Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Je problém přivést kabelem z bytu do této místnosti 230V?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je problém přivést kabelem z bytu do této místnosti 230V?  (Přečteno 13471 krát)
iksko
« kdy: 07.10.2008, 14:42 »

Bydlím ve 4. patře panelového domu a v přízemí v jedné ze společných místností si chci zřídit mini dílničku (dělám vývoj elektroniky).
V této místnosti je pouze světlo ze společného elektroměru.

Je problém přivést kabelem z bytu do této místnosti 230V?

Jistič by mi stačil 6A, kabel 3x1,5, cca 15 až 20m.
Na konci by byla zásuvka. Je možné tuto zásuvku nainstalovat, nebo je nutné/vhodné nějaké povolení či revize?
Samozřejmě tato zásuvka bude mít vlastní jistič (6A),  který zapnu jen v případě, že budu tu zásuvku potřebovat.
Je nějaký další zádrhel, o kterém nevím?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #1 kdy: 07.10.2008, 14:58 »

Žádný problém jsem neshledal. Jelikož jde o nový okruh, samostatně jištěný v bytovém rozvaděči, je pak nutná revizní zpráva.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #2 kdy: 07.10.2008, 15:02 »

Zásuvka musí být chráněná proudovým chráničem 30 mA. Proto Vám doporučuji použít tzv. "jističochránič ".

Předpokládám, že na tento obvod napojíte i nové osvětlení místnosti. Pokud se jedná o společný prostor (myslím tím společné vlastnictví),  je nutné před vstupem do místnosti instalovat hlavní vypínač cizího přívodu.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
iksko
« Odpověď #3 kdy: 07.10.2008, 15:36 »

Předpokládám, že na tento obvod napojíte i nové osvětlení místnosti. Pokud se jedná o společný prostor (myslím tím společné vlastnictví),  je nutné před vstupem do místnosti instalovat hlavní vypínač cizího přívodu.  Úsměv
Stávající osvětlení asi nechám být, nainstaluji v podstatě jen zásuvku, do které zapojím osvětlení pracovního stolu.
Ten vypínač cizího přívodu - stačí, když bude v stávajícím rozvaděči, který je cca 5 metrů od vstupu? Nebo musí být přímo u dveří a viditelný?

Děkuji za odpovědi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Patrik Augustin
*
Offline Offline



Elektroinstalace, hromosvody, Žďár nad Sázavou


WWW
« Odpověď #4 kdy: 07.10.2008, 16:03 »

jeste by byla moznost dat to na spolecnou spotrebu a za elektromer spolecne spotreby dat orientacni mereni a nemusite to tahat az ze 4teho patra.Ale Vase reseni asi bude trochu levnejsi i kdyz asi ne zase tak moc.Revize bude muset byt tak jako tak.Na novy obvod projektova dokumentace(alespon jednopolove schema a kousek technicke zpravy).Hlavne je potreba se domluvit s najemniky ze si to zaberete  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektroinstala ce
Hromosvody
Revize
Výškové práce
http://www.montaze.org
Vojtěch Běhunčík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 07.10.2008, 16:12 »

Předpokládám, že pokud si prostor nájemník zabere (nebo s majitelem domu domluví odkoupení),  tak už to nebude tak úplně společný prostor. Bude v jeho užívání / vlastnictví a napájený z jeho bytu.

Předpokládám, že na tento obvod napojíte i nové osvětlení místnosti. Pokud se jedná o společný prostor (myslím tím společné vlastnictví),  je nutné před vstupem do místnosti instalovat hlavní vypínač cizího přívodu.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #6 kdy: 07.10.2008, 19:13 »

Stávající osvětlení asi nechám být, nainstaluji v podstatě jen zásuvku, do které zapojím osvětlení pracovního stolu.
Ten vypínač cizího přívodu - stačí,  když bude v stávajícím rozvaděči, který je cca 5 metrů od vstupu? Nebo musí být přímo u dveří a viditelný?

Tak tomu vůbec nerozumím  Šok "ve stávajícím rozváděči..." v jakém stávajícím a co? Nerozhodný  Osvětlení je tam legálně,  ale Vaše nová instalace je cizí napětí,  které vyžaduje hlavní vypínač.

Pokud se jedná o pronajatý prostor, důrazně doporučuji celou instalaci v této místnosti napojit přes odpočtový elektroměr ze stávajícího rozvaděče společné spotřeby a z bytu nic netahat.  pozor

Ušetříte si mnoho starostí a vyhnete se zbytečným problémům s majiteli. Super!

PS: Odpočtový elektroměr je nejlépe umístit přímo do rozvodnice společné spotřeby.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
iksko
« Odpověď #7 kdy: 07.10.2008, 20:29 »

Omlouvám se jestli jsem se vyjádřil nepřesně:
situace je taková, že všechny byty v domě jsou v osobním vlastnictví.
Se všemi majiteli bytů jsem se ústně dohodnul, že budu tuto místnost používat (za posledních x let do ní nikdo z vlastníků nevkročil),  zárověň jsem jim přislíbil, že v připadě potřeby tuto místnost opustím. Zároveň jsem zdůraznil, že elektriku budu platit já (nebude ze společného rozvodu).
Tím "stávajícím rozvaděčem" jsem myslel "rozvodnici společné spotřeby". Jedná se mi o umístění toho vypínače cizího přívodu: může být v rozvodnici společné spotřeby (patřičně označený)?
PS. jedná se místnost, kudy procházejí rozvody tepla, proto klíč od této místosti asi budu muset nechat i jiným majitelům, pro připad nějaké havárie...

