Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Poradíte mi s poruchou u reverzace zapojení hvězda trojuhelník?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Poradíte mi s poruchou u reverzace zapojení hvězda trojuhelník?  (Přečteno 21602 krát)
PETR STROMAJER
*
Offline Offline




« kdy: 05.07.2008, 23:46 »

Zapojoval jsem třífázové čerpadlo v zapojení hvězda trojuhelník,
při zkoušce chodu kdy časové rele po 3 minutách přeplo motor na vyšší otačky vypadla jedna pojistka 35A nezpožděná,
byla provedena výměna za zpožděnou opět zkouška chodu a opět vypadla jedna fáze,
pak byla provedena přehození libovolných fází po 3 minutách motor se rozeběhl na vyšší otačky
ale bylo zjištěno
že motor se otáčí obráceně
protože poháněné čerpadlo se nadměrně hřálo,
víme že u zapojení hvězda trojuhelník s reverzací je zapotřebí ještě jeden stykač ke třem.
A chci se zeptat zda-li to nemuže býti ještě chyba někde jinde
třeba ve vinutí
ale to by se nerozeběhl vubec?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 05.07.2008, 23:56 »

Metoda pokus-omyl v tomto případě moc nefunguje. Opsat štítek motoru. To by možná pomohlo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
PETR STROMAJER
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 06.07.2008, 00:08 »

štítek motoru jsem nezapomněl-příkon 380 v trojuhelník zapojení-29,5 ampér-zatíženi trvale S1-ale na štítku není kombinace zapojení hvězda trojuhelník jenom trojuhelník ale mám pocit že ten motor není určen pro zapojení trojuhelník hvězda ale při zkoušce na toto zapojení po přehození fází se motor spustil bez vyhození 35 A šnekové pojistky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
kbulda
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 06.07.2008, 00:30 »

Ty fáze jste přehodil na motoru, nebo na přívodu stykačové kombinace Y/D ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
PETR STROMAJER
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 06.07.2008, 00:36 »

na přívodu stykačové kombinace.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
kbulda
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 06.07.2008, 00:39 »

To čerpadlo má tak těžký rozběh, že musí být čas přepnutí nastaven na 3 minuty ? To se tak dlouho rozbíhá ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
PETR STROMAJER
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 06.07.2008, 00:49 »

Tam je staré časové relé s puhledným pouzdrem nějaký ATS nebo něco takoveho ale 3 minuty to nebude ted mě to taky došlo ale je tal prostě interval kdy motor se rozeběhne jede a pak se přepne na vyšší otáčky a právě mne vrtá hlavou jestli motor který má na štítku jenom trojuhelník a napětí 380 V jestli je určen i pro zapojení Y D.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
kbulda
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 06.07.2008, 00:57 »

Ten motor má cca 17 kW a 2800 ot/min ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
kbulda
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 06.07.2008, 00:59 »

Když má 380 do D, tak musí jít i do Y.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
kbulda
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 06.07.2008, 01:04 »

http://www.elektromotory-siemens.cz/upload/File/katalog-elektromotoru-1la7-0605-k02-cz.pdf
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
kbulda
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 06.07.2008, 01:09 »

http://www.elektromotory-siemens.cz/upload/File/navody/1la7_navod.pdf
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Souček
« Odpověď #11 kdy: 06.07.2008, 03:18 »

Dobrý večer,
pokud přehodíte dvě libovolné fáze na vstupu, tak se změní otáčky motoru v opačné. Musíte prohodit fáze na třetím stykači na tom, co vytváří D, tedy trojúhelník.
 Jestliže je vinutí motoru v pořádku, vše by mělo být funkční. Je důležité vědět správný směr otáčení vůčí čerpadlu. To se mění na vstupu, ale ve stykačové kombinaci je potřeba dodržet správné pořadí fází.
Ještě dodatek, nejedná se nižší, nebo vyšší otáčky. Otáčky po rozeběhnutí do Y zůstavají stejné i po přepnutí na D. Jedná se o rozeběh s nižším záběrovým proudem. To znamená, že se motor nechá rozeběhnout do Y (do vinutí se v tu chvíli pouští jen 230 V, ikdyž je na 400 V) a až dosáhne konstantních otáček (alespoň přibližně) potom se přepne do D. Tomuto musíte upravit čas na časovém relé. Pokud bude čas přílíš krátký, může dojít k vybavení předřadného jistícího prvku, tedy pojistky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
kokeš jiří
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 06.07.2008, 11:50 »

