Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Kolik 400V (16A) zásuvek je možné zapojit na jeden 3f jistič a jaký kabel k tomu musí být?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kolik 400V (16A) zásuvek je možné zapojit na jeden 3f jistič a jaký kabel k tomu musí být?  (Přečteno 36379 krát)
Miroslav Bardoděj
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #18 kdy: 28.05.2005, 17:35 »

Moji rodiče bydlí na venkově, táta příležitostně pracuje s dřevem. Od malička jsem svědkem stěhování různých třífázových spotřebičů (nejčastěji různé cirkulárky, míchačky, vesměs domácí výroba) a připojování někde, kde je potřeba něco dělat.

V současnosti úvahu připadá výskyt a použití těchto zásuvek:
Stará keramická oválná, 25 A, 4 póly
Kulatá, 16A, 4 i 5 pólů
Kulatá, 32A, 4 i 5 pólů

Dále je velmi častým jevem použití prodlužovačky od různě vzdálené zásuvky.

Všechny třífázové spotřebiče, co mají rodiče doma, jsem předělal na 5-ti pólové zástrčky 32 A. (Źádný spotřebič takový proud neodebírá, většinou je to do 10 A.) Dále jsem všude osadil zásuvky 32 A, 5 pólů, pokud možno ve dvojici vedle sebe, každou s jiným sledem fází. Pro případ připojevání spotřebiče se 4 pólovou zástrčkou jsem ponechal i 4 pólovou zásuvku. Pro případ cestování (spotřebiče) jsem vyrobil různé redukce, z nižšího jmenovitéjo proudu na vyšší a naopak. Dále ze 4 pólové zástrčky na 5-ti pólovou zásuvku. Všechny redukce jsou z dostatečně dimenzovaného ohebného kabelu, jsou použity dutinky, kabely jsou pečlivě připevněné proti vytržení a je to (v mezích možností) zabezpečené proti vnikání vody. Kombinací maximálně dvou redukcí za sebe lze dosáhnout připojení čehokoliv kdekoliv.

Je možné, že to není úplně v souladu s normou. (Abych zabránil otci v připojování jednofázové zástrčky 230V do zásuvky 380V 25A - keramická oválná, udělal jsem mu i redukci 3F zástrčka ... 1F zásuvka. Takhle mám zajištěno, že bude připojen i kolík 1F zástrčky.)

A všechno se mi to pořád zdá lepší, než když otec a jeho kamarádi vezmou do ruky šroubováky a začnou vyměňovat vidlice nebo zásuvky (pamatuju z mládí). Dále stojím nohama na zemi a je mi jasné, že prostě není síly, která by zabránila používání starých (jakási celokovová vrtačka z 50.let),  nebo doma vyrobených spotřebičů, jako jsou cirkulárky, míchačky, svářečky, kompresory, ... I tak, při postupných modernizacích a při zmíněném sjednocení 3F zásuvek neustále slýchám, proč zbytečně vyhazuju peníze za nové věci, když předtím to fungovalo také.

Toto je prostě obraz velmi početné skupiny uživatelů elektrické energie. A to jsou i rodiny, kde nikoho elektrikářsky vzdělaného se zodpovědným přístupem nemají.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Popp
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #19 kdy: 28.05.2005, 21:13 »

TO Hasala:
Redukce ano, ale ne jako prodlužovací přívod.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #20 kdy: 29.05.2005, 08:47 »

To Popp:

Tomuto už vůbec nerozumím - proč ??
Podle mě je zase vhodné omezit počet spojů. Pokud se použije redukce a k tomu prodlužovací šňůra je to min. jeden spoj navíc.
BTW kdy je to ještě redukce a kdy už prodlužovací přívod? Je snad určená nějaká max. délka redukce?

To Bardoděj:

Určitě by se nemělo používat připojení vodiče N ze čtyřpólové zásuvky. Tak jak jsem psal už jinde, v 4P zásuvce je kontakt PE, nikoliv PEN. Nehledě na to, že pokud bude zásuvka připojena přes chránič, ani to nepůjde, chránič by vybavoval.
Podle mě je bezproblémové použití redukce 5P/4P, naopak (4P/5P) je to problém, nejenom v tom, že je to v rozporu s ČSN. Pokud se dostanu do situace kdy potřebuji připojit 5P tam, kde jsou jen 4P zásuvky, provizorně připojím šňůru s 5P zásuvkou přímo z podružné rozvodnice.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #21 kdy: 29.05.2005, 11:32 »

To Hasala: znám několik mých kolegů zvukařů a osvětlovačů, co mají také redukce z 5p na 4p. Strašně se diví a nadávají na "blbě udělané nové elektroinstala ce" (tzn. že je v podružně rozvodnici instalován FI) a přitom mají jednak napájecí rozvody provedené 3L+PEN a redukce, kde jsou "pro jistotu" spojeny kolíky PE s N. Ono to tak prý ve většině kulturáků pasuje a bez problémů chodí. Doplňuji, že jde většinou o poměrně zanedbané vesnické KD/restaurace ze 70. let, kde je navíc 5p zásuvka pro tyto účely jen zřídka. Ona diskuse o stavu el. instalací v těchto objektech by sama zasloužila vlastní obsáhlou kapitolu, myslím že by rubrika "Hrobař varuje!" značně nabyla na objemu. No a když se pak tito uživatelé někdy setkají s instalací novou a správně provedenou, končí to zpravidla překlenováním chráničů, připojováním přívodního kabelu přímo do L sběrnic (typicky 4Bx4, někdy i 2,5 za předchozí jištění 3x63A) a podobnými průsery. Prostě běžná praxe nižší ligy techniků bigbíťáků okresního formátu.
K tomu připojování z podružné rozvodnice: bylo by to bezpochyby bezpečnější, jenže někdy to znamená táhnout kabel prostorami, kde se pohybuje mnoho lidí, dočasně odpojit celý objekt od dodávky elektřiny při napojení až z hlavního rozvaděče objektu, někdy je naopak podružná rozvodnice, kam by se kabel připojoval dostupná veřejnosti přímo v sále a pod. A to nezmiňuji téměř pravidelný nedostatek času při "stavěčce" aparatury. Tam je pak nepřípustná redukce 4p/5p pro nepřípustnou TN-C 4p zásuvku k nezaplacení.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #22 kdy: 29.05.2005, 12:09 »

To Dosbaba:

Vím naprosto přesně o čem je řeč, sám jsem dělal a stále dělám technické zajištění různých akcí.  
V 90% případů není ani tak problém v pevné instalaci, jako spíše v tom, co se do ní připojuje. Instalace pro osvětlení, ozvučení apod. bývá většinou vyrobená svépomocí, základní předpisy jsou zcela ignorovány a všichni se hrozně diví, proč to nefunguje. Na nějaké rozumné řešení nebývá čas, většinou se to řeší nouzově a provizorně.  
Jde o to, aby zůstaly zachovány alespoň základní zásady bezpečnosti.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #23 kdy: 29.05.2005, 12:40 »

Ty základní zásady bezpečnosti jsou, aby všechna přenosná zařízení byla v TN-S. Pro napojování na staré instalace  TN-C (4.p.) doporučuji vřadit do redukce chránič 30mA. Použil bych originální výrobek, nebo malou plastovou skříňku IP65  4-8 modulů se šroubovacími vývodkami.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #24 kdy: 29.05.2005, 15:46 »

