Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Co si počít s navrtaným PE vodičem?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co si počít s navrtaným PE vodičem?  (Přečteno 22122 krát)
Eduard Sova
« kdy: 04.08.2008, 08:00 »

Story:
včera jsem při instalaci botníku IKEA navrtal přívodní kabel mezi hodinami na chodbě a pojistkovou skříní v bytě. Po odsekání omíkty a sundání vnější izolace kabelu jsem zjistil následující: Vrták nejprve zle poškodil PE vodič a poté jen lehce proťuknul izolaci fáze - doško k vybavení jističe.

Havárii jsem opravil následujícím způsobem: PE vodič jsem v místě provrtání přerušil a spojil čokoládou zbavenou plastů. Šrouby dotaženy pevně. Snažil jsem se ještě o pocínování, ale cín "nechytal". Místo spoje jsem zaizoloval izolační "vulkanickou" páskou. Vodič fáze jsem pouze zaizoloval. Poté proběhla izolace celého kabelu.

Otázka zní:
Je tento způsob opravy dostatečný, nebo můsí být vyměněn celý kabel? Hodiny jsou u nás umístěné v 1. patře, byt mám ve 4. patře. V případě výměny by to znamenalo vysekat 3. patra v omítce.
Pozn: Jedná se o 1fázovou instalaci, jistič tuším 25A
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 04.08.2008, 09:19 »

- Jste si jistý, že se jedná o vodič PE? Není to vodič PEN? Kolik má přívodní kabel vodičů?
- Co průřez vodiče?
- Vzhledem k tomu, že jste se pokoušel o pocínování předpokládám, že se jedná o vodič Cu. Mimochodem, pocínování zvyšuje pravděpodobnos t vzniku přechodového odporu vinou oxidace cínu.

Profi možností je víc. Počínaje kvalitní spojkou, konče nasvorkováním (ne čokoládou!) v krabici. Výměna kabelu je ovšem to nejlepší.
Máte představu, co nastane, až ten spoj PEN uhnije? Pak se nepřibližujte ke kovovým částem vybavení vašeho bytu.
Lépe byste udělal, kdybyste na to zavolal elektrikáře. Čokoška zamotaná do izolačky není to pravé ořechové.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Eduard Sova
« Odpověď #2 kdy: 04.08.2008, 15:11 »

Průřez kabelu odhaduji na 4mm2.
Kabel je 5ti vodičový.3xFáz e, PE, N.
Zapojená je však jen 1. fáze.
Můžete mi prosím doporučit po jaké spojce bych se měl ptát u prodejce elektromateriá lu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 04.08.2008, 16:38 »

Můžete spojit lisovací spojkou na vodiče, ale k tomu potřebujete ještě lisovací kleště. Pak trochu zkušeností a šikovnost. Takže udělat spojku nejlépe jen kvalifikovaný elektrikář.  Mrknutí
I když někteří to neumí jinak než čokoládou.  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Radek Kroutil
*
Offline Offline



OSVČ, Štěchovice Praha-západ


WWW
« Odpověď #4 kdy: 04.08.2008, 17:07 »

Prodávají se i spojky, na které nepotřebujete lisovací kleště. Jsou osazené trhacími šrouby. Po dosažení správného tlaku utažení se hlavička sama utrhne a zbyde vám jenom váleček (spojka)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Rev.tech. E2/A, elektroinstala ce, hromosvody, práce pomocí horolezecké techniky, pravidelné kontroly Přenosných hasících přístrojů dle MV ČR č.246/2001Sb.
tel: 603234575
Email: elkr@elkr.cz
www.elkr.cz
tajtrdliku
« Odpověď #5 kdy: 04.08.2008, 21:12 »

RK.Hochu  píše na 4 a když nebude mít zipovku musí ho kuchnout.A podle mě čoko nebo trhačky,a přez kolik svorek to jde už než to dorazí k němu.??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #6 kdy: 05.08.2008, 00:29 »

A teď pronesu kacířskou myšlenku, která se nebude spoustě profesionálníc h kolegů líbit. Mě ta čokoláda a vulkanizační páska připadá jako stejně dobré a profesionální řešení jako kterákoli jiná spojkovací metoda, jen bych přidal ještě navrch PVC izolačku.
Vždyť ony "profesionální" trhací spojky jsou jen jiná forma čokolády. A kromě smršťovacích bužírek s lepidlem existují i profesionální opravné sady "za studena",  které se skládají právě z vylkanizační gumové pásky a pak z PVC izolačky na vrchní překrytí pláště.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 05.08.2008, 07:57 »

to Karvánek
souhlasím, ale...
"čokolád" existuje spousta provedení. Jsou některá, která bych nedoporučoval!
Jednak se občas někde objeví čokolády, kde je strach trochu šroub utáhnout, aby se nepoškodil závit.
Druhá chybička je, když šroub přímo tlačí na vodič a při větším dotažení než je vhodné dojde k deformaci a částečnému poškození vodiče, právě v tom místě pak může docházet k oteplení a jak se to X-krát ohřeje a vychladne, začne se to uvolňovat, jiskřit, a v nejhorším případě to upadne...
Takže pokud čokoládu, určitě ne tu, kterou koupíte na tržnici celý balík za "39"
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #8 kdy: 05.08.2008, 08:18 »

Existuji také gelové spojky - vodiče, které nejsou poškozené, není zapotřebí přerušovat.
Osobně bych se v tomto přpadě také nebál i té čokolády.
Pokud to jde, je vhodné použít nějakou větší čokoládu a protáhnout oba vodiče přes oba šroubky. Pokud to nejde (krátké vodiče),  potom stejný princip, jen se do svorky vloží kousek vodiče stejného průměru.
Také bych zmínil možnost použití svorek WAGO.

