Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  PROFI zóna.
| |-+  OSVĚTLOVÁNÍ, svítidla, světelné zdroje, technika a principy
| | |-+  Jak daleko dosvítí výbojka s hodnotou 459 cd?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak daleko dosvítí výbojka s hodnotou 459 cd?  (Přečteno 29662 krát)
Alfons005
« kdy: 09.09.2008, 16:28 »

Ve firmě řešíme osvětlení hl. brány v nočních hodinách.
Dodavatel nabízí  reflektor firmy " Kanlux" 250 nebo 400W (jakási výbojka).
Na konci hlavního kuželu světla je uvedena hodnota 459 cd.
Vůbec nemáme ponětí, jak daleko to může dosvítit.
Svítidlo by mělo být ve výšce cca 12 m nad zemí.
Dokázal by někdo poradit?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Kolesa
Chráněnec Clusteru
*
Offline Offline


Michal Kolesa


WWW
« Odpověď #1 kdy: 09.09.2008, 17:37 »

V matematicko fyzikálních tabulkách si najdětě příslušné vzorce

459 je svítivost jako 459 "klasických" knotových svíček

1 lux je jednotka osvětlení 1m2 ze vzdálenosti 1m svítivostí 1 cd (jedné knotové svíčky)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #2 kdy: 09.09.2008, 19:35 »

 Škleb Škleb Škleb já už prostě nemůžu, sbírám se ze země...

,  bývá dobré obrátit se na projektanta elektro, který vypočítá a navrhne osvětlení: typ svítidel, umístění, počet. Druhá možnost je oslovit elektrikáře, který má s takovým osvětlování zkušenosti.

Takto po internetu neumím poradit více.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Michal Kolesa
Chráněnec Clusteru
*
Offline Offline


Michal Kolesa


WWW
« Odpověď #3 kdy: 09.09.2008, 19:39 »

Škleb Škleb Škleb já už prostě nemůžu, sbírám se ze země...

Když mě ve škole zmlátili boxerem, taky jsem měl problém sebrat se ze země
Když sníte Atarax + Arketis nebo Atarax + 2xTiaprid-ratiphram  tak jste rád, že se udržíte na nohou

K věci:

Proč oslovovat projektanta, když se to učí na SŠ ?
My jsme to ve fyzice počítali
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #4 kdy: 09.09.2008, 20:00 »

Kolego Koleso, candela je sice latinsky svíčka, ale její definice je jiná. Vy byste si troufl na ruční výpočet ? Já ne, s důvěrou oslovuji dodavatele svítidla.  A musíte nastudovat normy, zda se u takové brány má posuzovat intenzita osvětlení v luxech (což je pravděpodobné) či jas v cd/m2. Není to jedno a totéž.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
SMILEK
« Odpověď #5 kdy: 09.09.2008, 20:19 »

K přesnému řešení je nedostatek údajů. Ale obecně tuším platí, že:
pokud má svítidlo svítivost 459cd, pak pokud s ním osvětlíte plochu 1m2, bude zde intenzita osvětlení 459luxů. Pokud to světlo bude v nějaké výšce a osvětlí plochu např. 4x4m (tedy 16m2),  pak bude intenzita osvětlení na této ploše 459 / 16 = cca 29luxů. Nezáleží ani tak na výšce svítidla, ale na ploše, která je osvětlena. Jsou tam ještě další detaily, ale ty zde asi nevyřešíme.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Šipeky Michal
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 09.09.2008, 20:29 »

Vela zalezi od toho, ze co chcete v noci na tej brane vidiet (detaily prostredia a podobne). Ak budete mat daku lepsiu kameru (pripadne aj s IR prisvietenim),  tak to co pisete v staci (400 W).  Tazko sa definuje ako je "dobre" a co je pre koho dobre... Zaklad je zistit, ze aky bude svetelny zdroj. Ak daka HID vybojka, tak to je aj dost.