Přesně tak, pane Hasala. Vzpomínám, jak jsem asi před 5 lety přišel o kšeft, kdy se měla rekonstruovat jedna diskotéka, asi tak pro 80 lidí. Bylo to v sále, sousedícím s hospodou, předchozí rekonstrukce proběhla někdy v roce 1973. Protože byla samozřejmě tato v již nevyhovujícím stavu jednak pro účely budoucího provozu, jednak i po stránce provozu dosavadního - soukromý majitel pro jistotu ani revize radši nenechával dělat - vyčíslil jsem předběžně náklady na její  rekonstrukci zhruba na 600 tis. Kč. A tím jsem tam také skončil, přestože do interiéru hodlal majitel vrazit dvojnásobek. Když jsem asi tak po dvou letech půjčoval kamarádovy zvukovou aparaturu, aby tam odehrál diskotéku, prohlédl jsem si stav "rekonstruované" instalace. Rekonstrukce spočívala v instalaci "motorové" zásuvky, pochopitelně 3P+PEN /32A a jedné 230V/16A. No, a to hlavní: pro ovládání světelných efektů tam byl jednoduše zásuvkový pejsek, do kterého se reflektory připojené CYH kabelem (dvojlinkou)! zapojovaly banánky!! s červíkem pro upevnění vodiče!! Dokonce i na prachobyčejnýc h vidlicích se šetřilo. Nevěděl jsem, zda to mám nafotit a předat orgánům, činným v trestním řízení a nebo to zaslat vývojářům např. fy ROBE, jako absolutně nejekonomičtěj ší verzi DMX light console.
Pane Beláň, vysvětlujte něco o ČSN 33 2000-7-711 a dalších souviselících předpisech lidem, kteří jednak berou silnoproud, jako něco okrajového, mají poměrně hluboko do kapsy a navíc jim to zatím nějak funguje :-)). Chránič na zásuvku 3x230/400V, zejména v případě 32A provedení je pro potřeby osvětlovací aparatury sporný. Přesněji řečeno - z hlediska bezpečnesti (a s ohledem na některá připojovaná zařízení a někdy i k ránu společensky unavenou obsluhu) jednoznačně ano, má to ale velké ALE. Dimmery (stmívače),  využívající nejčastěji princip tyristové regulace, produkují při své činnosti vyšší harmonické frekvence, které při průchodu odrušovacími členy již tu a tam při větším proudovém oběru mohou chránič vybavit. Proto se to řeší tak, že jsou již chrániči vybaveny bloky např. po 6 ti stmívačích, jejichž proud vyšších harmonických nepřekročí vybavovací proud lokálního chrániče. Fíčko 0,03A na hlavním přívodu by zde bylo na obtíž. Ale je fakt, že je do nových instalací navrhuji, zatím se mi to vrací tak, že se o mě šíří pomluvy o špatně navržené elektrice, která věčně oproti přdechozímu stavu vylítává.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Draštík
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 29.05.2005, 22:08 »

Když budu dodržovat technické normy, tak odpověď je jasná:
Na jeden zásuvkový obvod lze připojit – NĚKOLIK ZÁSUVEK STEJNÉHO TYPU, to znamená stejná maximální proudová hodnota a stejný počet pólů (viz typové označení v katalogů výrobců).
Zásuvkové redukce  jsou povoleny jako schválený výrobek a musí být označeny „CE“. Pokud si redukci vyrobíte sami pomocí vidlice zásuvky a kabelu, není to redukce, ale prodlužovací kabel a ten musí mít na obou koncích vidlici a spojovací zásuvku na stejný jmenovitý proud a stejný počet pólů.
Nebo se budeme řídit heslem „doma se předpisy dodržovat nemusí“.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #26 kdy: 30.05.2005, 00:07 »

To Draštík:

Nejsem si vědom, že by redukovové prodlužovací šňůry (při dodržení zásad, které jsem popsal výše),  jakýmkoliv způsobem zvyšovaly rizika z hlediska bezpečnosti. Takže jde o porušení ČSN, které ovšem nejsou závazné a je na RT, jestli podobné věci "pustí". Osobně s tímto problém nemám.

