Mohl by být legální i proudový chránič nepřerušující N?

(1/4) > >>

Josef Bělohradský?:
Kdyby existoval proudový chránič, který by nepřerušoval pól "N",  přitom ale do součtu byl zahrnut - mohl by se použít v síti TNC v souladu s normami ?

Petr Doležal:
To uvažujete, že za chráničem (směrem k chráněnému zařízení) budou jen 2 vodiče, L a PEN ?

Josef Bělohradský?:
Ano, tento přístroj by se asi nedal nazvat chráničem, protože by nechránil před nebezpečným dotykem, ale sloužil pouze jako doplňková ochrana při dotyku živé části tím způsobem, že budou odpojeny pouze fázové vodiče. Při tom nedojde k rozpojení PEN. Ochrana samočinným odpojenín (nulováním) zůstává plně ve funkci. To znamená, že selektivně odpojuje poruchová místa. Tento přístroj odpojí napětí pouze v případě, že se osoba například nahodile dotkne živé části. Vybavovací proud musí být pochopitelně max 30mA.


Petr Doležal:
Pokračuji:
A jak by tento "chránič" vypnul, když by v kuchyni na nevodivém stole stála
probijející žehlička a poruchový proud by se vracel přes PEN a součet prodů by byl nula ? Takový předmět s vědomím, že vybavovací proud půjde přes mé tělo bych měl strach zvednout.

Miroslav Minařík?:
Ano, máte pravdu strach, ale o tom je právě proudový chránič! Že bezpečně odpojí zařízení při průchodu tohoto poruchového proudu. Všichni tomu věříme, protože to někdo demonstruje měřícím přístrojem.
Co myslíte?
Najde se některý výrobce chráničů, který bude třeba na Amperu svými pracovníky ukazovat naostro jak vybaví proudový chránič při dotyku živé části? Ne? A, proč, ne? Myslíte, že by nevěřili svým výrobkům?...... :-)

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana