Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Mohl by mě někdo spočítat jaký výkon bude motor mít při prvním stupni?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohl by mě někdo spočítat jaký výkon bude motor mít při prvním stupni?  (Přečteno 17524 krát)
Otakar Svoboda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 10.08.2008, 08:37 »

Potřebuji vyměnit elektromotor na protahovačce a mám jeden podobný s těmito charakteristik ami:7,5kW ; 10,4/17,5A ; 380/660 V. Potíž je v tom, že jistič mám na 16A a proto si myslím, že při zapnutí motoru na druhý stupeň Kdy dosáhne svého maximálního výkonu, ale také  proudového odběru mě bude vyhazovat jistič.

Uvažuji tedy o tom že bych zapínal jen na první stupeň, kde by odebíral jen 10,4 A.

Mohl by mě ale prosím někdo spočítat jaký výkon bude motor mít při prvním stupni?

Abych věděl, jestli mě to bude stačit.
Motor je original zapojený (z motoru do vypínače dva kabely, z vypínače do krabičky jeden - v krabičce jen spojím dráty ze stávajícího přívodu)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 10.08.2008, 09:00 »

Citace
10,4/17,5A ; 380/660 V
To je divný, není tam 10,4/17,5; 660/380V? Zkuste ofotit štítek a hodit ho sem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Otakar Svoboda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 10.08.2008, 09:17 »

Nemám to bohužel čím vyfotit, ale máte pravdu, že jsem omylem přehodil pořadí údajů. Na motoru je: A 17.5/10.4 ; kW 7,5 ; V 380/660
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
asd
« Odpověď #3 kdy: 10.08.2008, 10:47 »

Bohužel nemáte žádný motor s dvěma , ,stupni,,  ale  obyč.  třífázový motor s rozběhem hvězda/trojůhelník Vámi uvedený jistič je nedostačující .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #4 kdy: 10.08.2008, 11:06 »

Výkon motoru Y/D při chodu na Y je přibližně 1/3 - 1/2 plného výkonu (D).
Pro práci stroje je to většinou nedostatečné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Otakar Svoboda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 10.08.2008, 20:57 »

pan Hasala v jedné otázce ohledně výpočtu výkonu motoru napsal, že výkon motoru je zhruba polovina A, tedy v tomto případě by to bylo nějakých 5kW a to by mě stačilo na druhou stranu, kdyby to mělo být jen polovina nedejbože třetina tak by to bylo málo, jde to nějak přesněji spočítat ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
asd
« Odpověď #6 kdy: 10.08.2008, 21:47 »

polovina ze 7,5kw  není 5kw ,ale 3,75kw! Zlej podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
L. Vaněk
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 10.08.2008, 23:10 »

Výkon motoru při spojení do hvězdy nebude větší než 1/3 výkonu štítkového, přesněji to nelze takto určit, neznáme účiník a účinnost při sníženém napětí při rozběhu. Třetinový bude záběrný proud i záběrný moment motoru.
   Pokud jde o velikost jističe 16 A, měl by stačit, neboť proud 17,5 A je proud při jmenovitém zatížení, který bude motor odebírat při protahování obrobku, který je uveden v parametrech stroje  jako maximální úběr při určité šířce obrobku. Také je nutno vzít v úvahu, že stroj neběží téměř nikdy při plném zatížení, je odlehčen při vysunutí obrobku a v tuto chvíli odebírá jen malý proud a naopak se stává, že krátkodobě odebírá i proud větší, než jmenovitý.   Každý jistič snese po určitou dobu i přetížení, takže se domnívám, že ve Vašem případě bude vyhovovat. Pokud ne, byla by nutná jeho výměna za jiný, stejného proudu ale jiné charakteristik y. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #8 kdy: 10.08.2008, 23:33 »

Pokud ne, byla by nutná jeho výměna za jiný, stejného proudu ale jiné charakteristik y. 

.... přičemž by bylo asi vhodné zjistit velikost impedance a posoudit, zda je  zajištěna ochrana před NDN.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
asd
« Odpověď #9 kdy: 11.08.2008, 05:04 »

Z praxe si troufám tvrdit že na 7,5kw motor u hoblovky je jistič 16A nedostačující ,možná tak s charakteristik ou , ,D,,  
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Heinz
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 11.08.2008, 06:27 »

Nebylo by možné napsat jaké měl hodnoty původní motor?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ivo Faltus
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 11.08.2008, 10:14 »

Sdílím stejný názor jako pan Vaněk – také se domnívám, že jistič s jmenovitým proudem 16 A bude vyhovovat. Proud při kterém tento jistič začíná vypínat je minimálně 1,05 svého In spíše ale větší (záleží o jaký typ jističe se jedná – podle které normy byl vyroben),  takže umožňuje po dostatečně dlouhou dobu provozovat motor na plný jmenovitý výkon (v tomto případě 7,5 kW),  případně i jeho krátkodobé přetížení. Na druhou stranu je jistič s tímto jmenovitým proudem schopen zajistit  ochranu proti přetížení tomuto motoru. Jistič s větším jmenovitým proudem (In = 20 A) nikoliv. Jmenovitý proud jističe, který má zajišťovat ochranu proti přetížení danému motoru má být menší nebo maximálně roven jeho jmenovitému proudu.
Změna charakteristik y – pokud se tím myslí změna průběhu vypínací charakteristik y (prodloužení vypínacích časů),  tak tato změna umožní prodloužení doby přetížení motoru. Pokud se změnou charakteristik y myslí změna např. „charakteristiky B“ na C nebo D (jističe podle CSN EN 60898) má tato změna vliv pouze na rozběh motoru. V daném případě, při rozběhu hvězda/trojúhelník bude vyhovovat s největší pravděpodobnos tí i jistič s typem charakteristik y B (lze předpokládat záběrový proud 6x In motoru při trojúhelníku, při zapojení do hvězdy klesne na 1/3, tj. 35 A, což je méně než spodní hranice možného působení okamžité spouště jističe 16 A typu charakteristik y B, tj.  48 A) . Je ale nutné počkat až se motor roztočí téměř na plné otáčky při zapojení do hvězdy a až po té přepojit do trojúhelníku. Vzhledem k velkému momentu setrvačnosti hoblovacího válce to může trvat několik vteřin.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Svoboda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 11.08.2008, 13:58 »

polovina ze 7,5kw  není 5kw ,ale 3,75kw! Zlej podivej

Myslel jsem to jako polovina z 10A je 5 a podle úvahy že výkon je polovina A
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Svoboda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 11.08.2008, 14:06 »

Zkusil jsem zapojit motor a pustit, při zapnutí na " druhý" stupeň ( nevím teď jestli je první hvězda nebo trojuhelník ) vypadl jistič. Jistič je jen pro tento okruh a je 16/B. zkusím tedy výměnu za 16/C. Jen mám ještě dotaz a prosím dopředu aby jste mne nekamenovali :-)
Původně jsem myslel, že bych výměnu provedl sám, po přečtení reakce pana Vaňka jsem trochu na rozpacích, nevím totiž co je to velikost impedance a ochrana před NDN ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Svoboda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 11.08.2008, 14:09 »

Pardon, odpověď o impedanci byla od pana Nováka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Svoboda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 11.08.2008, 14:10 »

Nebylo by možné napsat jaké měl hodnoty původní motor?

Púvodní motor měl stejné otáčky (1400) a 5,5kW a 11,5 A
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #16 kdy: 11.08.2008, 14:30 »

No, předřazené jištění tam není jenom kvůli přetížení, ale i jako ochrana před nebezpečným dotykovým napětím (NDN). Proud musí být při poruše (dotyku fáze s kovovou kostrou) tak velký, aby jistič rychle vypnul. Impedance je komplexní odpor ochranného obvodu. Čím je nižší, tím proteče jističem vyšší proud a on dříve vypne.
Pokud měnite jištění směrem nahoru, měl byste pozvat někoho, kdo posoudí, zda už nejste mimo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.074 sekund, 24 dotazů.