Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Připojení do energetické sítě nn (nízkého napětí
| | |-+  Jakou hodnotu hlavního jištiče (A) u staveništní přípojky máme zvolit?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jakou hodnotu hlavního jištiče (A) u staveništní přípojky máme zvolit?  (Přečteno 29455 krát)
Ilona
« kdy: 04.08.2008, 11:57 »

Chceme si zřídít staveništní přípojku.
Máme předvyplněnou žádost o "Zřízení stavenišní přípojky z distribuční sítě nn",  
ale nikdo na E.ONu mi není schopný říci, jakou hodnotu hlavního jističe (A) máme požadovat.

Co vše je zapotřebí za elektrické zařízení při stavbě rodinného domu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #1 kdy: 04.08.2008, 12:03 »

TO: Ilona

Z 90% všem stavebníkům RD stačí jistič B(C) 3x25A a z 10% potřebují 3x32A a jen výjimečně i víc.  Úsměv

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #2 kdy: 04.08.2008, 12:08 »

Jinými slovy: takový jistič, jaký vám zůstane i po dokončení stavby. Nemusí se nic předělávat, jenom se podepíše nová smlouva.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #3 kdy: 04.08.2008, 12:08 »

Na stavbu RD obvykle postačí jistič 3x 25A, možná i méně (nedoporučuji).
Záleží na tom, jakou techniku bude zapotřebí připojit. Na nějakou míchačku, vrátek, vrtačku, rozbrušku atd. je to dostatečné.
Problémy mohou nastat s připojením nějakých větších strojů - např. strojní omítačka, větší svářečka, velký kompresor atd.
Obraťte se na toho, kdo bude stavbu provádět, ten by vám měl sdělit, co bude používat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
sniper76
« Odpověď #4 kdy: 04.08.2008, 15:00 »

Také jsem tento problém řešil. V rámci budování cca 25 přípojek k pozemkům všichni zaplatili 12500kč za 25A aby v tom nebyl zmatek. Problém nastane (teď mluvím z doslechu) při zalívání podlah z anhydridu. Váhám, jestli si mám v ten den rozplombovat el. měr rozvaděč prohodit jistič večer dát vše nazpět a nahlásit na ČEZ distribuci, že mi někdo poškodil plomby. Měnit sazbu na 1 den  je složité, nemyslíte?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ondřej Kaller
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 04.08.2008, 15:18 »

to sniper: Ano pro čerpadlo u sila s anhydridem je většinou potřeba jistič buď 3Dx25A nebo 3Bx32A a pokud tento nevyužijete později je to rozplombování na den docela běžnou praxí. ...
P a n í Ilona si rozmyslí jaký jistič bude pro vlastní domek potřebovat (jistě má již projekt) a pokud to bude od 3x20A včetně výše ... může s klidem tento použít i na stavbu ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
dion
« Odpověď #6 kdy: 04.08.2008, 19:49 »

,  chceme si zřídít staveništní přípojku. Máme předvyplněnou žádost o "Zřízení stavenišní přípojky z distribuční sítě nn",  ale nikdo na E.ONu mi není schopný říci, jakou hodnotu hlavního jističe (A) máme požadovat. Pánové jistě vědí, co vše je zapotřebí za elektrické zařízení při stavně rodinného domu. Velice děkuji za odpovědi. Ilona

Já bych osobně dal minimálně takový jistič, který budu používat i k bydlení, protože s ČEZ podepisujete smlouvu za rezervovaný příkon, ale může se stát, že si řeknete na stavbu mi stačí 25A třeba z finančních důvodů a po stavbě zjistíte, že tento jistič nevyhovuje a budete znovu žádat ČEZ o zvýšení rezervovaného příkonu, ale teď jde o to, zda za tu dobu už někomu nepovolili nějaké zvýšení nebo novou přípojku a trafo je na svém provozním maximum a tudiž Vaši žádost mohou posoudit neuspokojivě. Na to bych si dal pozor. ....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #7 kdy: 04.08.2008, 20:29 »

