Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jak odstranit chrčení/bzučení monitoru?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak odstranit chrčení/bzučení monitoru?  (Přečteno 8875 krát)
Biges
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 24.05.2008, 02:24 »

,

mám doma monitor NEC LCD2690WUXi, který při provozu chrčí/bzučí.
Prohledával jsem záplavu diskuzí, někdo to má také, někdo ne. Bylo mi doporučeno zkusit to zapojit na UPS, že by to mohlo být nějakými problémy v síti, nicméně to m i připadá jako poměrně drastické řešení (předpokládám, že při napájení přes UPS vznikají ztráty). V elektrotechnic e se nevyznám, proto se ptám, jestli skutečně může hlučnost zdroje (transformátoru?) souviset s nějakým problémem v elektrické síti, takže UPS či usměrňovač napětí by pomohl, popřípadě jestli je to prostě špatným návrhem. Možná je problém, že ten monitor je navžen na 110V i 240V, ale Američané si na tohle stěžovali také.

Díky za případná doporučení
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
dolac
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 24.05.2008, 09:41 »

mám doma monitor NEC LCD2690WUXi, který při provozu chrčí/bzučí.
Záleží na tom, čo vám tam chrčí a ako to chrčí. Aký to má kmitočet. Pravdepodobne niečo v zdroji. Môže to byť zvuk od mechanického kmitania nejakej súčiastky v zdroji (feritové trafo, ker. kondenzátor a pod.),  ale môže to byť aj zvuk od sršania vn na obrazovke.
Myslím si, že UPS vám určite nepomôže. Tvar napätia z bežných UPS-iek je omnoho horší ako mate napätie v sieti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Biges
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 24.05.2008, 15:21 »

Záleží na tom, čo vám tam chrčí a ako to chrčí. Aký to má kmitočet. Pravdepodobne niečo v zdroji. Môže to byť zvuk od mechanického kmitania nejakej súčiastky v zdroji (feritové trafo, ker. kondenzátor a pod.),  ale môže to byť aj zvuk od sršania vn na obrazovke.
Myslím si, že UPS vám určite nepomôže. Tvar napätia z bežných UPS-iek je omnoho horší ako mate napätie v sieti.

Díky. Jakmile se dostanu domu, tak to nahraju, jestli to tedy bude k něčemu dobré.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #3 kdy: 24.05.2008, 15:47 »

Nejsem slaboproudař, možná jsem hloupej, ale LCD monitor má v sobě vn trafo ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #4 kdy: 24.05.2008, 17:28 »

LCD nemá vn trafo! Ten napájí řádkování malé napětí podle druhu do 70V.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
dolac
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 24.05.2008, 23:20 »

Nejsem slaboproudař, možná jsem hloupej, ale LCD monitor má v sobě vn trafo ?
No to ste ma dostal.  Smích Jasne že nemá vn trafo. Mňa ani nenapadlo pozrieť si, o aký typ monitoru sa jedná.   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Marek Zeman
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 25.05.2008, 21:39 »

Vyšší napětí (stovky voltů, pro zapálení přes 1kV) se používá pro napájení zářivkových trubic podsvícení. Je to velký panel a příkon podsvícení není zanedbatelný. Zvuk sršení by taky mohl způsobovat studený (přerušený) spoj ve zdroji. Další postup záleží na tom, jestli je displej v záruce či nikoli.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Biges
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 26.05.2008, 00:45 »

Vyšší napětí (stovky voltů, pro zapálení přes 1kV) se používá pro napájení zářivkových trubic podsvícení. Je to velký panel a příkon podsvícení není zanedbatelný. Zvuk sršení by taky mohl způsobovat studený (přerušený) spoj ve zdroji. Další postup záleží na tom, jestli je displej v záruce či nikoli.

Jakmile se dostanu domů, tak to nahraju. Nicméně spousta lidí si na to stěžovala, že monitor i reklamovali, ale že se jim v zásadě vrátilo to samé. Rozhodně bych nerad riskoval reklamaci s tím, že by se mi vrátil třebas i monitor s tichým zdrojem, ale se spoustou jiných vad. Každopádně jsem se na to snažil od výrobce dostat odpověď, ale v zásadě to házejí na problémy v síti a tváří se jinak poměrně vyhýbavě, proto jsem se zeptal někde, kde tomu lidé rozumí Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
dolac
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 26.05.2008, 18:43 »

Výrobcovia a predajcovia radi všetko hádžu na problémy v sieti. Ak to však robí aj iným, môže to byť aj systémová záležitosť. Niektoré spínané zdroje jednoducho bzučia. Aj môj zdroj na notebooku slabo bzučí. Dokonca zvuk sa mení podľa toho čo práve robím na počítači. Kmitočet spínaneho zdroja je síce mimo počuteľného pásma, ale počuť tam niektoré subharmonické zložky vznikajúce v dôsledku regulácie. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Biges
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 26.05.2008, 21:03 »



tak jsem to nahrál, bohužel na mikrofon nevalné kvality: http://www.biges.eu/misc/Zvuk_monitor.mp3

Zvuk vychází z místa několik centimetrů nad vstupem napájecího kabelu do monitoru, tedy asi z místa, kde předpokládám zdroj. Jinak monitor vydává i "klasický zářivkový" zvuk. Měl jsem tu i jiné monitory, některé tiché, jeden měl velmi otravný vysoký zvuk, jinak ovše nic jako tohle.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.05 sekund, 22 dotazů.