Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Potreboval by som vedieť či sa dá urobiť inštalácia bez projektu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Potreboval by som vedieť či sa dá urobiť inštalácia bez projektu?  (Přečteno 21223 krát)
Pavol Randík89
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 02.09.2008, 13:39 »

Potreboval by som vedieť či sa dá urobiť inštalácia bez projektu?

Kamarátov otec mi tvrdil že netreba stačí keď sa potom urobí projekt konečného stavu inštalácie teda reálny stav.
Že aj tak sa projekt nedodržiava lebo domáci si vždy niečo rozmyslia tak načo vyhadzovať peniaze.
Bude sa jednať o rekonštrukciu  rodinného domu.
Môj názor že určite treba projekt mať už pred začatím prác.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 02.09.2008, 13:46 »

Tak to je jeden z důvodů, proč jsem pořád chudej  Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
František Leopold
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 02.09.2008, 16:49 »

Podobné téma se tu již řešilo vcelku zajímavou diskuzí, zde: http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,7653.0.html
Stojí to za přečtení, alespoň si uděláte obrázek.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Mrázek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 03.09.2008, 07:27 »

Už jen z čistě praktického hlediska je dobré udělat projekt před realizací. Vždycky je jednodušší překreslit čáru, než sekat v obkladech. Je ale potřeba nad projektem diskutovat a ne si jen nechat něco nakreslit aby se ouřadům zacpala huba. Z dobrého projektu s dobře zpracovaným výměrem lze spočítat náklady, které nebudou jen nástřelem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Závodský
*
Offline Offline



bike je moj zivot, kaslat na pracu....


« Odpověď #4 kdy: 03.09.2008, 07:41 »

Ide, ale je to to isté ako stavať bez projektu......
Dá sa to? Dá, ale môže vám to padnúť na hlavu.  zle

A elektrika zas môže zabíjať, nikto si to akosi neuvedomuje.  Smích  Za elektroinštalá ciu je zodpovedný projektant a revízak.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #5 kdy: 03.09.2008, 09:14 »

Projekt vám dá i jednu důležitou informaci: cenu. Nemůže se potom tak snadno stát, že onen elektroinstala tér si začne vymýšlet pohádky a fakturovat materiál a/nebo práci kterou neprovedl. Odůvodnění víceprací, že "to nebylo v projektu" je dost obvyklé. Pak se vám původní dohodnutá cena může prodražit o víc, než byste dal za projekt.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Miroslav Závodský
*
Offline Offline



bike je moj zivot, kaslat na pracu....


« Odpověď #6 kdy: 03.09.2008, 09:16 »

Projekt vám dá i jednu důležitou informaci: cenu. Nemůže se potom tak snadno stát, že onen elektroinstala tér si začne vymýšlet pohádky a fakturovat materiál a/nebo práci kterou neprovedl. Odůvodnění víceprací, že "to nebylo v projektu" je dost obvyklé. Pak se vám původní dohodnutá cena může prodražit o víc, než byste dal za projekt.
Presne tak, čo sa dnes bohužiaľ stáva dosť často.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
H
« Odpověď #7 kdy: 03.09.2008, 09:20 »

Projekt vám dá i jednu důležitou informaci: cenu. Nemůže se potom tak snadno stát, že onen elektroinstala tér si začne vymýšlet pohádky a fakturovat materiál a/nebo práci kterou neprovedl. Odůvodnění víceprací, že "to nebylo v projektu" je dost obvyklé. Pak se vám původní dohodnutá cena může prodražit o víc, než byste dal za projekt.
Na druhou stranu, projekt, kde by všechno bylo vyspecifikován o a ohlídáno/ošetřeno je dnes k vidění velmi velmi zřídka ...