Cínování není v silnoproudé elektrotechnic e moc vhodné.
Jednak je docela problém prohřát dostatečně vodiče silnějších průměrů (bez toho aby se poškodila izolace),  dále také nelze vždy odhadnout působení různých pajecích past.
U slaněných vodičů pocínovaná část ztuhne a lehce se ulomí (vibrace). 
Navíc, pokud se spoj dostane do nějakých extrémních podmínek (opakované zkraty) cín se prostě vypaří, jako by tam nikdy nebyl ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 05.08.2008, 08:31 »

Myslím, že vodivost kvalitního letovaného spoje je velmi dobrá a dá se srovnat s celistvým vodičem. Pokud by se tedy měl cín odpařit jedná se o teplotu cca 200 - 300°C po délce vodiče. To už by měl problém celý kabel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Dingo
« Odpověď #10 kdy: 05.08.2008, 10:02 »

Osobně bych použil kvalitní čokoládu se 4mi šroubky anebo dvě čokolády a jak tu bylo zmíněno, kousek drátu bych nahradil novým drátem a vždy bych je protáhl společně tak aby na jeden spoj "tlačili" 2 šroubky. Pro představu jsem to malinko načrtnul.
Předpokládám, že každy pochopí, jak to myslím
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Sova
« Odpověď #11 kdy: 05.08.2008, 16:33 »

Pánové,

děkuji vám všem za vaše odpovědi. Zítra objedu elektroshopy, a zkusím něco "kvalitního" sehnat.

S pozdravem

                                  Sova
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Jak vyzkoušet 1fáz motor pračky?
 Je vyhodnejsie zhotovenie alebo kupa štartéra kompresora mrazničky?
 Co dělat, když dělá elektrikář něco jiného, než druhý?
 Kdo opraví elektrocentrálu?
 Je potrebny ochranny nulovy vodic k ponornemu cerpadlu ?
 Jak zabránit opalování kontaktů u membránového čerpadla?
 Jak opravit poškozený kabel někde pod omítkou?
 Kde hledat chybu ve starem 380V rozvodu RD?
 Kolik může stát oprava indukční varné desky?
 Jak v solarni lampe priletovat medeny dratek k staniolovemu polepu?
 Jak opravit přívodní šňůru ponorného čerpadla?
 Jak opravit porušený kabel pro HDO?
 Jak opravit přeseknutý kabel?
 Poradíte mi proč po mém zákroku nejdou zásuvky?
 Může mi neznámý floutek neustálým vypínáním přívodu zničit některé spotřebiče?
 Co vše může poškodit záměna N za L2 na přívodu objektu?
 Kde mohu vypnout obvody bytové instalace, kvůli výměně panel. krabic?
 Kdo mi vymění pojistkovou skříň?
 Mohu si sama vyměnit pojistky v bytě a jak na to?
 Prečo mi skúšačka detekuje napätie na nezapojenom vodiči?
 Proč mi fázovka svítí na svorkách PEN v zásuvce, ale v rozvodné krabici už ne?
 Způsobí navrtání uzemnění vyhození jističe?
 Jak napravit "zapadlé" elektroinstalační krabice?
 Jak opravit provrtaný kabel?
 Jak bezbolestně posunout svítidlo v sádrokartonovém podhledu?
 Je možné použít samostatné vodiče z kabelu CYKY?
 Jak zazdít ustřižený živý kabel?
 Jak opravit navrtané AL dráty v omítce?
 Jak správně postupovat při drobných oprávách elektroinstalace?
 Kde přesně měrit proud na jističích v rozvodové skříni?
 Co hrozí, když jsem dal Wago svorky přímo do zdi bez krabice?
 Jak vyřešit porušenou izolaci kabelu ve světle?
 Jak opravit poškozenou izolaci CYKY ve zdi ?
 Jak se profesionálně opravuje poškozené vedení?
 Čím spojit a zaizolovat kabely k vánočním světýlkům?
 Jak prokázat vadné zapojení vypínače ?
 Jak vhodně vyřešit špatně zvolený typ kabelu aniž bychom znovu sekali do zdi?
 Ako vymeniť poistkovú skrinku v starom byte za ističe?
 Mohu si sám vyměnit ložiska v motoru cirkulárky?
 Pomůže poruše elektromotoru jen výměna kondenzátoru?
 Opravovat ustřihané vodiče nebo natahovat celé znovu?
 Jak opravit porušený zásuvkový vodič pod vypínačem?
 Jak vyřešit renovaci 30ks rozvaděčových dvířek v bytovém domě?
 Je bezpečné opravit izolaci kabelu CYKY 5x2,5mm2, kdy je vidět jádro N vodiče?
 Jaká je obvyklá cena za přemístění rozvaděče z chodby domu do bytu?
 Jak by vyměnil vypínač hodinový manžel?
 Jak moc je nutná oprava CYKY 3x2,5 kabelu při poškození jeho pláště?
 Kde koupit kryt na svítidlo OS-P14?
 Není oprava LED žárovky nebezpečná práce?
 Ako opraviť spínanie svetla do povodného stavu?
 Stačí při naříznutí vrchního pláště kabelu pouze oprava izolační páskou?
 Proč wapka vyhazuje jistič?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.032 sekund, 23 dotazů.