Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami
| | |-+  Jak zapojit dve pohybove cidla, aby spinala jednu zatez?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak zapojit dve pohybove cidla, aby spinala jednu zatez?  (Přečteno 28517 krát)
Michal Štěpaník
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 02.09.2008, 21:39 »

Mám chodbu ve tvaru písmene L a chtel bych ,ísto vypinacu 6 a 7 pouzit dve pohybove cidla, vzdy v kazdem rohu (misto nejdrive vyzkousim) jedno.
Na chodbe budou dve nastena stropni svitidla zapojena paralelne.
Lze zapojit pohybovky taky paralelne, nebo je  potreba osetrit nejak zapojeni?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Hynek Bureš
OSVČ
*
Offline Offline



projektant elektro nn, vn, slaboproudy


WWW
« Odpověď #1 kdy: 02.09.2008, 22:20 »

Zapojovat paralelně lze jedině čidla s klasickým reléovým výstupem, nikoliv s triakem. Taková čidla musejí mít zapojen i střední (nulový) vodič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jednoduchá zadání mívají často komplikovaná řešení. Jednoduchá se zdají být jen proto, že komplikace si žádný zadavatel nechce připustit. Řečeno česky: vyřeš to jednoduše norma nenorma, hlavně ať je to skoro zadarmo.
Zbyněk Hála
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 03.09.2008, 11:48 »

Nedávno na toto téma byla k
zajímavá diskuze : http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,3402.0.html

Považuji za důležité, aby byla možnost zapnout osvětlení ručně - kontrola, opravy. Tak jak píše norma 332130 : Čl. 6.2.3  Je-li osvětlení společných komunikací ovládáno samočinnými schodišťovými spínači, musí být možnost zapnout trvalé osvětlení, např. vypínači nebo přepínači.
 Proto jsme u nás zapojili pohybová čidla paralelně k tlačítkům na chodbách, takže původní ruční sepnutí světel zůstalo i nadále v provozu. Čidla mají samozřejmě na výstupu relé, nikoliv triak. Je účelné doplnit spínání žárovek obvodem pro pomalý náběh (cca 2s),  nepraskají pak tolik žárovky. Osvětlení chodeb je rovněž vybaveno obvody pro pomalé zhasínání (nastavitelné 5-120 sec.,  typ. 30 sec.),  takže lidé vidí, že se blíží zhasnutí a mají možnost v klidu dojít k vypínači. Pokud zapojíte čidlo do série se žárovkou (čož je často montážně nejjednodušší),  tak nemáte možnost ručního sepnutí světel.
Všechny úpravy konzultujeme předem s revizním technikem, abychom předešli problémům s revizí a vyloučili nevhodnou "lidovou tvořivost".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal_Štěpaník
« Odpověď #3 kdy: 03.09.2008, 21:02 »

Chápu tedy správně, že releové cidlo poznám podle toho ze je tridratové?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ondřej Kaller
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 04.09.2008, 10:05 »

Relový výstup je postačující podmínkou třídrátového zapojení, nikoli nutnou podmínkou...

Neboli lidově: Každé PIR čidlo s relovým výstupem má třídrátové zapojení, avšak ne každé čidlo s třídrátovým zapojením musí být relové...

Pro vás z toho plyne: To jaké má čidlo výstup se dočtete na krabici, nebo alespoň v návodu ....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 04.09.2008, 13:46 »

Když o tom tak chvilku přemýšlým, tak proč by nemělo být funkční v jednom a tomtéž obvodu paralelní spojení dvou triakových čidel? Zatím jsem to nezkoušel (nebylo potřeba),  vnitřní zapojení výkonnové části čidla jen zhruba tuším, avšak potenciál mezi A1 - A2 vývody triaku nepřekročí jmenovité napětí, na G zůstávají řídící napěti dle stavu ovládací logiky, nezávisle od obvodu silového. Jestli jste ale čidla s triaky někdo paralelně spojil, též uvítám provozní zkušenosti.

Pokud jde o spojení žárovkového osvětlení a kvalitního triakového spínače, rozhodně se přikláním k tomuto řešení. Životnost je značně prodloužena, zvláště pokud je osvětlení rozsvěcováno plynule.