Poshrnutí předchozích příspěvků je jasné, že doporučená hodnota pro hlavní jistič na stavbu RD bude asi 25A. Ostatně je to i  hodnota běžného jističe pro RD.
Také je jasné, že někdy je potřeba jistič vyměnit dočasně za silnější, pro potřeby strojů různých firem (třeba podlahy nebo fasády a omítky). Určitě řeknou potřebné hodnoty na váš dotaz. Jen to odplombování opatrně. Vše dělejte podle požadavků distributora. I když to bude možná zdlouhavejší a atd. . Bylo by to dost drahé, pokud by náhodou nebo na upozornění někdo našel neoprávněný zásah do měření. Lepší je to řešit s předstihem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #8 kdy: 04.08.2008, 21:07 »

Pokud to situace dovoluje, je výhodné vybudovat už stabilní elektroměrový rozvaděč.
Elektroměrové rozvaděče se v současné době buď zabudovávají do oplocení nebo se používají elektroměrové rozvaděče v plastovém pilíři (i ty se dají později zabudovat do oplocení).
Z elektroměrovéh o rozvaděče se potom připojí kabel, který bude později použitý pro RD. Kabel se může rovnou uložit do země, pokud je to možné. Obvykle se kabel uloží po celé délce do chráničky KOPOFLEX nebo něčeho podobného. Současně s přívodním kabelem by se měl uložit i kabel i pro impuls HDO, bez ohledu na to, jestli je to v současné době zapotřebí - za nějakou dobu by mohl chybět. Kabel pro impuls postačí CYKY 3Cx 1,5, u delších vzdáleností (nad 100m) CYKY 3Cx 2,5.
Na volný konec přívodního kabelu, u stavby, se potom připojí staveništní rozvaděč, kterým může být i plastová zásuvková skříň (s proudovým chráničem 0,03A).
Zásuvková skříň se dá koupit jako hotový výrobek nebo vám jistě vyrobí kterýkoliv výrobce rozvaděčů "na míru". Zásuvková skříň se dá později použít např. pro garáž nebo se dá prodat.
Výhodou tohoto řešení je to, že žádná část nezůstane nevyužita, nic vám "nezbyde".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #9 kdy: 05.08.2008, 00:14 »

A malá praktická zkušenost: 3x25A bude stačit skoro na všechno, ale, po dobu strojního omítání asi ne, pokud nemá zednická firma stroj se soft startérem nebo frekvenčním měničem s pozvolným startem ( i také už na trhu zednických prací operují). Řešeneno asi před měsícem pro jednoho mého zákazníka u ČEZ - na žádost podanou v cal centru povolili krátkodobou změnu jističe na 32A (na 1 měsíc) bez poplatku za navýšení ! Podle mě se časy mění k lepšímu  Úsměv.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Roger
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 06.02.2015, 11:13 »

nikomu NEDOPORUCUJI (hlavne nekomu kdo nevi co dela, napr. overit, ze soused je na stejne rozvodne vetvi - stejnem transformatoru anebo sparovat ty faze),  osobne bych vsak v ramci flexibility (pokud je mozne se domluvit) natahnul od souseda kabel, predpokladam, ze jistice nebudou mi ani jemu mi pri 32A vyhazovat-nebot zatez se rozlozi mezi dva elektromery... asi to neni moc koser, kdo chce dodrzovat predpisy, tak to nesmi pouzit !! :-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Oto Strnad
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 05.03.2015, 10:17 »

Naprosto souhlasím s panem Hasalem, neřešit dočásné připojení a buď to řešit jak napsal pan Hasal nebo vývést na období stavby z elektroměrovéh o pilíře kousek kabelu zakončený zásuvkou 32A při jištění 3x 25A, pokud toto jištění je pro budoucí provoz stavby dostačující. Do zásuvky pak připojovat staveništní rozvaděč s pohyblivým kabelem pro účel stavby. Nedělat vše složitější, než to je.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #12 kdy: 05.03.2015, 21:32 »