Dnes je mnohá realizační dokumentace takový paskvil, že by se to člověk bál podat na stavební úřad i ke stavebnímu povolení. Vidím to skoro denně, co za skvosty chodí k nám do firmy k oceňování. A když se pak třeba dozvíte, kolik že taková dokumentace stála, tak nevíte jestli je to k pláči nebo k smíchu.  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Jonáš
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 03.09.2008, 09:58 »

Nesouhlasím s vyjádřením pana Závodského v tom, že by za elektroinstala ci odpovídal projektant a revizák. Každý je odpovědný jenom a pouze za svoji práci. Projektant za projekt a ne za elektrickou instalaci. Revizák za revizi a ne za elektrickou instalaci. Za tu je odpovědný její dodavatel, tedy elektrikář nebo elektrofirma v tom, že dodrží projektovou dokumentaci, případné změny projedná předem s projektantem a menší změny zaznamená do dokumentace. Že při realizaci odvede kvalitní práci a dbá na bezpečnostní zásady dané normami, projekt nebude řešit každý detail. Při práci bez projektu dodavatel elektrické instalace musí zdokumentovat co vlastně sám stvořil a nese za řešení z hlediska norem ČSN odpovědnost sám.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #9 kdy: 03.09.2008, 13:20 »

V podstatě se dá souhlasit se vším. Projekt je třeba a je jen na investorovi jaký bude. Pokud koupí levně, určitě se bude platit ještě jednou zkreslit skutečný stav. Pokud má opravdu zájem, aby to bylo kvalitně, sedne si s projektantem k PC a spolu dají do hromady kvalitní projekt pro řemeslníka.
Ty otázka jestli je opravdu potřeba projekt začínají být únavné. Jak už napsali kolegové, jak chcete bez pořádného projektu nacenit práci na instalaci. Pokud nebude projekt v pořádku určitě se konečná cena instalace zvedne . Navíc to může znamenat i řadu dalších problémů S dobrým projektem jsou  skutečné vícepráce snadno k poznání a podvodná firma má smůlu.
Nakonec se drobné změny jen překreslí (protože k nim dochází určitě často),  ale nebude to nový projekt ale jen malinko změněný.

Dlouho do nás hustí, že nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci. Asi stále málo. Podle řádného projektu pak celkem snadno zjistíte za kolik se to nechá skutečně udělat a jestli nemají firmy cenu moc podhodnocenou (také velice špatně) nebo moc nadhodnocenou.

A s tou zodpovědností také souhlas. Každý si ručí za svou práci plně a sám.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Libor Studený
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 04.09.2008, 06:39 »

Chtěl bych upozornit, že podle vyhl. č. 499/2006 Sb. existují 2 typy projektů, a to "projektová dokumentace" a "dokumentace pro provádění stavby".
Projektová dokumentace je povinná pro stavební řízení nebo pro ohlášení stavby, ale z hlediska el. zařízení neobsahuje s výjimkou přípojky žádné podrobnosti (např. obvodová schémata rozvaděčů) a podle této dokumentace nelze el. zařízení zhotovit !
Dokumentace pro provádění stavby obsahuje detailní popis včetně všech výkresů a schémat, ale zpracovává se pouze na základě územního rozhodnutí nebo z iniciativy stavebníka, t.j. pokud si ji investor neobjedná, pak mu ji dodavatel nemusí dodat. Nespoléhejte na to, že bez dokumentace pro provádění stavby nelze provést výchozí revizi el. instalace.
Takže doporučuji vždy objednat u projektanta nebo u dodavatele "dokumentaci pro provádění stavby",  která je potřebná i při následné údržbě a opravách el. zařízení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Mira P
« Odpověď #11 kdy: 03.10.2008, 22:07 »

Tady je vidět, že jste všichni teoretici, ale praxe vám uniká. Žádný projekt elektroinstala ce ke stavebnímu povolení ani k revizi nepotřebuji. Elektriku mi dělal kolega za 100Kč/hodinu. Taky náklady na materiál byly minimální, zásuvky pěkně dokola a svorkování vodičů pod vypínačem. V podstatě mi natáhl kabely do krabic a do rozvaděče, ostatní - montáž zásuvek a vypínačů zvládnu sám. Studoval jsem předpisy pro elektroinstala ci a vše mám OK. Taky revizám s tím neměl žádný problém a to jsem si jistý, že těch revizí má za sebou víc (...)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #12 kdy: 04.10.2008, 01:21 »