Důvodem nutnosti N vodiče u releového čidla je především samotný příkon cívky vestavěného relé.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #6 kdy: 04.09.2008, 20:48 »

Tak nevím, namontoval jsem za posledních 10 let již řadu čidel a mnohá v paralelním zapojení, jestli mají jako spínací prvek relé nebo polovodič jsem nikdy neřešil a fungují mi dosud všechna zapojení. A ani rozdílu cen mezi releovými a triakovými jsem si nevšimnul, těch několik jakž takž renomovaných výrobců kteří se prodávají ve velkoobchodech má +- podobné i ceny.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #7 kdy: 04.09.2008, 21:05 »

  Paralelní zapojení triakových pohybových čidel funguje. Je to možné řešení například v případě výměny dvou vypínačů č.6 za dvě čidla, bez úpravy vedení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Michal Štěpaník
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 05.09.2008, 09:55 »

Pánové,  za pomoc, příští týden se pustím  do realizace.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniele
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 01.09.2016, 09:42 »

Budu u schodiště zapojovat LED osvětlení. V sérii bude zapojeno 6 LED svítidel. Zapojení chci beztransformát orové, proto LED svítidla budou přímo připojena na 230V.

Svítidla chci ovládat PIR čidlem, vzhledem k tomu, že to bude na schodišti, tak to jedním čidlem nepokryji. Čidlo bude spínat jak fázy tak nulu - pochopil jsem že bych tím u LEDek měl předejít problikávání.

Mohu zapojení provest tak jak ilustruji v přiloženém schématu? (pro jednoduchost ilustruji pouze fázy)

Když projdu po schodišti tak se postupně sepne jedno a pak druhé čidlo a po čase se zase rozepnou.

Ovládání klasickým vypínačem nebude možné.


* led_navrh.png (19.14 KB, 297x766 - prohlédnuto 1052 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #10 kdy: 02.09.2016, 08:35 »

Až seženete PIR detektor se dvěma kontakty, dejte vědět, docela by se mi hodil.

Chápu to správně, že chcete LED zapojit do série? Pak bude na každé 38V a to pouze v ideálním případě. V okamžiku, kdy někdo vymění jednu LEDku za jinou, bude to docela loterie. V případě průrazu na elektronice nedojde k odpojení okruhu jističem, ale opět ke zvýšení napětí na ostatních LED (a pravděpodobně k jejich rychlému konci).

Ve čtvrtém pádě slova fáze se píše měkké i (skloňujeme podle vzoru růže).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 07.09.2016, 13:37 »

Už je asi neskoro na odpoveď, avšak na priloženej schéme sú svietidlá nakreslené v paralelnom zapojení. Aj ich kontakty.

Osobná skúsenosť: v bytovom dome boli na schodiskách vymenené žiarovky za LED. Po troch týždňoch sa zapiekli kontakty na PIR. Tiež  boli PIR snímače zapojené paralelne, tak ako to uvažuje "Daniele".

Odporúčam skontrolovať schopnosť kontaktov PIR čidla spínať kapacitnú záťaž/LED svietidlá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Ondřej Tintěra
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 29.01.2024, 21:17 »

...Jestli jste ale čidla s triaky někdo paralelně spojil, též uvítám provozní zkušenosti...

Provedl jsem, ale nějak mi to nechce správně fungovat. Světla v průjezdu ovládaná dvěma střídavými vypínači č. 6 jsem nahradil triak pohybovými čidly. Po každém zhasnutí se světla opět hned rozsvítí. Nevím proč. Jediné, co mne napadá... po sepnutí prvního čidla je nežádoucí fáze na výstupu druhého čidla. Tomu se nevyhnu. A tomu triaku to jaksi nesvědčí. Přeci jen, jedná se o čidla jen se dvěma kontakty, bez modrého. Ani varistory nepomohly (výrobce čidel někdy doporučuje přidat varistor mezi fázi a spínanou fázi). Zatím nevím, jak to vyřešit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 29.01.2024, 22:03 »

Většina dvouvodičově zapojených čidel nemá ráda nízkopříkonové LED žárovky. U některých typů jsem se setkal, že v návodu bylo uvedeno, jaký musí mít klasická vláknová žárovka příkon. Pokud není dostatečný proud protékající žárovkou (závisí na příkonu),  nemá elektronika čidla možnost řádně pracovat. To, zda stále zhasíná nebo stále svítí, případně bliká, závisí na vnitřní konstrukci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Ondřej Tintěra
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 06.02.2024, 17:48 »