 Nerozhodný Nerozhodný
Asi jen zoufalci odpovídají na 7 let starou diskusi, ke které navíc nemají žádné nové zajímavé informace.

nikomu NEDOPORUCUJI (hlavne nekomu kdo nevi co dela, napr. overit, ze soused je na stejne rozvodne vetvi - stejnem transformatoru anebo sparovat ty faze),  osobne bych vsak v ramci flexibility (pokud je mozne se domluvit) natahnul od souseda kabel, predpokladam, ze jistice nebudou mi ani jemu mi pri 32A vyhazovat-nebot zatez se rozlozi mezi dva elektromery... asi to neni moc koser, kdo chce dodrzovat predpisy, tak to nesmi pouzit ! :-)

To může radit, a navíc veřejně, jen naprostej magor. Promiňte mi to, ale nevím jak jinak na toto reagovat.
Osobně mám stejnou zkušenost z několika staveb, jako kolega Karvánek. Jde o čisté, legální a bezpečné řešení

.... Řešeneno asi před měsícem pro jednoho mého zákazníka u ČEZ - na žádost podanou v cal centru povolili krátkodobou změnu jističe na 32A (na 1 měsíc) bez poplatku za navýšení ! Podle mě se časy mění k lepšímu  Úsměv.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #13 kdy: 06.03.2015, 08:18 »

Typicky jsou na současných stavbách nejvíce "problémové" strojní omítačky.
Jistič před elektroměrem je obvykle s charakteriskou B, ten vypíná bezprostředně po zapnutí stroje, kvůli proudovým rázům. 
Většinou se na tento problém přijde až na poslední chvíli, kdy už je na stavbě nastoupeno X nadržených zedníků ...

