Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jaké používáte při projektování schématické značky?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké používáte při projektování schématické značky?  (Přečteno 24334 krát)
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« kdy: 17.07.2008, 22:38 »

Vím, že schématické značky dnes vlasně žádná norma jako taková nedefinuje jsou jen soubory značek.... viz několik předchozích diskusí a článek na Elektrika.cz.
Zajímý mě ale, jak se kdo z kolegů vyrovnal konkrétně s grafickou podobu značek pro:
1. jistič ; 2. proudový chránič ; 3. jističochránič .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #1 kdy: 17.07.2008, 23:14 »

Já toto


* Schránka01.jpg (9.63 KB, 531x331 - prohlédnuto 10394 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #2 kdy: 18.07.2008, 07:31 »

Petře, jak jednoduché, hezké a geniální.  ajoooo  Palec vzhůru

A co 2p. a 4p. ? Doplníš pouze čárky?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #3 kdy: 18.07.2008, 07:53 »

Já zase používám toto. Dříve jsem používal symboly uvedené panem Doležalem, pak jsem byl poučen, že se už tyto nějaký čas nepoužívají a měly je nahradit tyto.
Jinak si myslím, že je to celkem jedno, a pokud je na výkrese více typů přístrojů, stačí tam přihodit legendu použitých značek a dobrý elektrikář s tím nebude mít problém.

* značka.pdf (4.62 KB - staženo 3040 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #4 kdy: 18.07.2008, 09:04 »

Vím, že se zde nejedná o žádnou soutěž, ale z hlediska uživatele dokumentací se mi jeví značky, prezentované k.Doležalem jako lepší.  Palec vzhůru
Asi každý preferuje přehlednost a jednoduchou orientaci ve výkresech a tak nechápu, proč někdo vymýšlí další čáry, propoje a symboly.  blboune
Samoúčelná pseudosložitos t možná ohromí investora, ale pro vlastní práci s výkresem je to  palec

Já zase používám toto. Dříve jsem používal symboly uvedené panem Doležalem, pak jsem byl poučen, že se už tyto nějaký čas nepoužívají a měly je nahradit tyto.

Bez urážky, ale autor onoho poučení asi nebyl montér nebo RT, že ?  Hněv
Někteří projektanti mají bohužel nepřekonatelno u touhu prezentovat v projektech svoje umělecké ambice, takže technická a hlavně praktická stránka jde do pekel. Ku škodě všech ostatních zúčastněných.  Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #5 kdy: 18.07.2008, 09:04 »

.... stačí tam přihodit legendu použitých značek a dobrý elektrikář s tím nebude mít problém....... .
Přesně tak.
Já "svoje" značky používám proto, že jsou poměrně úzké a vlevo od nich mám místo na popis typů. Vícepólové přístroje dělám s jednou čárkou a k ní popis 2p, 3p, 4p.
Jinak si myslím, že značky by měly být výstižné pro elmontážníky, kterým netřeba značkou sdělovat, že jistič má tepelnou a elmagnetickou spoušť. To každý z branže přece ví a uživateli to stejně nic neřekne.
P.S. To Novák:   Úsměv stejný názor ve stejný čas 09:04
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #6 kdy: 18.07.2008, 09:42 »

Přidám další. Jak jste se vyrovnali se spínací tabulkou různých vačkových přepínačů ? Já vůbec ne. Vadí mi neustálé "přepínání očí" z tabulky na kontakty spínače v obvodech. Používám proto styl ze 70. let


* vačkáč.jpg (42.85 KB, 265x384 - prohlédnuto 3330 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 18.07.2008, 10:11 »

Také se mi nejvíce zamlouvají značky dle Petra Doležala. Nicméně, kdysi jsem si vyhrál s překreslením některých značek dle katalogu výrobce a tak je jedno, zda přetáhnu myší tu a nebo jinou značku. Pak také může vypadat schéma rozvaděče třeba i takhle: ...  Úsměv


* domovní rozvodnice.GIF (126.8 KB, 4941x1772 - prohlédnuto 5573 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 18.07.2008, 10:29 »

Zásuvky v koupelně nemají 30mA?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 18.07.2008, 10:39 »

Které máte na mysli?  Úsměv Pokud vás mate údaj OEZáckého OFI40 .../030/...,  jde o údaj v mA. 300mA by bylo značeno .../300/...
Moeller to značí v A: .../003 a .../03.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #10 kdy: 18.07.2008, 10:48 »

TO Dosbaba :

To je přesně to, co jsem uváděl výše.  Smutek
Proč by např. mělo být rozkresleno vnitřní zapojení RCD, to mi prostě uniká.
Typický příklad zbytečně složitého a tím těžko přehledného malování.
I u projektů prostě platí, že méně je někdy (skoro vždy) více.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 18.07.2008, 10:58 »

Máte pravdu, je to správný údaj z katalogu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 18.07.2008, 11:07 »

To Kamil Novák: No vždyť jo, proto jsem za ten příklad hodil i úsměvného smajlíka. Na druhou stranu, zažil jsem i několik montétů, kteří když to nemají polopatě, tak... se pak někdy řeší i menší počet nulových můstků než chráničů. Sem tam se to hodí i pro lepší popis vývodů a jejich identifikaci návlečkami. Navíc, maluje se s tím PC, ne já. Kdybych to měl malovat růčo po staru, zajisté bych tuto značku neznal. Ale jsem téhož názoru, že v jednoduchosti je síla.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #13 kdy: 18.07.2008, 11:22 »

Značka kolegy Doležala vystihují podstatu a to je důležité, komplikované malůvky jsou hezké možná k vysvětlení principu, tudíž do odborné literatury a na školu, elektrotechnik by už měl vědět, jak to funguje a tudíž mu stačí značka, která jednoznačně rozliší daný typ. Používám prakticky stejné značky a nikdy nevznikl problém z nepochopení, co která znamená.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #14 kdy: 18.07.2008, 11:42 »

Ano, v jednoduchosti je síla i můj názor, značky kolegy Petra Doležala pro chránič jsou pěkné a výstižné jen malá otázka je to zcela vlastní výtvor, nebo vychází z "nějaké normalizované značky"?
V příloze uvádím 9 různých značek jak je generuje jeden kreslicí program jaký je podle vás jejich význam?

* značky autocad.pdf (70.15 KB - staženo 1647 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #15 kdy: 22.07.2008, 21:16 »

Tedy kolegové, takový nezájem o vysvětlení značek jsem fakt nečekal.  nenene Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #16 kdy: 22.07.2008, 21:28 »

Kolego Karvánku, nejsem projektant, ale ta značka pod číslem 4, se mi líbí nejvíc.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Vojtěch Běhunčík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 22.07.2008, 21:35 »

Netroufám si správně odhadnout význam uvedených značek - raději bych je tedy nepoužíval.
Dovoluji si odkázat na trochu lépe popsanoé knihovny značek pro AutoCad na stránkách firmy Xanadu - viz www.cadforum.c z/catalog/?cat=4
Nicméně odhaduji, že jde o výstup z nějakého free cadu (Intellicad / Progecad ... nebo něco jiného italského). Tyto programy mají free verze, jejichž funkce jsou omezené - v tomto případě mají knihovnu bloků, ale naní naplněn údaj o popisu prvku v příslušné databázi.
V příloze uvádím 9 různých značek jak je generuje jeden kreslicí program jaký je podle vás jejich význam?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.033 sekund, 22 dotazů.