Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Rodinný domek postavený z hořlavých materiálů, "dřevo". Musí být proudový chránič?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Rodinný domek postavený z hořlavých materiálů, "dřevo". Musí být proudový chránič?  (Přečteno 7558 krát)
Petr Moravec
*
Offline Offline




« kdy: 29.08.2005, 18:20 »

Z hlediska požární bezpečnosti si myslím, že by byl více něž vhodný, jen to nemohu nikde v ČSN dohledat.
V projektové dokumentaci navržen není.
Poradí mi někdo z vás?
A pokud být musí, vyhoví chránič s rozdílovým proudem 300 mA?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Selezan
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 29.08.2005, 19:32 »

Prúdový chránič musí byť podľa ČSN 33 2000-4-482 v priestoroch s nebezpečenstvo požiaru podľa spracúvavaných alebo sladovaných látok. Pre priestory s horľavými konštrukčnými materiálmi, čo je váš prípad nie je priamo príkazaný prúdový chránič ani 30mA a ani 300mA rozdielovým prúdom. Keď sa použije 300mA, určite to nebude na závadu. V kúpelni však musí byť 30mA použitý pre zásuvku.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #2 kdy: 29.08.2005, 20:28 »

V jedné minulé diskusi jsem otázku chráničů a impedanci smyčky L-PE nechtěně zavedl na impedanci smyčky L-N. Je to problém "měkkých zkratů". Při takovém zkratu není ve hře proudový chránič, ale jen jistič. Čas vypnutí jističe musí zajistit, aby elektroinstala ce (a to nejen kabely, ale i např. domovní vypínače) tento zkrat vydržela a nevyvinula  nebezpečné teplo, což ve vašem případě hořlavých podkladů je též důležité.
Ještě doplním: ČSN 33 2312/85 Elzařízení v a na hořlavých látkách

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 29.08.2005, 21:32 »

Ale věc se má tak, jedná se o rodinný domek dřevěné konstrukce a v projektu není chránič.
Já bych rád obhájil nutnost osazení chrániče přímo odvolávkou na článek normy.
Ale ČSN 33 2000-4-482 čl 482.1.7
řeší zdá se mi něco trochu jiného, ale i tak děkuji.
Pomohlo mi i to že vyhoví i 300mA.
Nerad bych jako hlavní chránič dával 30mA.
Jen stále nevím jak přesvědčit pana projektanta.
Pomoooc. :-) Takový dům vidím prvně a dost se toho bojím.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #4 kdy: 29.08.2005, 23:27 »

Rozumím. Jako projektant bych se k tomu postavil tak, že dřevěná stavba nezvyšuje riziko úrazu el.proudem a chrániče bych nasadil tak, jako by šlo o zděný RD, t.j. tak, jak je předepisují normy, ať už někam povinně nebo všude tam, kde nevyhoví vypínací čas jističe z hlediska úrazu el.proudem.
Pokud jde o to dřevo, tak plati to, co jsem napsal dříve.
Projektanta nepřesvědčujte . Pokud chcete dát navíc chránič na přívod a platíte to, tak to tam klidně dejte, projektant vám to nemůže zakázat, není to nic proti ničemu, jen bude přechráničován o.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jaroslav Hasala
« Odpověď #5 kdy: 30.08.2005, 06:43 »

To Moravec :
Osobně jsem příznivcem všeobecného používání chráničů "na všechno" u bytů a RD, takže můj názor je, chránič použít, konkrétně 0,03A.
Samozřejmě, při použití jednoho centrálního může dojít k nepříjemnému provoznímu stavu - nežádoucímu vypínání celé instalace. Na druhou stranu, pokud je instalace i spotřebiče v pořádku, bude vše fungovat bez problémů - u řady domů nebo bytů je to takto uděláno a nikdo si nestěžuje. Vhodnější by bylo použít více chráničů, to zase naráží na ekonomické hledisko :-)
Navhoval bych následující : ponechat nějakou prostorovou rezevu v podružné rozvodnici, nainstalovat jeden centrální chránič 0,03A, pokud s tímto nebudete spokojen, dá se zapojení rozvodnice upravit.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Marián Nomilner
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 30.08.2005, 10:10 »

Postupným zhoršovaním izolačného stavu inštalácie dochádza k únikom prúdu, či skôr k vzniku plazivých prúdov prostredníctvo m usadeného prachu a nečistôt. Tento plazivý prúd je schopný spôsobiť lokálne oteplenie a môže dôjsť k vzniku požiaru. Ako orientačná hranica pre vznik požiaru horľavého materiálu sa v zahraničnej literatúre uvádza výkon 60 W. Nebezpečenstvo vzniku požiaru možno účinne obmedziť použitím prúdového chrániča 300 mA.
Pre rodinný domček drevenej konštrukcie je použitie uvedeného prúdového chrániča viac ako opodstatnený. Selektívny typ prúdového chrániča s citlivosťou 300 mA rieši zároveň problém selektívnosti vypínania za sebou radených prúdových chráničov (napr. 30 mA pre kúpelňu).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Tesař
*
Offline Offline