Tady je vidět, že jste všichni teoretici, ale praxe vám uniká. Žádný projekt elektroinstala ce ke stavebnímu povolení ani k revizi nepotřebuji. Elektriku mi dělal kolega za 100Kč/hodinu. Taky náklady na materiál byly minimální, zásuvky pěkně dokola a svorkování vodičů pod vypínačem. V podstatě mi natáhl kabely do krabic a do rozvaděče, ostatní - montáž zásuvek a vypínačů zvládnu sám. Studoval jsem předpisy pro elektroinstala ci a vše mám OK. Taky revizám s tím neměl žádný problém a to jsem si jistý, že těch revizí má za sebou víc (...)

No konečně někdo příšel na to, jak je systém prohnilý ! funny
Projektanty, jakožto zbytečné příživníky, poslat na pracák !
K čemu by také byli, když si za pomocí samostudia každý pomůže sám.  Škleb
A když máte v okolí bezproblémové "revizámy",  tak už vůbec není co řešit, že ? Zvlášť, když to nejsou teoretičtí kecálkové, ale opravdoví fachmani,  blboune jako stovkoví elektrikáři.
Kolik stála ta vaše revize ? Hádám tak 35,50 Kč. Škleb
Přeji vám i vašemu "revizámovi" klidné spaní.  zle

PS : K čemu jste "revizáma" vlastně potřeboval, když na základě samostudia víte, že máte vče OK ? Nebylo těch 36,-Kč vyhozené prašule ?  ??
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #13 kdy: 04.10.2008, 09:44 »

Tady je vidět, že jste všichni teoretici, ale praxe vám uniká. Žádný projekt elektroinstala ce ke stavebnímu povolení ani k revizi nepotřebuji. Elektriku mi dělal kolega za 100Kč/hodinu. Taky náklady na materiál byly minimální, zásuvky pěkně dokola a svorkování vodičů pod vypínačem. V podstatě mi natáhl kabely do krabic a do rozvaděče, ostatní - montáž zásuvek a vypínačů zvládnu sám. Studoval jsem předpisy pro elektroinstala ci a vše mám OK. Taky revizám s tím neměl žádný problém a to jsem si jistý, že těch revizí má za sebou víc (...)
No vlastně máte pravdu, my jsme teoretici, a Vy musíte studovat předpisy pro elektroinstala ci, abyste zvládl zapojit zásuvky a vypínače  tanecek ajoooo
No, ještě nám povězte nějakej o blondýnách, mám rád lidi, co jsou veselá kupa  Smích

A až se vzbudíte ze svého růžového snu, tak vám zde možná řeknu i víc. Zatím se mějte.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Mira P
« Odpověď #14 kdy: 04.10.2008, 20:43 »

No konečně někdo příšel na to, jak je systém prohnilý ! funny
Projektanty, jakožto zbytečné příživníky, poslat na pracák !
K čemu by také byli, když si za pomocí samostudia každý pomůže sám.  Škleb
A když máte v okolí bezproblémové "revizámy",  tak už vůbec není co řešit, že ? Zvlášť, když to nejsou teoretičtí kecálkové, ale opravdoví fachmani,  blboune jako stovkoví elektrikáři.
Kolik stála ta vaše revize ? Hádám tak 35,50 Kč. Škleb
Přeji vám i vašemu "revizámovi" klidné spaní.  zle
PS : K čemu jste "revizáma" vlastně potřeboval, když na základě samostudia víte, že máte vče OK ? Nebylo těch 36,-Kč vyhozené prašule ?  ??
Přesně tak, projekt elektroinstala ce bych si nechal udělat, jedině pokud bych měl celý dům řízený počítačem (osvětlení, topení, čističku, zabezpečení, atd.) Jinak na obyčejný RD jsem já, ani nikdo z mého okolí (cca 10 dalších známých co staví nové RD) nedělal elektroprojekt (...)

Jinak, jestli vás to zajímá, tak revize mě stála 2000 Kč a dělal ji poctivě asi 2-3 hodiny, zkontroloval vše, ale nepotřeboval k tomu žádný plánek. (...)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Mira P
« Odpověď #15 kdy: 04.10.2008, 21:05 »

No vlastně máte pravdu, my jsme teoretici, a Vy musíte studovat předpisy pro elektroinstala ci, abyste zvládl zapojit zásuvky a vypínače  tanecek ajoooo
No, ještě nám povězte nějakej o blondýnách, mám rád lidi, co jsou veselá kupa  Smích

A až se vzbudíte ze svého růžového snu, tak vám zde možná řeknu i víc. Zatím se mějte.

Máte pravdu, zapojit zásuvku nebo vypínač jsem zvládl i na základní škole. Zajímal jsem se hlavně o zapojení proudového chrániče, vzdálenosti zásuvek a spotřebičů v koupelně, zapojení podlahového el. topení, jo, abych se přiznal, musel jsem se také kouknout na zapojení tří schodišťových vypínačů v sérii.
Jinak si sám protiřečíte, na jedné straně se vysmíváte, jak je primitivní zapojit zásuvku a vypínač a na straně druhé by jste na toto dělal projekty ?? Protože co jiného je elektroinstala ce klasického RD (pokud neuvažuji případ v mém předchozím mailu)- pokud mi něco uniklo - rád se pobavím.
Jinak to není sen, ale realita, good luck
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
SMILEK
« Odpověď #16 kdy: 04.10.2008, 22:24 »

Pokud vím, otázka je jasná. Instalaci, zejména jednodušší, lze udělat bez projektu. Stejně tak lze provádět i jiné věci, které nejsou zákonem výslovně zakázány. Otázkou je, jestli trio tvůrce/revizák/uživatel chce podstoupit rizika s tím spojená. Jsou to rizika technická (normy se mění, způsoby ochran před vnějšími vlivy se mění, některé postupy také),  cenová (to už se tu probíralo) a třeba i právní (jakmile se někomu něco stane, bude tu hned několik subjektů urputně hledat někoho, kdo něco neudělal v souladu s obvyklými postupy v rovině trestněprávní, pojistné, ...  podivej ). Jistě, udělat instalaci, jakou má doma Mira P (a která se patrně dosti podobá elektrickému obvodu, jak jej známe z fyziky ze 4.třídy ZŠ) umí opravdu leckdo. Jenomže moderní instalace už není jednoduchá jako krystalkové rádio. Stejně tak moderní kolo či auto se v mnohém liší výkonem i bezpečností od "Ukrajiny" či Škody 120. Každý má svou možnost volby  Úsměv.
to Mira P: dle Vašeho popisu ale Vaší elektroinstala ci stále schází několik důležitých věcí (a můžete si za domácí úkol nastudovat v normách, které to jsou, neboť navážením se do účastníků fóra se asi nic podstatného nedozvíte.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Mira P
« Odpověď #17 kdy: 04.10.2008, 23:14 »

1. Nikoho jsem nechtěl urážet, jen mi vadí někteří arogantní ...,  kteří si myslí, že jen oni umí vše nejlépe a když to udělá někdo jiný jinak, tak je to špatně. Mám již dost zkušeností se stavbou RD (nejenom elektro),  abych věděl, že někdy takový "fušer" (pod dohledem) udělá kvalitnější práci, než firma (bez dohledu) - protože v dnešní době nedostatku řemeslníků ta firma mnohdy zaměstnává daleko větší fušery.

2. Zajímalo by mě, co je skutečně moderní elektroinstala ce, protože i kolega, který má dům za 10 Mega nemá kromě zabezpečovacíh o zařízení nic složitějšího, než já. Kolik domácností v naší republice má skutečně moderní elektroinstala ci ?

3.Svou elektroinstala ci jsem zde vůbec nepopisoval (záměrně, poněvadž jsem si jist, že by mi tady někteří chytráci řekli, že mám vše blbě, jen aby mi dokázali, že jsem udělal chybu, a neřídil se jejich radami),  tak jak můžete vědět co ji chybí, ale rád se dám poddat, protože si myslím, že záměrně mluvíte v nic neříkajících otázkách. V normách určitě studovat nebudu, to není moje parketa.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.05 sekund, 23 dotazů.