Děkuji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Patrik Augustin
*
Offline Offline



Elektroinstalace, hromosvody, Žďár nad Sázavou


WWW
« Odpověď #8 kdy: 07.10.2008, 21:38 »

to iksko: No podle meho byt Vami tak si zajistim minimalne pisemny souhlas vsech sousedu.Jedna se o spolecny prostor ktery maji pravo uzivat vsichni najemnici.Ustn e bych na nic nespolehal.Sam ozrejme s uvedenim klauzule ze v pripade ze se schodne vetsina ze to mate opustit tak ze tak ucinite blablabla a tak dale.Urcite by bylo dobre udelat to ze spolecne spotreby s tim elektromerem jak jsem navrhl a v mem nazoru me ujistil i pan Belan(coz jsem rad).Pres elektromer bych udelal i osvetleni danne mistnosti.Nikd y nevite komu zacne vadit ze si tam svitite za spolecnou elektriku a ostatni ji musi platit aniz to vyuzivaji.Uz jsem to parkrat zazil napriklad s routerem napojenym na zasuvku STA kdy se zvedla spolecna spotreba energie a najemnici kteri to nevyuzivali zacali prudit ze to plati.Predpokl adam ze mate urceneho spravce Vaseho druzstva nebo sdruzeni vlastniku.S tim bych dohodnul jakou formou budete platit spotrebovanou energii kterou budete uzivat pro svou potrebu.Bude tam dalsi problemek a to klice.Nedovedu si predstavit ze tam budete mit nejake vybaveni a klice bude mit kde kdo.To by bylo taky dobre domluvit se spravcem.Berte to jako teoretickou uvahu ja nad tim take uvazuji a zatim jsem to zavrhl protoze tyto veci nemam vyresene a u me je jeste problem v tom ze nekdo ma byt v osobnim vlastnictvi a nekdo stale ma byt druzstevni.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektroinstala ce
Hromosvody
Revize
Výškové práce
http://www.montaze.org
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #9 kdy: 07.10.2008, 21:40 »

TO: iksko

Nechte si poradit a z bytu žádný kabel netahejte.  nenene

Instalace bytu má zásadně končit za dveřmi bytu. Každý elektrický vývod mimo zdi bytu zvyšuje riziko pro odběratele elektřiny a vyžaduje odborné posouzení přímo na místě. I když se vám nyní tato záležitost jeví jako banalita, můžete se v budoucnu zbytečně dostat do problémů.

Dále se již nebudu k řešení vyjadřovat.  Neřeknu
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Mohu na 1 jistič, který jde dále přes proudový chránič zapojit v jádru zásuvky i
 Je toto zapojení malého staveništního rozvaděče správné?
 Je vodič 2,5 dostačující pro hlavní jistič 25A?
 Kde se dá koupit kabel závěšák?
 Je omezena délka vedení k PR ?
 Jaký průměr vodiče použít na vzdálenost 30m?
 Lze ve sklepě přerušit stávající přívod v krabici, stejným průměrem?
 Je možná náhrada věněčků v rozvodné krabici spojkami Wago?
 Je v pořádku, že je pro akukamna s ventilátorem vyveden pouze jeden kabel?
 Mám nový pozemek a chci udělat přípojku jaký je postup ?
 Prosím může mi někdo vysvětlit krok po kroku co zařídit abych dostal elektroměr?
 Mohu mít revizi domu i bez přípojky?
 Ako napojit amatersky hlavny privod?
 Co vše je potřeba pro zapojení akumulačních kamen?
 Nebude třífazový rozvod v bytu mezi jednofázovými byty dělat problémy?
 Lze napojit el. rozvody 1. patra RD přes svorkovnici?
 Bude mi stačit pro připojení RD podat žádost o hlavní jistič 3X32A?
 Co všechno je třeba udělat, aby váš dům byl připojen k elektrické siti?
 Potřebuji ke stavbě přípojky nn dohled pracovníků VCE či odborné firmy?..
 Je zapojení přívodu bez zapojeného N v pořádku?
 Poradí mi někdo se zapojením přívodu pro gril určen pro USA i EU?
 Jak vyřešit připojení domku na nářadí z elektroměrového rozvaděče?
 Musí elektroměrový rozvadeč připojit jen partner energetiky?
 Mohu si sám zhotovit přípojku k elektroměru, který je umístěn venku na RD?
 Je v souladu s normou připojit klubo kabelu pod napětí a ukončený v krabici?
 Je mozne nahradit stare 380V (400V) cerpadlo, novym na 220V aj bez nulaku?
 Mohu pripojit měděné rozvody na jistič s přívodem v Al?
 Lze něčím v instalační krabici nahradit chybějící vodič N?
 Lze připojit rozvaděč s vidlicí 400V/32A na centrálu se zásuvkou 400V/16A?
 Může matka odpojit elektřinu dceři v 1.p domu?
 Lze řešit přípravu k připojení tepelného čerpadla odbočkou z kabelu bez jištění?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.055 sekund, 23 dotazů.