nejak mi unikl duvod reverzace motoru cerpadla. Napada mne jen par aplikaci, kde potreba cerpat tam a zase zpatky. Volil bych nejaky zpusob mechanicke vazby, aby nemohl ani nahodou nekdo reverzovat motor za chodu. Jisteni 35A mi pripada na hrane..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
PETR STROMAJER
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 06.07.2008, 15:47 »

Děkuju všem za příspěvky,jedná se o čerpadlo které vhání chlazenou vodu do věží pro klimakery protože staré puvodní již má nejlepší léta za sebou/trvale v provozu od roku 1985/.Budu brát v potaz veškeré vaše uvahy ale spíš se jedná o to že mne že vypadávala jenom ta jedná fáze,nedostatečný časový interval na časovém relé mne opravdu nenapadl a přehození faze u stykače který zajištuje zapojení do D také ne.Ted záleží jestli při zapojení nečerpám vodu z věží do nádrže.Zde je vydět že člověk se učí celý život. Úsměv Úsměv Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #14 kdy: 06.07.2008, 22:34 »

Otáčky motoru při rozběhu na Y jsou skutečně nižší, po přepnutí na D se otáčky zvýší, konečně, je to většinou i slyšet ...
Je to ovšem způsobeno menším výkonem motoru na Y, při stejné zátěži. Po přepnutí na D dostane motor více "šťávy" a proto se rozběhne do vyšších otáček.
Pokud by se motor spouštěl bez zátěže, byly otáčky na Y i D téměř stejné.

Ovládání reverzace se dá celkem jednoduše vyřešit "elektrickou" cestou.
Dal by se do toho zakomponovat např. snímač otáček, pokud by se motor točil, nedal by se spustit v opačném směru. Nebo časové relé, změna směru by se dala zvolit až uplynutí nastavé doby, během které se čerpadlo určitě zastaví ...
Tlačítka pro ovládání směru otáčení by se daly celkem jednoduše "vyblokovat" tak aby nebylo možné změnit směr za chodu (použít rozpínací kontakty na stykačích, sériově řazené). Potom by bylo nutné zmáčknout nejdříve tlačítko STOP, potom by teprve bylo možné stisknout tlačítko start pro jeden nebo druhý směr.
Možných řešení je více a záleží na konkrétní situaci. Lehce zkušený projektant by si s tím měl jistě poradit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Linhart Jarda
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 07.07.2008, 02:47 »

To p.Hasala souhlas s výkonem a otáčkami, ale myslím si že pan Stromayer vzhledem k  upřesnění v posledním příspěvku se dopustil chyby, kterou popisuje pan Souček. Není sám, oprava starého zařízení bez dokumentace dá občas zabrat i zkušenému praktikovi dokud si nenakreslí alespoň zjednodušené schéma. Mě se stalo, že zedníci v létě při úpravě čerpačky na zasněžování se trefili a přerušili kabely pro vysokotlaká čerpadla a dle "já jsem zedník a kdo je víc" vše zatajili. To jsem měl pak honičku na podzim při zkoušení před sezónou. Kabely vedené v zemi jsem změřil, napojil přes kab. spojky, odpojil od svorek ke stykačům (vše si zakreslil),  znova přeměřil, a jaké bylo překvapení, když po přepnutí z Y do D u jednoho čerpadla vypadl jistič. Po asi hodinovém hrabání v zemi po kabelech jsem našel zednickou opravu kabelu.Provede ní super "ve velké acidur zalité asfaltem-ok" ale všechny tři fáze na jednu svorku a druhý vývod z motoru taky na jednu jinou svorku, PEN poctivě propojený přes další. Bohužel jsem měřil orientačním šlusmetrem. RT měl přijít druhý den.
Pro pana kbuldu: jsou to dobré odkazy na "TTD"- bývalí vojně povinní vědí, ale relevatní odkaz bych viděl zde:http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,849.15.html
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdeněk 2752
« Odpověď #16 kdy: 08.07.2008, 12:33 »

