Můžete mi objasnit přesný princip sítě IT?

(1/6) > >>

František Krutilek:
Studuji ČSN 33 2000-4-41.
Princip ochrany před účinky el. produ v sítích TN-C a TT je mi jasný, ale nejsem si jist, zda jsem pochopil princip ochrany u sítě IT.
U sítě TN-C a TT teče poruchový proud přes ochranný vodič nebo zem a ochranný prvek způsobí odpojení spotřebiče od zdroje v poždované době.

Ale co síť IT?
Norma říká:  Živé části musí být od země izolovány nebo spojeny se zemí přes dostatečně velkou impedanci. Toto spojení může být provedeno buď v nulovém nebo středním bodě sítě nebo v umělém nulovém bodě. Umělý nulový bod může být přímo spojen se zemí, jestliže výsledná impedance proti zemi je dostatečně vysoká. Jestliže nulový nebo střední vodič neexistuje, může se přes velkou impedanci uzemnit vodič vedení.

V případě jedné poruchy mezi živou a neživou částí a zemí je pak poruchový proud malý a automatické odpojení se za předpokladu RaxId≤50 nevyžaduje.
Neživé části musí být uzemněny individuálně, po skupinách nebo společně.
Znamená to tedy, jak to chápu já, že poruchový proud teče přes zem, ale v důsledku velké impedance mezi zemí a středním vodičem nebo fází (RaxId≤50) je tak malý, že v podstatě není nebezpečný, a proto se nevyžaduje automatické odpojení.
A znamená to tedy, že pokud jsou živé části od země izolovány, neteče žádný poruchový proud?
To by ale znamenalo, že sitě IT jsou z jisté části založeny na stejném principu jako ochrana elektrikým oddělením, pokud to správně chápu.
Princip el. oddělení je, že ani zdroj ani celý napájený obvod nejsou nikde, kromě místa, ve kterém došlo k poruše, spojeny se zemí.
Proč se ale tedy v sítích IT rovnou živé části a střední vodič od země neizolují vždy? Tak by se v podstatě poruchový proud neměl jak uzavřít jak u el oddělení a nemuselo by se počítat se vznikem i byť jen malého poruchového proudu.

Jirka Š. Svejkovský:
ČSN 332000-4-41 není vyhláška, je to Česká Státní Norma!
Soustava IT se příliš nevyužívá právě z toho důvodu, že udržet dobrý izolační stav v celém rozsáhlém obvodu za transformátore m je obtížné.
Jiná situace je ve fabrikách nebo na šachtách, kde se izolační stav pravidelně kontroluje a pokles se řeší - je zde nepřetržitý servis.
Umíte si představit, jak babka v rodinném domku chodí kontrolovat HIS (hlídač izolačního stavu)? Obávám se, že by taková síť byla po několika letech smrtelně nebezpečná.
Pořádnej kus drátu (PE) je výrazně trvanlivější řešení pro obecné použití.
Mimochodem, síť IT se používá v provozech, kde by výpadek z důvodu poruchy způsobil nějakou významnou škodu. To platí ovšem pouze při první poruše - ta je pouze signalizována na HIS. Při druhé poruše už k odpojení dojde v podstatě stejně jako v síti TN (dva různé potenciály se spojí přes neživou část do zkratu).

František Šohajda:
Třeba síŤ IT se používá např. ve zdravotnictví na operačních sálech....zhor šení izolačního stavu jednoho vývodu /vodiče/ by mohlo způsobit ohrožení života operovaného tak i operujícího... proto je i ve zdravotnické normě doporučeno aby se třeba při takovém to stavu dokončila  operace a potom se opravilo nebo se na tom sále více neoperovalo!!..Samozdřejmě je tam HIS který upozorní na stav jak vizuálně tak akusticky....

Jiří Schwarz:
Síť IT se používá třeba u zabezpečovacíh o zařízení u ČD.
Tam je jedním z důvodů to, že u sítě IT je první porucha signalizována, ale nemá přímý vliv na funkci zařízení, nedochází při první poruše k odpojení od zdroje jako u sítě TN nebo TT.
Bylo by naprosto nepřijatelné, aby při nějaké závadě někde v jiné části zařízení např. úplně zhaslo návěstidlo, tedy i červené světlo. Ale to by bylo na složitější vysvětlování jak je zabezpečen provoz, aby se minimalizovala možnost vzniku nebezpečné situace.

Nebo když už jsem u toho "nádraží",  někdy se síť IT používá k napájení osvětlení v informačních panelech, pokud jsou umístěny v prostoru ohroženém trakčním vedením, protože tam nejde použít ochrana odpojením od zdroje v síti TN, aby nedošlo k zavlečení trakčního proudu do potenciálu ochranného vodiče PE.

Když studujete tu zmíněnou ČSN, podívejte se na rozdíl v "připojení" neživých částí v síti IT a při ochraně elektrickým oddělením.
 

Franta Puklický:
Narazil jsem na síť IT, ale ať dělám, co dělám, nemohu stále pochopit druhou poruchu u sítě  1x230 IT (obvod za oddělovacím transformátore m 230/230). Všude nacházím pouze schémata u 3f sítí, kde druha porucha je způsobena jinou fází než tou první. Ale u 1f vedení si to stále neumím představit. Poradíte?

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana