Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jakým maximálním jističem lze stávající nahradit?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jakým maximálním jističem lze stávající nahradit?  (Přečteno 5597 krát)
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« kdy: 23.08.2007, 21:01 »

Mám svoje počítadlo v "čistírně" a na tomto rezervním nemám k dispozici ani Sichr ani Pavouka a proto prosím o radu.

V hlavním rozvaděči je jistič J21U50B 24/32A.
Vývod kabelem CYKY 5x4, uložený ve zdivu.
Na konci kabelu je podružný rozvaděč s jističi pro zásuvkové okruhy pro PC, servery a hlavně UPS. Impedance před těmiti jističi (na konci vývodu 5x4) je 0,28 ohm (TS umístěna v objektu).
Při výpadku napájení objektu a následovném zapnutí jistič J21U50B 24/32A "padá".
Maximální proud při tomto sepnutí neznám, ale v ustáleném stavu teče fázemi 11,2-13A.

Mohl by mi někdo napsat, jakým maximálním jističem lze stávající nahradit ?
Zajímají mne hlavně charakteristik y C, případně D.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Norbert Maxian
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 24.08.2007, 00:39 »

UPS pri vypadku a naslednom pripojeni napätia sa chovajú dosť "hladovo",  skúsil by som dať charkteristiku C a hodnotu nechal.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ivo Faltus
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 24.08.2007, 13:07 »

Dovolený zatěžovací proud kabelu CYKY 5x4 je při uložení ve zdivu (uložení C) a třech zatížených vodičích Iz = 32 A. Vámi uvedený, dříve vyráběný, jistič J21U50B 24  In = 32A je tedy na hranici použitelnosti z hlediska jeho jmenovitého proudu. Z hlediska zajištění ochrany kabelu proti nedovolenému přetížení je jistič také vyhovující (jeho vypínací charakteristik a je dostatečně rychlá). Působení okamžité (zkratové) nadproudové spouště je u tohoto typu jističe cca 3,5 až 6 x In, tedy cca 110 až 190 A. Bohužel současné jističe s termomagnetick ými spouštěmi ( J21U měl kataraktovou spoušť) mají vypínací charakteristik u v oblasti velmi malých přetížení (1,5 – 2 x In) vesměs pomalejší. To má za následek, že v této oblasti nadproudů obvykle „neujistí“ vedení malých průřezů, tj. vedení s malou časovou konstantou, pokud jmenovitý proud jističe se rovná nebo je jen nepatrně nižší než dovolený proud vedení. To je také tento případ. Proto doporučuji použít jistič In = 25 A typu (s charakteristik ou) D. S velkou pravděpodobnos tí tento jistič odstraní uvedený problém (rozmezí možného působení jeho okamžité spouště je 250 až 500 A). Také bude zajištěna ochrana samočinným odpojením od zdroje i v případě požadovaného času odpojení do 0,4 s. Pokud použijete jistič LSN 25D/3 bude pravděpodobnos t nevypínání ještě maličko větší, neboť u těchto jističů je deklarována spodní mez působení okamžité spouště jako 12 x In (300 A ).
Z hlediska zajištění ochrany samočinným odpojením od zdroje (pro 0,4 s) lze použít i jistič In = 32 A typu D.
Pokud by nepomohla změna jističe bylo by asi nutné řešit postupné zapínání PC a UPS (rozdělení napájení do skupin, časové relé).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #3 kdy: 24.08.2007, 17:26 »

TO Faltus :

Taky mi vychází jako nejlepší řešení náhrada za 25A/D. Takže děkuji za obsáhlé zdůvodnění a potvrzení této varianty.
A za upozornění na LSN děkuji rovněž.  poklona

Bohužel, 32A/D mi nevychází, ale počítal jsem to pouze z tabulek. A chybička se asi vloudila... Smutek



Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Ivo Faltus
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 24.08.2007, 17:41 »

Omlouvám se, zapomněl jsem dodat v předešlém příspěvku, že ochrana samočinným odpojením od zdroje je zajištěna při použití jističe In = 32 A typu D (při změřené impedanci smyčky 0,28 Ohm) jen pro jističe LSN, tedy LSN 32D/3. Tyto jističe mají horní mez působení okamžité spouště deklarovanou jako 16 x In. Splňují tedy přísnější podmínky pro nastavení okamžité spouště než vyžaduje norma ČSN EN 60898 (pro typ D uvádí norma rozmezí možného působení 10 až 20 x In)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #5 kdy: 25.08.2007, 09:06 »

To Faltus.

Nespletl jste se v proudu kabelu CYKY 5 x 4mm.  Šok
Já mám v normě jmenovitý proud kabelu CYKY 5 x 4mm, teplota okolí 30 C, zatížené 3 žíly I n = 34A. Takže u způsobu uložení C bude proud o něco vyžší.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #6 kdy: 25.08.2007, 10:05 »

TO Novák:
Nepočítal jsem to tak to nemusí být podle ČSN....jen chci vám dát radu....Pokud tam máte silnější UPS tak bych tam dal ze skušenosti /samozdrějmě po spočítání/ dal
asi jistič 25A/C nebo D...podobné problémy jsem řešil ve zdravotnictví před rokem...."B"  to spolehlivě vyhodí když nejméň potřebujete /tedy pacienti/...... Zlej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Ivo Faltus
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 26.08.2007, 11:26 »

To Miroš:

Dovolený zatěžovací proud kabelů při uložení C (ve zdi, ale také přímo na zdi, na podlaze nebo pod stropem atd.)  je menší než při uložení E (ve vzduchu, kdy nic nebrání proudění vzduchu kolem kabelu, např. na kabelových roštech, hácích nebo perforovaných lávkách) a to při ostatních vlivech, jako např. teplota okolí počet seskupených obvodů atd. stejných. Norma předpokládá určité tepelně izolační vlastnosti zdi a z toho plyne ztížený odvod tepla z kabelu (cihla, pórobeton atd.). Pří uložení přímo v betonu ( ne ve vytvořené dutině) by byla situace jiná, ale to již není uložení C.
Podle ČSN 33 2000-5-523 je tedy skutečně dovolený zatěžovací proud kabelu CYKY 5 x 4 s třemi zatíženými vodiči pro uložení E, teplotu okolí 30°C, uložení na roštech, hácích atd. 34 A jak uvádíte, ale pro uložení C „jen“ 32 A.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.031 sekund, 22 dotazů.