...namontoval jsem za posledních 10 let již řadu čidel a mnohá v paralelním zapojení, jestli mají jako spínací prvek relé nebo polovodič jsem nikdy neřešil a fungují mi dosud všechna zapojení...
Otázka je, jestli jste vždy využil modrý vodič, nebo jestli vám to běžně fungovalo paralelně i bez modrého, tedy jen dvoudrátová čidla.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 07.02.2024, 15:27 »

Otázka je, jestli jste vždy využil modrý vodič, nebo jestli vám to běžně fungovalo paralelně i bez modrého, tedy jen dvoudrátová čidla.

V rokoch 1998 až 2008 to boli s vysokou pravdepodobnos ťou čidlá reléové a tým paralelný chod nevadí.
 na zdravi
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Poradíte mi co s PIR spínačem, který nechce zhasínat?
 Kde sehnat bezdrátové PIR snímače s IP 44 nečínského původu?
 Znáte PIR čidla s dvojdrátovým zapojením?
 Proč zůstává sepnuté relé, které je ovládané 6 ks PIR čidly?
 Máte někdo skušenost se spínáním v panelovém domě přes čidla po patrech?
 Lze na schodišti zapojit PIR čidla na stávající rozvody bez úprav?
 Lze spínat osvětlení manipulačních chodeb v prům.objektu pouze PIR čidly?
 Jakou mate zkusenost s PIR senzory na spinani zateze AC 230V?
 Jake pouzit s vetsi citlivosti PIR cidlo nad garaz?
 Jak zapojit PIR čidlo, aby se po obnovení napájení neseplo?
 Jaký PIR spínač doporučíte do společných prostor?
 Jak zapojit PIR pohybové čidlo na LED pásek 12V?
 Je možné využít PIR čidlo pro EZS pro spínání světla?
 Nemáte někdo tip na venkovní PIR čidlo s co nejkratším náběhem?
 Máte zkušenosti s PIR čidly pro EZS imunní vůči velkým zvířatům?
 Proč PIR sensor spíná LED světlo, když na stejné větvi vypnu vypínačem žárovku?
 Jak umístit PIR čidla v místnosti nebou raději použít vypínače?
 Jak snížit citlivost na okolní osvětlení PIR čidla?
 ABB: Snímače pohybu PIR
 Existuje 12V venkovní PIR čidlo pro spínání osvětlení?
 Jak sestavit ovládání osvětlení s třemi PIR čidly a navíc ručním ovládáním?
 Jak částečně zastínit mikrovlnné (MW) čidlo pohybu světla?
 Jaký doporučíte snímač pohybu pro osvětlení v interiéru ?
 Aký použiť rohový PIR senzor na spínanie LED pásu?
 Bude pohybový senzor v žárovce snímat přes mléčné sklo stropního světla?
 Je v bytovém domě přípustné ovládání svítidel pouze přes PIR čidla?
 Jaké doporučíte pohybové stropní světlo (společné rozsvícení/zhasínání)?
 Proč pohybové čidlo funguje přesně naopak?
 Je možné, že PIR funguje chybně díky malému zatížení?
 Dá se uvnitř PIR čidla papírkem vymezit rozsah detekce senzoru?
 Proč se světla s mikrovlnnými čidly samovolně, náhodně v noci rozsvěcejí?
 Jaký senzor zvolit pro spínání LED pásku napuštěním vody/vstupem osoby do vany?
 TIP na přítomnostní detektor
 Pomůže výměna pohybového čidla když spíná společně se zapnutím plynového kotle?
 Může podlahové vytápění ovlivnit funkci čidel?
 Nemůže mít mikrovlnné čidlo problém s průchodem přes kovovou stěnu?
 Jak zařídit aby světlo vyplo pokud je místnost prázdná?
 Tip na výběrový datasheet detektorů pohybu a přítomnosti ESYLUX
 Nevíte o čidle přítomnosti s trvalým sepnutím při přítomnosti osob?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.035 sekund, 23 dotazů.