Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jaké jsou minimální požadavky na instalaci v dřevěné chatce?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké jsou minimální požadavky na instalaci v dřevěné chatce?  (Přečteno 6198 krát)
Jaroslav Hasala
« kdy: 14.06.2005, 22:05 »

Otázka opět spíše pro projektanty : Jaké jsou minimální požadavky na instalaci v dřevěné chatce? Materiál chatky je zřejmě se stupněm hořlavosti C2. V prostoru bude rozvodnička se dvěma jističi, jedno svítidlo 60W - 100W, jedna nebo dvě zásuvky 230V. Moje představa je přibližně takováto : Instalace bude lištách LV, světlo podložené lignátem (i když zřejmě bude mít "F"),  spínače a zásuvky ve VDT provedení, nástěnné, IP44. Bude nutné podložit lignátem i spínače a zásuvky? Bude nutný i proudový chránič? Uvítal bych odkazy na příslušné ČSN. Protokol o určení vlivů není a zřejmě ani nebude.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Lampart
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 15.06.2005, 01:17 »

Co se týče podkladů, já použávám odřezky sádrokartonu, patřičné tloušťky. Je to zadarmo, dobře se to opracovává a je to nehořlavé, tepelně nevodivé a izolační. Co vy na to? Co se týče chrániče, dopručuji alespoň 100 mA. Mám dojem, že je to i v ČSN, ale příspěvek píšu už dost pozdě a nechce se mi to teď hledat. To IP 44 je myslím zbytečně moc. To není zemědělská provozovna, ani sklad hořlavých hmot. Já myslím, že krytí postačí stejné jako v bytě. Nejsem si ale zpaměti na 100% jistý. Kouknu do ČSN a příležitostně se ještě ozvu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #2 kdy: 15.06.2005, 07:21 »

To Lampart:
Ten sádrokarton se mi moc nezdá.
Požadavek na PCH u hořlavých budov někde v ČSN myslím je, nevím ovšem kde, ani jaký je vyžadován reziduální proud (0,3A?). Krytí IP44 žádný význam nemá, jde spíš o to použít, co má majitel. Panelové krabice (některé) se podkládat nemusí, ale u nástěnných přístrojů IP44 si nejsem jistý. Žádnou značku to nemá, takže asi podložit (?).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #3 kdy: 15.06.2005, 09:19 »

Pro instalace  je stále platná ČSN 33 2312 z r. 1985. Na tuto normu se odvolává i ČSN 33 2000-5-51 platná pro instalace v objektech z hořlavých konstrukcí 323 CA2.

Chránič 300mA předepisuje ČSN 33 2000-4-482 "Ochrana proti požáru v prostorách se zvláštním rizikem nebo nebezpečím" V tomto případě bych ale tuto normu nepoužil. Norma je platná pro zvýšené riziko  jako jsou sklady slámy, dřevoprůmysl a podobně. V těchto případech je nutné vypínat i vodič "N" podle čl.482.1.9!

PS: Chránič bych ale určitě použil.

ČSN 33 2312 (332312)

Elektrotechnic ké predpisy. Elektrické zariadenia v horľavých látkach a na nich

Katalogové číslo: 23362

Cenová skupina: 408 (160,- Kč)

Schválena: 01.1985

Účinnost: 1986-09-01

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #4 kdy: 15.06.2005, 09:40 »

Po pozorném přečtení "Všeobecně" opravuji předešlý názor, že bych normu ČSN 33 2000-4-482 nepoužil - normu bych použil. Norma pokrývá i instalace v místech s převážně hořlavými hmotami ve stavebních konstrukcích čl. 482.2.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jan Němec
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 15.06.2005, 10:52 »

Podle mého porozumění ČSN 332000-4-482 povinnost proudového chrániče a vypínaní středního vodiče neplatí pro prostory s hořlavými hmotami ve stavebních konstrukcích viz 482.1 x 482.2. i když
pro splnění všeobecného požadavku podle 482.2.1 by se asi hodilo použití proudového chrániče.
Už nějakou dobu přemýšlím nad lignátem. Je to karcinogenní nebo ne? A když, tak co používat jiného?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ivan Ševc
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 15.06.2005, 14:11 »

Nevím, zda je lignát karcinogenní, ale my používáme Cemvin.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Hosnédl
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 15.06.2005, 14:43 »

Z mého předchozího bádání ohledně lignátu jsem zjistil, že karcinogenní je, používá se Cemvin. Věřím tomu, že by jste lignát už stejně nikde nesehnal

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #8 kdy: 15.06.2005, 14:46 »

Říká se tomu lignát, ale není to ve skutečnosti lignát. Výroba lignátu byla zakázána asi před 15 lety, používají se jiné materiály, bezazbestové.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #9 kdy: 15.06.2005, 17:20 »

To: Němec

Máte naprostou pravdu. Chránič 300mA je vyžadován pouze v prostorách, kde je nebezpečí požáru  od skladovaných nebo zpracovávaných hmot.

Osobně bych chránič ale doporučil. Již před 10 lety se hovořilo všeobecně o použití chráničů při ochraně proti požáru.

PS. Podle mých zkušeností, co není povinnost dnes může být třeba za týden?!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jaroslav Hasala
« Odpověď #10 kdy: 16.06.2005, 07:29 »

Děkuji za příspěvky.
Jde mi hlavně o nutnost použití proudového chrániče.
Jak je určitě patrné z mých jiných příspěvků, osobně jsem jednoznačně pro všeobecné použití proudových chráničů, zvlášť u RD, bytů nebo u chatek, kromě jiné i pro lepší ochranu před požárem.
Bohužel, v některých případech chce zákazník minimalizovat náklady, jde o to, jestli je chránič opravdu nutný. Z výkladu ČSN to podle mě není jednoznačné, bylo by dobré udělat v tom jasno.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Mrázek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 17.06.2005, 06:38 »

V ČSN 33 2000-4-482 v čl. 482.2 "Prostory s hořlavými hmotami ve stavebních konstrukcích" sice není přímo uvedena nutnost použití proudového chrániče, ale v čl. 482.2.1 je podmínka, aby byla učiněna taková opatření, aby elektrické zařízení nemohlo způsobit vznícení kterékoliv části stavby. Podle tohoto článku toho lze dosáhnout "prevencí proti požáru zaviněnému poruchami izolace". Z článku 482.1.7 potom určuje že, tam, kde by snížením izolace mohl vzniknout požár, musí být jmenovitý vybavovací rozdílový proud do 30mA. Sice je to požadavek pro prostory s nebezpečím požáru zpracovávaných nebo skladovaných hmot, ale zajistí ochranu při poruše izolace jak ukládá čl. 482.2.1 pro prostory s hořlavými hmotami ve stavebních konstrukcích.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.03 sekund, 22 dotazů.