Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití
| | |-+  Existuje plochý čtyžilový kabel který je možné vést po a za dřevěným obložením?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Existuje plochý čtyžilový kabel který je možné vést po a za dřevěným obložením?  (Přečteno 7649 krát)
Pavel.
« kdy: 06.02.2008, 11:50 »

Existuje plochý čtyžilový kabel který je možné vést po a za dřevěným obložením pro vedení od krabičky ke křížovému vypínači ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #1 kdy: 06.02.2008, 14:45 »

Plochý čtyřžilový kabel (CYKYLO) zřejmě neexistuje nebo jsem o tom alespoň nikdy ani neslyšel.
Můžete ovšem použít dva dvouvodičové kabely.
Nebo kabel CYKY (kulatý),  ten se vyrábí i s více vodiči. Ovšem varianta 4A nebo 4D (podle noveho značení 4O) není úplně běžná.
Pro tento případ by se dal použít např. CYKY 5C (J) x 1,5 - ten je relativně dostupný. zeleno/žlutý vodič zůstane nezapojen.
Kabel CYKY je také pro montáž za nebo do obložení vhodnější než CYKYLO (plochý),  hlavně z důvodů lepší mechanické odolnosti.
Z hlediska nebezpečí požáru mohou být použité oba typy kabelů, CYKY i CYKYLO.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Pavel.
« Odpověď #2 kdy: 06.02.2008, 17:07 »

Chtěl jsem si koupit CYKY 2Ax1,5 v jedné velkoobchodní firmě, která prodává i maloobhcodně. Tam jsem  se s překvapením dozvědě, že dvoužilové kabely se už skoro nedají objednat a mám to pořešit kabelem CYKY 3Ax1,5. Přitom jsem u nich viděl nakupovat několik místních elektromontážn ích firem. Myslím, že jimi doporučovaným kabelem by to jistě šlo, když ale natáhnu 2 ( ke křížovému vypínači ) tak se mě to nezdá moc hospodárné- to by mě zajímalo jak to řeší ti elektrikáři co u nich nakupují - snad jako já - zajedou si do sousedního města. Jo a kabel CYWD prý po nich nikdo v životě nechtěl - ani nevěděli co to je.

No ale k otázce - mohu tedy použít CYKYLo 2Ax1,5 ? Část povede pod omítkou cihlové zdi, část ( necelé 2m ) prostrčená nad palubkovým stropem kde bude volně ležet a část bude v Ytongu. Vím že CYKY by byl lepší, ale CYKYLo 2Ax1,5 mám, tedy bych ho nemusel kupovat, jde jen o ty necelé 2 metry nad palubkami. Nebo mám zainvestovat a mít klid?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Leopold
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 06.02.2008, 17:55 »

Co se týče kabelu CYKYLo, lze jej použít i v těch palubkách..oso bně bych jej ale v tom stropě vtáhl aspoň do trubky, pro sichr..Většina mě známých kolegů elektrikářů tahá přepínání kabelem CYKY 3Ax1.5mm2. Ovšem znám i jednoho soukromníka, ketrý toto tahá 5Cx1.5, prý pro "sichr" Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #4 kdy: 07.02.2008, 09:06 »

Je daleko rozumnější použít kabel CYKY 3Ax1,5mm2 a přepínače prosmyčkovat. V pořadí - odbočná krabice - přep. ř.6 -.přep. ř.7 - přep. ř.6. Ušetříte si tím minimalně zapojení 4 vodičů v krabici a  v KU67 mista není nazbyt. Alternativně lze použít odbočná krabice -.přep. ř.7 - přep. ř.6. Druhou 6 mužete natahnout z krabice. Pozor na propojení pruchozího vodiče pod vypínačem!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Miroslav Lampart
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 11.04.2008, 12:13 »

Existuje plochý čtyžilový kabel který je možné vést po a za dřevěným obložením pro vedení od krabičky ke křížovému vypínači ?

Plochý neexistuje. Je ale kulatý CYKY 4Cx1,5. Před několika léty byl běžně k dostání ve velkoskladech, dnes už tak běžně k dostání není. Pokud chcete jen pár metrů, tak jsem ochotný vám poslat. Pište na vesedomacnost@seznam.cz 
Vím, kde se dá koupit i dnes. Dělá se totiž jen na zakázku po několika km, tak ne všichni takový kabel mají - tak jsem byl infornmován, jestli je to pravda nevím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #6 kdy: 11.04.2008, 21:31 »

to M. Lampart:
kabel 4Cx1,5 se nemá používat pro vypínače, z/ž vodič se nesmí přeznačovat!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.039 sekund, 22 dotazů.