V některých případech pomůže tzv. "prodlužovákový softstart".
Toto řešení spočívá v záměrném napojení stroje přes nějaký delší prodlužovák, např. 50m.
Prodlužovák je tedy nutné rozmotat, pokud by zůstal smotaný, mohl by se přehřát a poškodit.
Také není od věci provést připojení stroje k místnímu uzemnění.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Opravdu musím doložit revizi při změně sazby?
 Jaká je skutečná cena výměny 1fázového hlavního jističe 25A za 3fázový 20A?
 Vyplatí se přejít k levnějšímu dodavateli energie nebo zůstat u ČEZu?
 Jakou mám vyplnit požadovanou sazbu staveništní přípojky?
 Poradíte mi s opakovanými změnami hlavního jističe?
 Máte nějaké zkušennosti se změnou dodavatele el. energie?
 Vyplatí se mi 3f nebo 1f elektroměr?
 Musíte dokladovat přimotové vytápění při přechodu na D45d?
 Jak splnit podmínky tarifu D35d pro odběr elektřiny u ČEZ?
 Lze zřídit tarif D45 pokud je přímotop pouze ve voliéře?
 Hledám info k výběru el.kotle v RD a co vše musím na elektrárně požádat?
 Co říkáte na zlepšovák k úspoře peněz v nt?
 Dle čeho RZ fakturují rez.příkon, když namísto jističe před elměrem je vypínač?
 Jak co nejjednodušeji a nejlevnějí přejít na vyhodnější sazbu?
 Jak spočítám jednu z podmínek tarifu D45d?
 Je možné na nízký tarif použivat celou elektroinstalaci nebo jen bojler?
 Je možný přechod z distribuční sazby D02 na D25?
 Jak se počítá "Součtový instalovaný příkon přímotopů" pro sazbu D45d?
 Může jistič ovlivnit spínání HDO?
 Je D45d správnou volbou pokud chci ohřívat vodu plynem?
 Mohu dostat tarif D45d v RD na podlahové vytápění?
 Jaký je rozdíl mezi kategorií odběru D a C ?
 Je třeba revize při změně tarifu D25D na D45D?
 Jak správně připojím další stykač ke spínání druhého bojleru?
 Vyplatí se sazba d45d, když nemám přímotopy?
 Lze spouštět kotel Protherm Rejnok mimo nt tedy bez HDO?
 Vyplatí se dvoutarif D25d a jaké jsou podmínky?
 Povoli mi CEZ zmenu sazby z D25D na D26D?
 Jaký zvolit jistič a sazbu při změně vytápění?
 Jak zajistit chod datacentra na nízký tarif?
 V kolik hodin (4x za 24hod.) je u sazby D45d zapínán vysoký tarif?
 Je nízký tarif v čase nt v celém domě nebo jen ve vybraných okruzích?
 Je povinností v každé instalaci povinnost instalovat instalovat vodič k HDO?
 Jak fungují hodiny DIEHL selfmat-T?
 Jak instalovat spínací hodiny na nízkou sazbu do malého rozvaděče v paneláku?
 Je možné změnit sazbu když je elektroměr nepřístupný z hranice pozemku?
 Jak nastavit spínací hodiny sazby na správný čas nízkého/vysokého tarifu?
 Proč je na ovládání HDO fáze od souseda?
 Může výměna elektroměru ovlivnit funkci spínání bojleru?
 Kde sehnat tepelné ztráty objektu pro přiznání sazby C56d?
 Je to tak složité změnit sazbu z d45D na d56D?
 Změna sazby elektřiny na tarif D25D - jaké jsou podmínky?
 Je v zahraničí a kde zavedena platba za velikost jističe a jaká je cena ?
 Je u dvoutarifních sazeb požadován nutný odběr nt/vt?
 Kdo přepojí a zaplatí špatně zapojený stykač od HDO?
 Podle čeho změnit tarif energetiky?
 Jak dodatecne zapojit HDO pro nizky tarif?
 Jak poznám, že mám bojler správně zapojený na HDO (že nejede i na vt)?
 Podle jakých časů nízkého tarifu se orientovat?
 Kde je skutečná hranice pro změnu distribuční sazby z D25d na D57d?
 Jaký tarif bude účtován při řezání dřeva cirkulárkou?
 Mohu žádat změnu sazby díky klimatizaci z D25d na o sazbu D57d?
 Je možné si požádat o nízký a vysoký tarif, tak aby šel pro celý dům?
 Mohu občas porušit podmínky dodavatele a sepnout bojler ručně ve vyšší sazbě?
 Kdy připojit blokované spotřebiče než dojde ke skutečné změně tarifu?
 Jak technicky připravit domek na tarif Přímotop?
 Jak zjistím dle instalovaných spotřebičů správnou sazbu energetiky?
 Opravdu jsou k sazbě c46d potřeba dva elektroměry?
 Jak je to s nízkým tarifem pro objekty pro podnikání?
 Má vlastník firemních bytů, prostory nárok na tarify D?
 Proč je tak velký cenový rozdíl mezi jedno a třífázovou přípojkou?
 Lze ušetřit vypnutím jističe pro HDO?
 Má smysl přejít ze sazby D45d na D57d?
 Proč stojí změna jističe z 1x25A na 3x25A 11.000Kč?
 Jde u sazby D25d připojit 30l bojler i přes zásuvku nebo to musí být napevno?
 Jak odstranit při vyšším tarifu drnčící stykač blokování?
 Čím může být způsobena porucha spínání nízkého tarifu?
 Co v chytrých instalacích blokujete ve vyšší sazbě, než topení a ohřev vody?
 Jaká vychází aktuálně cena za kWh při sazbě D56d?
 Jaký zvolit přímotop pro splnění podmínky nízkého tarifu?
 Lze spolehlivě detekovat nt (HDO) bez relé?
 Jak mám sám vyřešit problém s nefunkčním HDO?
 Skutečně hrozilo vyhoření při tomto zapojení stykačů?
 Proč není více tarifů elektřiny pro maloodběratele?
 Jak je to s uplatněním distribučních sazeb d27d a d57d u RD?
 Jaká je logika přepínáni NT a VT spinače HDO v zásuvce?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.055 sekund, 23 dotazů.