Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  ČSN a nutnosti instalovat přepěťové ochrany.
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: ČSN a nutnosti instalovat přepěťové ochrany.  (Přečteno 3988 krát)
Jiří Mareš
« kdy: 06.07.2004, 20:07 »

Která norma mluví o nutnosti instalovat přepěťové ochrany? Dá se např. instalovat 1. a 2. stupeň - B a C vynechat a nechat na uživateli ať si dovybaví ochranu počítačů stupněm D?


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stanislav Havelka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 06.07.2004, 20:08 »

Zadna norma nemluvi o tom,ze se prepetove ochrany ,musi montovat je to kazdeho vec jde o jeho spotrebice!Do pocitace staci lokalni ochrana straceni do zasuvky ochrani modem,ochranni i silovou cast!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Matin Polák
« Odpověď #2 kdy: 06.07.2004, 20:08 »

Vážený pane Havelko. Vaše domněnka o tom, že žádná norma nemluví o nutnosti montáže přepěťových ochran je mylná. Dle článku 131.6 normy ČSN 33 2000-1 Elektrotechnic ké předpisy Část 1 Osoby, hospodářská zvířata i majetek MUSÍ být chráněny před poškozením v důsledku nadměrného napětí, které může vzniknout z jiných příčin (např. ATMOSFÉRICKÝMI JEVY, spínacími přepětími, statickou elektřinou).
Pro komplexnost ochrany MUSÍ být provedena vnější (ČSN 34 1390) i vnitřní ochrana před přepětími.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Henry
« Odpověď #3 kdy: 06.07.2004, 20:09 »

Rád bych se blíže dozvěděl něco o zapojování svodičů přepětí třídy B a C a proudových chráničů, tak jak se to jeví především "lidem z praxe". Tedy zda je z hlediska funkčnosti ochrany před dotykem a z hlediska spolehlivosti (nepřerušenosti) dodávky lepší instalovat proudové chrániče před a nebo za svodiče přepětí B a C.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Brok
« Odpověď #4 kdy: 06.07.2004, 20:09 »

O nutnosti instalovat jakékoliv přepěťové ochrany nemluví, pokud mi je známo, žádná norma. Přepěťové ochrany si rozumný investor či uživatel instaluje dle toho, jaká zařízení provozuje a jestli se mu vyplatí je chránit. Je asi nesmysl instalovat přepěťové ochrany v ceně několika tisíc Kč do rodiného domku, kde nejsložitějším elektrickým spotřebičem je pračka a mikrovlnka.
Pravděpodobnos t, že dojde k jejich poškození či zničení během jejich životnosti v důsledku přepětí v napájecí síti nn vzniklého např. blízkým úderem blesku je opravdu malá. V případě, že ve stejném rodiném domku je provozována živnost využívající např. počitačovou síť (např. proječní nebo účetní firma),  je situace poněkud jiná. Chránit zařízení v hodnotě několika desítek nebo stovek tisíc se již pravděpodobně vyplatí. Dalším důvodem jsou případné ztráty vzniklé výpadkem zařízení z funkce během jeho opravy nebo výměny. Atd. Nebo-li zcela obecně platí zásada zdravého selského rozumu. Musím si uvážit, jestli zvýšené náklady na přepěťovou ochranu se mi vyplatí. Je to stejné jako s pojištěním. Pokud se nic nestane, jsou to vlastně vyhozené peníze. V okamžiku, kdy k pojistné události dojde, mohou se vynaložené prostředky začít mnohonásobně vracet.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Komrska
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 06.07.2004, 20:10 »

Nařízení vlády č.169/1997 Sb. (momentálně ve znění Nařízení vlády č.282/2000 Sb.),  stanoví technické požadavky na výrobky z hlediska EMC. Ve věstníku ÚNMZ jsou určené normy k Nařízení vlády č.169/1997 Sb. a zde je norma ČSN IEC 1000-2-3 a další (o jevech vyzařovaných nebo šířených vedením nevztahujících se k síťovému kmitočtu) - kde jsou posány přechodové jevy od spínání a od blesku.
Při dodržení tohoto nařízení vlády můžete (podle zákona č.22/1997 Sb. v platném znění) vydat ES prohlášení o shodě jak na výrobek tak celý systém (a opatřit je nálepkou CE).
Jinak v základním elektrotechnic kém předpisu ČSN 33 2000-1 je samozřejmě, že musíte použít ochranu proti přepětí je-li "riziko nepřijatelné".

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.035 sekund, 21 dotazů.