OSVČ-www.elektroprojektant.cz


« Odpověď #7 kdy: 30.08.2005, 10:44 »

Proč všude cpát chrániče. Dávejte je jenom tam ,  kde to předepisují příslušné ČSN. Není to všelék a chráníč 30mA jako hlavní vypínač bude vypadávat když ne hned, tak po několika letech určitě a potom chudák uživatel.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #8 kdy: 30.08.2005, 19:26 »

K příspěvku M.Nomilnera:
Aby se nám plíživé proudy neuzavřely do N (kdy chránič nefunguje),  měli bychom svorky N v krabicích a zařízeních dodatečně opatřit vrstvou lukofobní vazeliny ?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 30.08.2005, 21:15 »

To Petr Doležal
Jenže ono nejde pouze o úraz el. proudem, ale jak napsal pan Nomilner, jsem i já o této podružné funkci chrániče, vybavit před iniciací požáru naprosto přesvědčen a moje přesvědčení, které vyplývá z fyzikálního principu, mám potvrzeno
z ČSN 33 2000-4-482čl. 482.1.7.
Pane Doležale já vím že proud v pracovním obvodu L/N chránič nevybaví ovšem ve trojžilovém kabelu
je obsažen i PE vodič a v momentě, kdy dojde
k přehřátí (před zažehnutím)dojde většinou ke snížení izolačních vlastností kabelu a proto chránič vypne.
Proto si myslím, že být projektantem, tak za těch cca 1700,- co chránič stojí bych do dřevostavby za 1,6 milionu chránič navrhoval bez jakýchkoli diskuzí: "je–li to v ČSN tak či onak".
Nejednou jsem viděl vypálenou krabici, jen proto, že do ní zatekla voda, no a v krabicích bývá svorkován i PE vodič a nezlobte se, ale myslím, že než čekat, že ta krabice pro montáž do hořlavých materiálů je opravdu tak perfektní a neprohoří nebo teplo nějak nepřenese. Já bych to opravdu raději vypnul.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomas Kostrba
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 30.08.2005, 21:58 »

Ja bych si dovolil souhlasit s Pavlem Tesarem a chtel bych to zaroven dolozit jednim protiargumente m k pouziti proudovyho chranice, jako hlavniho vypinace. I pokud jsou vsechny spotrebice v poradku muze dojit k vybaveni chranice. Staci se podivat na zapojeni sitovyho filtru nekterejch pulznich zdroju od pocitacu, kde krome seriove zarazenejch tlumivek jsou jeste blokovaci kondenzatory a to jak mezi L a N tak i mezi L - PE a N - PE. Pokud se takovychto spotrebicu na jedny fazi nastrada vicero, neni problem s tim chranic vyrazit. Dle vypoctu tak postaci kapacita 0.4uF. Odrusovaci kondiky podobnyho zapojeni tez obsahuji nektery zarivkovy svitidla. Asi pred 10 lety se mi do ruky dostal prutokovej ohrivac vody, kterej mel topnou spiralu primo ve vode, tak pak protejkala rourou, ktera byla spojena s PEN, jednalo se tehdy o novej vyrobek, kterej byl bezne v prodeji, ale to uz povazuju celkem za extrem.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 30.08.2005, 22:16 »

To Kostrba
Nekoukl jste se pozorně co se snažím řešit.
Proto také nechci chránič  30 mA ale  300mA.
To už snad součet únikových proudů všech spotřebičů v domku neudělá a když ano, tak opravdu stojí zato je vyhodit :-).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Vodehnal
Automatizace, to je moje hobby, bez parazitů a jejich lobby
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 12.09.2005, 10:15 »

Pánové, já osobně bych dal centrální chránič 300mA. 1/Unikající proudy za normálního provozu bych příliš nerozebíral - věršina spotřebičů se vejde pod 1 mA, norma říká 3.5 mA. 2/nadproudy, které mohou způsobit požár nemohou být způsobeny ektroinstalací /ta musí být OK vždy/,  ale spotřebiči. Ve většině případů při poruše dojde současně k zvýšenému unikajícímu proudu a chránič vybaví. Rovněž většina "měkkých" zkratů je mezi L a PE.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Průmyslová automatizace
Projektování MaR
Revize nn a strojních zařízení
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.057 sekund, 23 dotazů.