Netrufam si posudit, ze co (ne)uvidite ale na bezny prehlad, ci vidim alebo nevidim obrys postavy alebo auta to staci.

Ak mate moznost urobte skusku - poproste dodavatela. Pozicajte si take alebo podobne svietidlo od niekoho kto ho ma (daky kutil, zahradkar,...). Dnes je 250-500 W svietidlo celkom bezna vec a predava sa za par stovak po Baumaxoch. Aspon orientacne budete vediet na com ste.

Pisem z vlastnej skusenosti osvetlenia dvora beznou halogenovou ziarovkou ala Baumax...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
anonymní_anonym
« Odpověď #7 kdy: 09.09.2008, 21:47 »

.
Ve firmě řešíme osvětlení hl. brány v nočních hodinách.Dodav atel nabízí  reflektor firmy " Kanlux" 250 nebo 400W ( jakási výbojka). Na konci hlavního kuželu světla je uvedena hodnota 459 cd. Vůbec nemáme ponětí ,  jak daleko to může dosvítit.Svíti dlo by mělo být ve výšce cca 12 m nad zemí. Dokázel by někdo poradit?   Děkuji

Světelný zdroj, který má v daném směru svítivost 459 cd, osvětluje kolmou plochu vzdálenou 12 m intenzitou 3,2 lx.
Pro představu - to je asi tolik světla, jako dává slunce při jasné obloze po západu, 6° pod horizontem (tzv. občanský soumrak, v ČR je to v létě cca 30 minut, v zimě cca 50 minut po západu slunce).
Je ale třeba počítat, že takovéto osvětlení bude ve středu osvětlené plochy, a ke krajům bude klesat. Nejspíš vám to bude stačit, ale zkouška na místě, příp. podrobnější údaje o vyzařovacím diagramu by to pomohly posoudit lépe - samozřejmě ve vazbě na to, jakou intenzitu osvětlení na jaké ploše vlastně potřebujete.

P.S. svítivost 1 cd skutečně odpovídá cca 1 svíčce  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Eva Trunečková
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 09.09.2008, 22:01 »

Proč osvětlujete příjezdovou bránu z výšky 12m??  A ke svítidlům Kanlux jen jedna poznámka: větší čínský kšunt už není.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
SMILEK
« Odpověď #9 kdy: 09.09.2008, 23:24 »

to Ano nymni_anonym: +1 bod. Už jsem to našel (J=E.r2, pro kolmé osvětlení). Tedy pro 12m je to skutečně cca 3lx bez ohledu na plochu.  Jsem v rozpacích. (To je tak, když se člověk nepodívá a plete si pojmy s dojmy  Smutek . Díky za opravu.)
Pro info i ta definice: nejprve opravdu jako svítivost jedné svíčky, pak byla Kandela kolmá svítivost 1/60 cm2 povrchu černého tělesa při teplotě tuhnoucí platiny (1773 °C) za normálního tlaku. Dnes je to svítivost světelného zdroje, který v daném směru vyzařuje monochromatick é záření o frekvenci 540x1012Hz a jehož zářivost v tomto směru činí 1/683 wattů na jeden steradián.Toli k kniha.
Jinak ty 3luxy jsou tak tak na hranici osvětlení pro levnější kamerové systémy (pokud zvažujete kamery).
PS: Těch 459 svíček, které musejí denně zapalovat někde na sloupu či zdi ve výšce 12m  Škleb ,  teda tam bych nechtěl dělat lampáře ...  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
anonymní_anonym
« Odpověď #10 kdy: 09.09.2008, 23:49 »

PS: Těch 459 svíček, které musejí denně zapalovat někde na sloupu či zdi ve výšce 12m  Škleb ,  teda tam bych nechtěl dělat lampáře ...  Úsměv
A víte, že mně by se to líbilo? Jako dítě jsem s oblibou chodil za lampářem, když v ulici rozsvěcel plynové lampy - to byla poezie!
Akorát by nesmělo moc foukat, to je pak k nas....  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #11 kdy: 10.09.2008, 10:28 »

To Alfons:
Protože uvádíte dva různé zdroje (250 a 400 W) a zmiňujete jen jeden údaj 459 cd, měl byste sdělit výpočtářům, zda se náhodou nejedná o diagram svítivosti svítidla platný pro zdroj 1000 lm. Pak by totiž byly výpočty zmatečné, protože nerespektují světelný tok zdroje.
Jen pro ilustraci, klasická žárovka E27, 230V, 75W má asi 950 lm
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #12 kdy: 10.09.2008, 10:57 »

mohu vás ubezpečit, že vaše svítidlo dosvítí velmi daleko.  Škleb
Z vašeho popisu typuji, že chcete osvětlit příjezdovou komunikaci k bráně. Zde platí  ČSN EN 132 01 Osvětlení pozemních komunikací. V souboru částí 2-4 najdete návod, jak určit potřebnou hodnotu osvětlení komunikace (v luxech),  jak vypočítat potřebný počet zdrojů a jak výsledek měřit.
Je to práce pro osvětlovacího technika, pomoct vám může software, který některé firmy ke svým svítidlům dodávají.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Michal Souček
« Odpověď #13 kdy: 10.09.2008, 11:02 »

,  zkusil bych vám pomoci tímto názorem: Dodavatel vám pravděpodobně navrhnul vanový reflektor pro lineární halogenovou zářivku do 500 W. Z uvedeného příkonu soudím, že jde o typ pro patici R7s 118 mm (vyrábí se také 78 mm pro příkony do 150 W a další/delší). Jistě víte, že příkonem obecné žárovky ještě není nutně definována svítivost a už vůbec ne osvětlení v určité vzdálenosti a ve svítidlem definovaném prostorovém úhlu či na sférické ploše. I kdyby byl výrobce svítidla schopen pravdivě uvést osvětlení v definované vzdálenosti od svítidla, v prostoru bez dalších reflexních ploch, a tomu bych se divil zejména u svítidel z Baumaxu, apod.,  pak bych se na tyto informace stejně raději nespoléhal. Nemáte-li možnost provést jednoduchou praktickou zkoušku (a tu bych jinak pro firmu, s potřebou vyhovět nejen formálně normě, považoval za jedině správnou) moje praxe říká asi toto: Při pravděpodobně tomtéž svítidle umístěném na šedé, velmi členité, omítce domu ve výšce cca 4,5 m, se žárovkou 500 W, jsem schopen sbírat ovoce se stromů či stříhat nůžkami větve v okruhu cca 14 metrů od paty svítidla. Osa reflektoru míří cca 5 metrů od paty reflektoru (v téže vzdálenosti lze u nás na zahradě např. komfortně číst knihu),  hranice kuželu je cca ve vzdálenosti 18 metrů od paty svítidla. Podle mého názoru je to pro soukromé potřeby postačující. Svítidla jsem dále používal hojně, když jsem ještě jako netrpělivý mladík stavěl po nocích a rozvěsil jsem si je na cca 4,5 vysoké klacky a zdil jsem, míchal maltu, myl nářadí, uklízel staveniště apod. Běda však té spotřebě el. energie. Moje závěry a doporučení:
1. Nevýhody těchto svítidel/žárovek za běžných okolností - velká spotřeba, velká tepelná disipace, velká teplota krycího skla, nutnost dodržet vzdálenosti od hořlavých materiálů, jakož i počítat s pavučinami, padajícím senem z půdy nebo schopností ptáků vystavět si na svítidle hnízdo, nutnost stabilního upevnění, neboť tyto rozpálené žárovky mimořádně těžko snášejí vibrace, otřesy a manipulaci při provozu, možná i příliš velký prostorový úhel vyzařování pro Vaši 12 m výšku upevnění, opalování prachu na krycím skle a časem i na žárovce = černání, velká variabilita v životnostech těchto žárovek, oslnění osob, mají-li svítidla v zorném poli (to u vašich 12 m asi platit nebude),  vliv na životnost kontaktů běžného vypínače (odpor vlákna žárovky za studena),  ovlivňování životnosti přepětími, poněkud krkolomná manipulace při výměně žárovky (šroubovák na rámeček krycího skla, nesahat na horkou žárovku, nesahat holými prsty na novou žárovku)