Jinak ono se to pánům normotvůrcům celkem jednoduše zakazuje a přikazuje, ale praxe bývá někde jinde - nejen v tomto případu. Zřejmě by nebylo od věci, kdyby normotvůrci občas slezli z nadoblačných výšin na zem, mezi dělný lid. Při čtení norem mám občas pocit, že je tvoří lidé, kteří elektriku v praxi nikdy nedělali.
Nebylo by od věci, kdyby se k připravovaným novým ČSN mohli vyjadřovat také praktici, ve veřejné diskuzi, například prostřednictví m tohoto portálu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Bardoděj
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #27 kdy: 30.05.2005, 11:40 »

To Draštík: Obecně řečeno, jestli se někde musí nebo nemusí dodržovat předpisy (normy, vyhlášky, zákony),  závisí na vymahatelnosti toho dodržování. Vzhledem k tomu, že domácnosti nejsou povinné provádět pravidelné revize (distributoři energie to nejsou povinni požadovat - dle zákonů),  tak je stav takový, jaký je.

To Hasala: Čtyřpólová zásuvka je sice 3F+PE, ale některé podomácku vyrobené spotřebiče jsou v praxi zakončeny čtyřžilovým kabelem, kde ten zeleno/žlutý vodič je PEN, protože spotřebič má třeba použit stykač s cívkou na 230 V.

Totiž, než nastalo masivní nasazování chráničů, tak případná záměna PEN za PE neměla žádný dopad na fungování.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #28 kdy: 30.05.2005, 12:25 »

To Bardoděj:
Připojování PEN ze čtyřpólových zásuvek je stále praktikované, zejména "starou gardou". Pokud je zapotřebí takto něco připojit za chráničem, nezřídka to končí překlenutím "zbytečného" chrániče.
Jinak, do jisté doby měly všechny stroje pro ovládání (stykače) trafo 400/230V nebo 400/24V, N vodič tedy nebyl zapotřebí.
Používání PEN u šňůrových přívodů bylo zakázáno i dříve, obecně vůbec připojení PEN z jakékoliv zásuvky.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Draštík
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 30.05.2005, 23:13 »

Pane Bardoděj, ještě jsem se nesetkal se zásuvkou 231/400V v bytovém prostoru, ale vždy to byl venkovní prostor RD, dílna, garáž, společné prostory bytových domů apod. To už ale nejsou BYTOVÉ PROSTORY tak, že pravidelná revize těchto zásuvek by se provádět měla u výchozí je to snad jasné.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #30 kdy: 31.05.2005, 08:14 »

To Draštík:

Pravidelné revize RD ani jeho nebytových částí nikdo neprovádí, aspoň jsem se s tím nesetkal.
Jedině snad jen společné prostory bytových domů.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #31 kdy: 31.05.2005, 13:55 »

To: Hasala

V dnešní době, kdy majitelem bytového domu je Sdružení vlastníků nebo Sdružení vlastníků BJ, se běžně již provádí i revize bytů. Je to vyvoláno ochranou společného vlastnictví. Žádný jednatel sdružení či správce nemovitosti si nevezme na triko odpovědnost za neprovedení revize. Společné prostory se prováděly od nepaměti v souladu s ČSN 33 1500.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Pavel Draštík
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 01.06.2005, 20:09 »

Pane Beláň souhlasím s vámi. Už jsem poznal i několik majitelů RD, kteří si nechali udělat pravidelnou revizi ve svém rodinném domu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Korelus
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 01.06.2005, 23:10 »

Můj osobní názor na základní otázku " Kolik zásuvek mohu připojit na jeden jistič 3f 16A " zodpověděl nejlépe p. Slávek Blaha. Řídil se heslem " Na blbou otázku, blbá odpověď ". Tím nechci p. Slávka Blahu urazit, ale dávám mu plně za pravdu. Jak jsem tak četl další reakce na tuto otázku, tak mi to vyznělo tak, že mi elektrotechnic i a revizní technici hledáme nějaké kličky a obezličky, aby jsme uspokojily zákazníky, kteří si udělají tzv. "udělátory" a revizní technici najdou nějakou díru v normě, aby toto posvětily. Pokud tuto díru nenajdem, tak se odvoláváme na to, že jsou špatné normy a normotvůrci by měli atd... Proč my, elektrotechnic i, kteří se považujeme (právem) za jedno znejsložitější ch a nejhůř placených řemesel, se pořád snažíme někomu pomoct tak, aby ho to moc nestálo a my jsme šli domů " s prázdnou kapsou". Zkuste si do bytu pustit zedníka, instalatéra, nebo pokrývače. každý vám okamžitě řekne " toto se musí zbourat, toto se musí vyhodit, protože se voda jinak již nedělá, střecha se musí udělat nová atd. Bez zdůvodnění norem a nikdo nehledá nějaké kompromisy jako my elektrotechnic i. Nakonec vám zazpívají určitou cifru a každý ji z vykulenýma očima vyplatíme " na dřevo ". Proč my elektrotechnic i nepostupujeme taky takto. Proč nepřijdeme do 50 let starého domku a neřekneme " to se musí celé předělat". Proč vymýšlet nějaké redukce atd. (Já je osobně vymýšlým také).
Proč naopak neblahořečíme normotvůrcům, kteří formou závazných i nezávazných předpisů nám defakto přináší " kšefty". Zkuste někdo na toto téma otevřít diskusi.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #34 kdy: 02.06.2005, 01:25 »

To Korelus:

Kromě jiné je to taky o tom, že majitele RD nebo bytu v podstatě nemusí nějaké ČSN zajímat, protože není povinen provádět pravidelné revize.
Pokud jsou s elektroinstala cí problémy, majitel se obvykle nechá přesvědčit k celkové rekonstrukci elektroinstala ce. Pokud ovšem problémy nemá, většinou se přesvědčit nenechá - "funguje to bez problémů třicet let, tak proč je to najednou špatně?" To, že instalace nesplňuje požadavky ČSN většinou nikoho nějak zvlášť netrápí, většina lidí chápe ČSN jako prostředek zbytečné buzerace.
Další věcí je to, že se většina lidí snaží o to, aby je vaše případná práce stála pokud možno co nejméně peněz.
Často lidé při rekonstrukcích i novostavbách utrácejí nesmyslné částky za různé stavební prvky (typicky např. obklady),  zatímco na elektrice se snaží šetřit.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #35 kdy: 18.11.2005, 15:27 »



To Dosbaba : Takovou redukci bych zásadně nedoporučoval. Pokud vím, norma ji nepřipouští (PEN v pohybl. přívodu) a podle mého názoru jsou k tomu dost dobré důvody (hned několik) : PEN vodič v pohyblivém přívodu se může (tak, jako každý jiný) přerušit (přetržením při neúměrném mech. namáhání),  pak je neživ. část el. předmětu tř. I spojena s prac. obvodem. Ve 4-pól. zásuvce (nejedná li se o spec. zásuvku 3P+N) se vyskytuje kontakt PE, nikdy PEN ! Vodič PE v závislosti na druhu sítě nemusí být vůbec spojen s uzlem (N),  může mýt odlišný potenciál apod.. Dále je tu zatěžování PE prac. proudem, neslučitelnost s použitím chrániče atd..
V uvedeném případě bych doporučil výměnu zásuvky - jen za předpokladu, že je to možné - podle druhu sítě, stavu instalace apod.. Pokud to z jakéhokoliv důvodu možné není, pak by bylo řešením použít dostatečně dimenzovaný autotrasformát or (jen jedno vinutí o třech cívkách spojených do hvězdy). K jeho vinutí přivedu L1,L2,L3 a dále vedu již L1,L2,L3,N (N vyvedu z uzlu). Musí to být jádrový (ne plášťový !) typ, aby uzel "neplaval" a musí mít odpovídající jištění, poněvadž při přetížení by došlo k přesicení mag. obvodu, poškození připojených spotřebičů v důsledku posunu potenciálu N, popř. poškození samotného transformátoru nadproudem.
Rozdělit v pohyblivém přívodu PEN na PE a N podle mě není dobrý nápad.

     Kelbich Jan

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.098 sekund, 24 dotazů.