Jenom pro jistotu. Nejen pro tento konkrétní případ. Vždy je dobré přesvědčit se jestli se jedná o motor pro zapojení Y D. Taky by mohlo jít o dvouobrátkový motor. To by vysvětlovalo ty rozdílné otáčky. (I když při rozběhu z Y do D se otáčky a zvuk motoru také mění).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #17 kdy: 09.07.2008, 02:40 »

Pokud se  spouští motor při zapojení Y/D bez zatížení, tak se otáčky při přepnutí příliš nemění a ani sluchem není rozdíl příliš zjistitelný. Pokud je motor při rozběhu na Y již zatížen, má větší skluz a při přepnutí do D dostane potřebnou sílu  a dosáhne obvykle štítkových hodnot obrátek a tato změna je velice dobře slyšet, na některých strojích i vidět.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kde naleznu schéma rozběhu YD a reverzace?
 Proc se delaji zarizeni se zapojenim do hvezdy ?
 Je YD časové relé TX11 spolehlivý rozběh motoru?
 Jak vypočítat dobu při rozběhu motoru, za který se má přepnout z Y do D?
 Prečo pri prepnutí motora z Y do trojuholníka vyhodí poistky ?
 Poradíte mi s přepínání motoru Y/D pomocí tlačítek?
 Jak mám zapojit 3-f motor do trojúhelníku na 230V když v zásuvce je 400V?
 Zapojení elektromotoru hvězda trojúhelník
 Jak správně zapojit přepínání Y/D s časovým relé?
 Poradíte mi schéma přepínače YD s označením vývodů U1, V1, W1?
 Jak zapojit blokování motorů, které mají rozběh Y/D a nerozbíhali oba současně?
 Môžem rozbehnút dany motor YD, kde chýba údaj Y 690V?
 Jaký je výkon 3f motoru v zapojeni do Y?
 Vysvětlíte mi zapojeni hvězda/trojúhelník?
 Myslite si, ze toto zapojenie hviezda trojuholnik je OK?
 Je možne rozbiehať motor Y/D keď má uvedé iba napätie do trojuholníka?
 Je to zapojení hvězda trojuhelník?
 Jak zapojit hvězdu a trojúhelník na 7,5kW motoru přes tlakový spínač?
 Není zapojenie elektromotora prepinačom Y/D v učebnici chýbne?
 Lze použít pouze jeden stykač pro přepnutí Y/D?
 Může softstartér plně nahradit rozběh hvězda/ trojúhelník?
 Co představuje označení na štítku transformátoru Y/D?
 Nemáte schéma ovládání rozběhu YD pro tlačítka dvou míst?
 Jak provádět přepínání/hvězda trojúhelník při těžkém rozběhu?
 Jak ušetřit abych nemusel použít rozběh motoru pomocí D-Y?
 Jak zajistit automatické přepínání hvězda/trojúhelník?
 Má niekto schému zapojenia spínača SEZ Krompachy S 25V04, 25A, 500V, 10kW?
 Bude na středu hvězdy stále 0V pokud vypadne jedna fáze?
 Sháním kličku ke starému přepinači české výroby Y/D380V/64A?
 Je vhodnější přpínání motoru Y/Δ s pootočením fázorů vpřed nebo zpět ?
 Jaký je rozdíl v zapojení 3f asynchronního elektromotoru Y/D?
 Jaké jsou výhody a nevýhody zapojení elektromotoru do hvězdy?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.079 sekund, 24 dotazů.