Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Časté odpojování fotovoltaické elektrárny z důvodu zvýšení impedance sítě - je t
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Časté odpojování fotovoltaické elektrárny z důvodu zvýšení impedance sítě - je t  (Přečteno 9855 krát)
PavelF
« kdy: 16.06.2008, 15:37 »

Mám nově postavenou fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 3,2 kW. Její provoz, resp. provoz invertoru se cca 15-20 x za den automaticky přeruší a invertor hlásí vysokou hodnotu impedance sítě (2-3 Ohmy, přičemž při normálním provozu je impedance 0,7 Ohmu). Okamžitě po přerušení se provoz automaticky obnovuje. Měnič mám hned vedle rozvaděče a do sítě je elektrárna připojena vodiči o průřezu 2,5 mm2.  Když jsem se dotazoval EONu jestli je možné, aby síť měla takové výkyvy, odpověděli, mi, že to možné není a chyba že je v elektrárně a ve způsobu vyhodnocování impedance. Prosím setkal jste se někdo s tímto jevem a jak se dá řešit?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
dolac
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 16.06.2008, 18:07 »

Ak by sa impedancia naozaj menila, mohlo by to nasvedčovať na nejaký kontaktný problém v prúdovej ceste. Nedá sa vylúčiť ani porucha invertora. V každom prípade je potrebné najskôr premerať impedanciu siete v mieste napojenia zdroja a to prístrojom z dostatočným skúšobným prúdom. Najlepšie viackrát opakovane. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #2 kdy: 16.06.2008, 18:18 »

S tímto problémem jsem se nesetkal. Předpokládám že chyba bude na spínacím prvku za elektroměrem výroby ve směru do sítě,  které je ovládáno přepěťovým a podpěťovým relé.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Michael Holaň
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 17.06.2008, 10:14 »

S tímto problémem se taky setkávám poprvé. Postupoval bych asi takto:  2,5 mm2 se mi zdá málo,  i když je to asi podle projektu dobře, volil bych 4-6 mm2 kvůli přechodovým odporům. Dále si prověřit, zda máte přívod do rozvodu nn nového, nebo jste na konci větve. Specifikum jihomoravského kraje jsou ještě stará vedení v síti TT .(provozuje EON) Pokud je v obci síť TNC, tak vedení venkovní musí být každých 500 m uzemněno, tam asi problém nebude, ale jak máte uděláno vy přizemnění N vodiče? Pak asi možná opravdu stačí někde přechodný odpor na zemnící svorce a citlivá elektronika na to takto reaguje. V síti TT to bude velký problém a pokud nějaká ochrana reaguje na napětí N vodiče, které v síti TT naměříte, tak tam to bude chtít konzultaci s hlavně místně znalým RT nebo projektantem. Taky se může negativně projevit nesymetrie sítě při napojení domů na noční tarif, kdy to hlavně na venkově bývají boilery v obci  na  stejné jedné fázi, která je přetížená a odlehčené fáze mají přepětí a nulovým vodičem teče vyrovnávací proud a ochrany  mohou reagovat.   Nechci si dělat patent na rozum.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 17.06.2008, 11:59 »

Tazatel uvedl normální impedanci 0,7 Ohmu. Mohl by to být vadný spoj někde na trase tak jak uvedli ostatní.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 18.06.2008, 11:54 »

Jako "velkej rejpal" se zkusím zeptat: Jak zařízení za provozu vyhodnotí impedanci sítě?
Kde a jak je měřeno zmíněných 0,7Ohmu?
Jak dlouhé je vedení od invertoru, nepodílí se na zvýšení impedance?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 18.06.2008, 13:32 »

S podobným FV zařízením nemám vlastní zkušenost, ale zajímalo by mne zda je připojení na síť provedeno stykačem a nebo elektronicky - bezkontaktně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

dolac
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 18.06.2008, 20:14 »

Jako "velkej rejpal" se zkusím zeptat: Jak zařízení za provozu vyhodnotí impedanci sítě?
Nepoznam takéto zariadenia, ale viem si predstaviť veľmi jednoduchý spôsob zisťovania impedancie. Fotovoltaika totiž nedodáva konštantný prúd do siete, nakoľko slnečný svit sa mení. Napríklad príde mrak na oblohe a teda dodávaný prúd poklesne, čo pravdepodobne spôsobí určitú zmenu napätia. Podľa veľkosti tejto zmeny a zmeny prúdu sa dá určiť vnútorná impedancia siete.
Kde a jak je měřeno zmíněných 0,7Ohmu?
Jak dlouhé je vedení od invertoru, nepodílí se na zvýšení impedance?
 
To by zaujímalo aj mňa.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Fitz
« Odpověď #8 kdy: 26.06.2008, 15:29 »

Rozvody nn jsou u nás nově postaveny a elektrárna se nenachází na konci větve. Co se týká přizemnění nuly na domě, bych řekl že přizemněná není. Impedanci sítě jsem nechal změřit revizním technikem speciálním přístrojem a podle něj je síť v pořádku, hodnoty byly kolem 0,5 na všech fázích bez rozdílů a měřil to několikrát. Teď mi tady nasadil EON měření kvality dodávky energie na týden tak uvidím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
dolac
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 26.06.2008, 16:22 »

Teď mi tady nasadil EON měření kvality dodávky energie na týden tak uvidím.
A môžem sa opýtať, aký prístroj vám tam nasadili EON?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Fitz
« Odpověď #10 kdy: 02.07.2008, 22:55 »

Řekli mi že přístroj měří výkyvy napětí a zaznamenává i harmonické a jiné rušení ze sítě
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
raj
« Odpověď #11 kdy: 03.07.2008, 01:00 »

S timto jevem jsem se setkal ne pri fotovoltaice, ale pri pouzivani rekuperacnich frekvencnich menicu. Skutecne pro spravnou funkci musi byt "tvrda" sit a v navodech to pisi vsichni vyrobci dosti durazne. Menic nema mnoho moznosti jak impedanci zmerit. Napeti site zna (meri si ho uz jen kvuli fazovani )  a dodavany proud si meri take. Pokud se nejedna skutecne o maly prurez vodicu ci cosi kdesi povoleneho ( behalo to nejakou dobu bez problemu ? ),  tak je bud  vadna elektronika, nebo mate v siti ruseni anebo se jedna o tzv. fazovou chybu site se kterou si menic neporadi a pak mate smulu, protoze menic je nekvalitni a neumi si s timto jevem poradit. Neni v okoli pripojen spotrebic s vellkym nejlepe jalovy prikonem a casto se  zapina ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.019 sekund, 22 dotazů.