2. Výhody těchto žárovek/svítidel: Příznivá cena svítidel, rozumná účinnost žárovek, příjemné barevné podání, samozřejmě tepelná setrvačnost a tím vhodnost do dílen s točivými stroji (nakonec i pro tu kameru),  pro některé účely optimální prostorový úhel vyzařování, regulovatelnos t v širokém rozsahu, prodloužení životnosti při mírném podpětí

3. Doporučení: Je-li to možné, umístěte 2 svítidla (rezerva při výpadku jednoho z nich, eliminace stínů) a to se žárovkami 300 W (podle mých zkušeností mají větší životnost). Bude-li nutné např. na vzdálenost 20 m ještě okem rozpoznat SPZ vjíždějícího vozidla, jsem si téměř jist, že to bude i bez dlouhé adaptace možné. Bude-li však v přímce k vozidlu ještě okno s odlesky interiéru, mlha jako z Rákosníčka, apod.,  pak bez experimentu, jen na základě papírových údajů či zdejších mých vyjádření, bych nedoporučoval věc řešit.
Bude-li světlo v provozu jen intervalově, pak bych já osobně použil tyto lineární halogenové zdroje. Má-li svítit celou noc, pak bych podle požadovaného osvětlení použil buď nízkotlaké výbojky, t.j. zářivky (v patici DZ či běžné žárovkové),  pro něž se tatáž nebo podobná vanová svítidla vyrábějí rovněž (např. pro 4 x DZ 13 W) či je v nouzi lze na ně i upravit, nebo vysokotlaké, a to buď Hg výbojka v běžné žárovkové patici (snad 150 či 200 W) nebo Na a další výbojky, dle Vašich lépe vědomých potřeb (tisíc Wattů a více).

(Pozn.: Údaj, že na konci kužele je svítivost taková a maková, je zavádějící, ne-li nesprávný, ne-li .... Prostě svítivost zdroje je taková, jaká je, a teprve konstrukční řešení svítidla, okolní předměty a prostředí, v němž se světlo bude šířit (absorpce) způsobí v určité vzdálenosti takové a takové osvětlení, s časem přiměřeně klesající. Pokud toto vše zahrnuje technická specifikace výrobce svítidla, pro vás jen dobře.

