Obě krabičky byly zapnuté. Od konetoru jsem inkasoval docela tvrdou ránu. Neměřil jsem to, ale typnul bych to na plných 230V.
Nevíte někdo, jaké napětí se na konektoru SCART vyskytují? Předpokládám, že plech (stínění) spojený se zdrojem nebude.
Až se v tom budu hrabat, abych věděl, kam kouknout.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Václav 3
« Odpověď #1 kdy: 10.10.2008, 07:56 »

Na konektoru scart jsou max. signálová napětí video 1V p-p a audio 700mV. Na pinu 8 může být přepínací napětí max. 12 V DC, takže od toho bych ránu nepředpokládal, nejspíš jste dostal ránu od napětí, které se dostává na kostru přístroje přes bezpečnostní kondenzátory (Y) ve zdroji. To bývá velice častý případ, hlavně u přístrojů se spínaným zdrojem. V kombinaci TV přijímač, který je připojen na uzemněný rozvod TV antény a DVD player, zapojený do sítě,ovšem nepropojený s ničím dalším uzemněným, dojde při propojování videokabelem k vyrovnání potenciálů a zřejmě jste se dotknul, tak, že došlo k prvotnímu spojení přes Vaše tělo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #2 kdy: 10.10.2008, 08:02 »

To bude ono. Ale šupa to byla řádná   box a z místa, kde bych jí nečekal. Málem jsem povalil stolek s TV   Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 10.10.2008, 08:13 »

Z těchto důvodů se měří u spotřebiče tř.2 dotykový proud. Měří se jako by proti zemi. Vy jste možná provedl něco na způsob dvojpólového doytyku. Hm, je to impuls k novele normy. A nevíte, že se to má provédět zásadně při vytažených síťových vidlicích?  Smích
Jednou mně takhle vyškolila stará elektronková televize. Držel jsem se kovového stožáru zapíchlého do země a dotkl jsem se antenní dvojlinky. Málem jsem spadl ze žebříku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3
« Odpověď #4 kdy: 10.10.2008, 08:13 »

Ano, tuhle zkušenost mám také, jinak v předchozím příspěvku jsem zapomněl napsat, že stínící rámeček má být v přístroji propojen na kostru a v kvalitním propojovacím kabelu je připojen na stínění (to, které je společné pro všechny vodiče),  pak by tam měly být samostatně stíněné signálové vodiče, jejichž stínění jsou zapojena na piny 4 a 17. Pro kabel s RGB tam jsou pak ještě další 3 stíněné vodiče ,  taktéž se samostatně propojenými stíněními - obdobně jako v propojovacím kabelu monitoru PC.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #5 kdy: 10.10.2008, 08:20 »

to  kolega Rozmahel:

U elektronkových a ještě některých polovodičových TV (až do r. 1983-5, např. Color 110 ST),  které měly tzv. univerzální napájení - přímo ze sítě, jen přes usměrňovač, pěkně kopaly anténní zdířky, protože také byly zapojeny přes bezp. kondenzátory, aby se zajistilo oddělení od kostry přístroje na které bylo síťové napětí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Vratny
« Odpověď #6 kdy: 10.10.2008, 08:27 »

Pridam se sem, nakolik nechci kvuli sve (snad podobne) otazce zakladat nove vlakno.
Kdyz vytahnu ze zasuvky rucni mixer (trida 2, placata vidlice),  a POTOM se dotknu obou polu vidlice, muze to byt i sekundy az desitky sekund po vypojeni ze site, dostanu taky radnou "slupku". Je to normalni? Zrejme nejake nabite kondezatory? A abych to upresnil, ze dvou mixeru, se kterymi prijdu casteji do styku, to delaji oba.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #7 kdy: 10.10.2008, 09:00 »

Bohužel běžný stav, kdy odrušovací kondenzátory jsou zapojeny přímo na přívod před přepínač rychlostí. Problém by se dal odstranit složitějším přepínačem, do kterého se výrobci z cenových důvodů nechce. Proto je použit paralelní vybíjecí odpor, který buď brzy odejde, protože je poddimenzován nebo má příliš vysokou hodnotu a k vybití kondenzátoru dochází až za delší dobu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Vratny
« Odpověď #8 kdy: 10.10.2008, 09:13 »

A prepokladam, ze kdyz to budu preventivně vybíjet zkratem treba pres nuz, nebo cokoliv, co bude po ruce, oddělám ten kondenzator, ze..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #9 kdy: 10.10.2008, 09:45 »

To by neměl být zase tak velký problém, nebo zajděte za někým, kdo opravuje třeba televize, ať vám tam přidá nebo vymění ten vybíjecí odpor.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Vratny
« Odpověď #10 kdy: 10.10.2008, 10:54 »

Ok, diky. Nebo se na to muzu vyprdnout a davat si proste pozor.  Pocitam, ze zivotu nebezpecne to neni..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
beedo
« Odpověď #11 kdy: 10.10.2008, 20:47 »

obvykle pouzivane miniaturne odpory 0,25W alebo 0,6W mozu byt pouzite len do 200V
Riesi sa to tak, ze sa daju dva odpory 470kOhm do serie

bez vymeny sa to da vybit jednoducho - vypnut spotrebic, vytiahnut zo zasuvky, zapnut a vypnut vypinacom a je po naboji
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Filip
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 11.10.2008, 22:07 »

Sice trochu o tématu ale neustále doma zdůrazňuji ženě a dcerám, aby byly vytahovány vidlice spotřebičů ze zásuvek,když se nepoužívají - vše marné. Tento týden se přesvědčily o užitečnosti tohoto opatření, když při sledování televize(večer) se ozvala z kuchyně silná rána a rázem všude tma a ticho. Bateriová svítilna samozřejmě nesvítila, šmátrání ve tmě k rozvaděči, vybavený hlavní jistič B 40A a jistič zásuvek B 16A. Příčina - zkrat (exploze)odrušovacího kondenzátoru v sušiči vlasů(fén),  který byl zapojen na přívodních svorkách a fén samozřejmě po použití ponechán v zásuvce.To, že vybavily oba jističe je proto, že náš RD je cca 25m od trafostanice a impedance smyčky (popř. vnitřní odpor sítě) je cca 0,3 - 0,5 Ohm - měřeno v zásuvkách. Hněv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.051 sekund, 22 dotazů.