Vše prosím brát za čistě subjektivní názory. S pozdravem Michal Souček
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Mohu mit svetlo primo nad vanou?
 Jaké použít zářivky do vlhkého prostředí?
 Je možné umístit zářivku s krytím IP 20 nad dřez se sprchou ?
 Jakou zvolit koupelnovou skřínku (někdo tomu říká galerka) do koupelny?
 Je správný požadavek projektanta na stropní svítidla s IP23 pro kuchyň,...?
 Jakou máte zkušenost s LED žárovkami na 230V?
 Poradíte mi s osvětlením koupelny?
 Jaká je správná vzdálenost bodovek v podhledu od původního stropu?
 Existuje transformátor na víc bodových světel?
 Jaké svítidlo mám použít do garáže?
 Je vhodnější v koupelně osvětletlení 230V nebo raději zvolit 12V přes trafo?
 Lze předělat halogenovou lampu na halogenidovou?
 Poradíte mi jak vyřešit světlo v podkroví?
 Jak vybrat transformátor pro bodová svítidla 12 V ?
 Lze pridat k pohonu vrat i svetlo?
 Jaká svítidla použít na osvětlení prostoru dílny?
 Jaký použít typ bodovek pro umístění do dřevěných schodů?
 Kam je lepsie pripojit svetlo nad umyvadlom?
 Jak efektivně, lacině a zárověň i esteticky osvětlit rovné schodiště?
 Kde sehnat žárovku, které nebude vadit blikání?
 Jaký typ světla použít nad sprchový kout?
 Jaké LED osvětlení použít pro rampu v kuchyňské lince?
 V čem je kouzlo bodovek?
 Jaké máte poznatky s 21 LED halogenovými žárovkami na 230V?
 Jaký je rozdíl u svítidel s tlumivkou a předřadníkem?
 Jak připevnit venkovní světlo na zeď před zateplováním?
 Jaké namontovat světlo do plechové digestoře v paneláku?
 Existují bodovky pro zabudování do zdi ?
 Jak watově výkonné světlo zvolit do obývacího pokoje?
 Jaká jsou nejvhodnějí zářivková tělesa pro osvětlení tělocvičny?
 Je v prodeji zářivka, která se dá stáhnout jako lustr?
 Lze vůbec doporučit nějaké zářivkové svítidlo pro schodiště s automatem?
 Jaká svítidla byste navrhovali do hobby dílny 12x10m?
 Poradíte mi s připojením halogenových bodovek v šatních skříních?
 Jak vyřešit automatické rozsvěcení/zhasínání zárivkových svítidel?
 Jaké napětí mám zvolit pro osvětlení bytu - 12V nebo 230V?
 Ako realizovať osvetlenie vnútornej časti zahradného grilu?
 Mohu použít osvětlovací prvky pro film z cizí země?
 Jak silné trafo mám použít k napájení bodovek?
 Jsou vhodnější do koupelny bodová světla na 12 nebo na 240 voltů?
 Existuje stmívač, který zapíná do plného jasu?
 Jakou mám použít UV zářivku pro UV lampu do pece na gelové nehty?
 Lze použít na strop koupelny světla s krytím IP20?
 Poradíte mi s rozptylem světla v koupelně?
 Jaké zvolit osvětlení v podkroví pod reflexní folii?
 Jaké bodová světla použít do zatepleného sádrokartonu?
 Jaký typ osvětlení zvolit v novostavbě RD?
 Jak se staví elektriáři k vánoční výzdobě?
 Jaké bodovky mohou být v rampě u kuchyňské linky?
 Jaké svítidla (zmetky) lze zakoupit se značkou CE?
 Poradíte jakou rohovou bodovku pod kuchyňskou linku?
 Jak hodnotit LED osvětlení?
 Omezuje mne něco při pořízení LED osvětlení v domě?
 Daju sa kupit bodove svetla pod omietku?
 Jaký typ LED bodové žárovky použít na osvětlení obchodu?
 Jak správně rozmístit bodovky v sádrokartonovém stropě?
 Existuje svítidlo s PIR a nuceným svícením?
 Jaké osvětlení zvolit pro intenzivní osvětlení zahrady?
 Jak přidělat světlo do koupelny, když mu brání ocelový hák ve stropu?
 Jaký druh bodového osvětlení zvolit do obýváku?
 Jaké bodové svítidlo lze umístit na strop koupelny?
 Jaké LED svítidlo doporučíte k digestoři?
 Je otevřené kancelářské zářivkové svítidlo vhodné do kuchyně?
 Môže ísť LED pás ponad umývadlo v kuchyni?
 Jaké použit světelné zdroje ve vlhkých prostorách?
 Jaké označení hledat k určitému bodovemu osvětlení?
 Jaké krytí a provedení musí mít zásuvky a světla v paneláku ve sklepě?
 Jaký průřez vodičů zvoli k LED světlům 36W 12V aby nepohasínaly?
 Jak řešit osvětlení ve sklepě, kde kondenzuje voda na svítidlech a vypínači?
 Jaké může být typové označení stínidla krytu ze skla?
 Jaké zvolit osvětlení klenuté dílny?
 Kam u dřezu umístit světlo?
 Jaké napětí bodového svítidla je vhodné do sprchovacího koutu?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.058 sekund, 23 dotazů.