Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Připojení do energetické sítě nn (nízkého napětí
| | |-+  Jaké je určení jednotlivých fází na 5-ti žilovém kabelu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké je určení jednotlivých fází na 5-ti žilovém kabelu?  (Přečteno 139058 krát)
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 15.04.2008, 23:21 »

Hmmm staré značení vodičů černá, červená, modrá....
ČEZ vyžaduje hnědou a dojde konečně ke sjednocení a všude?
Ta první fáze bude asi opravdu černá z historického hlediska.  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #19 kdy: 16.04.2008, 07:18 »

Musím přiznat, že mám v krvi a jsem zastáncem označení fáze 1 hnědou poznávací barvou.  Super!

Dobře si pamatuji začátky nového značení. Kabely se začaly krátký čas vyrábět s hnědým vodičem uprostřed. Pak na základě sjednocení bylo striktně,  a podle mne i logicky, zavedeno označení fáze 1 hnědou barvou a všechny kabely (i v zahraničí) se vyráběly a vyrábějí s hnědým vodičem na kraji.   Úsměv

Některé rozvodné závody si tvrdošíjně ponechaly hnědý vodiče uprostřed a tím začaly nesmyslné zapojovací problémy (křížení vodičů) u distribučních rozvodů. Hněv

Výroba 5tivodičových kabelů opět respektuje hnědý vodič jako L1.  tanecek

Proto naprosto nechápu, jak po tolika letech, může vyjít norma ČSN EN 60446 ed. 2 s doporučením označit hnědou barvou fázi L2. ajoooo 

P.S. Pokud bude v celém rozvodu 3barevné označení fázových vodičů,  je to naprosto jedno, který vodiče bude v pořadí jako první. Důležité je, aby nedocházelo k tomu, s čím se často setkávám, že se v hlavních rozvodech spojují vodiče s rozdílným barevným označením. pozor palec
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #20 kdy: 16.04.2008, 09:15 »

Opět škoda, že se při evropském sjednocování barev vodičů před zmiňovanými 35lety se rovnou nezavedl systém současný. Důvod byl zřejmě ten, že se šedou barvou dosud označoval vodič N a tak by po změně byl touto barvou najednou označen vodič fázový. A to by jistě přineslo nemálo kolizí. Nicméně, kdyby v duchu myšlenky, že se ten šedý vodič jako fázový stejně časem bude používat, dodrželo trvale zdánlivě nelogické řešení s hnědou žílou uprostřed a hnědá tak vydržela býti L2, pak měl dnešní logičtější systém s černou L1 bezproblémový vstup do povědomí. Při pohledu na příčný řez 4B kabelem je celkem jednoduché stanovit pořadí. PEN dole, proti němu nahoře hnědá L2, vlevo L1, naproti vpravo L3, těžko to splést. Takže nevím nakonec, co se zavedením hnědé L1 tehdy vlastně ulehčilo, stejně se L2 a 3 musely přinejmenším stejným způsobem také identifikovat. A tak dle mého soudu zbytečně tento systém přešel do krve značné části elektrotechnik ů, kteří budou protipólem a příčinou nekompatibilit y s druhou skupinou, vyznávající filozofii celosvětově používaného způsobu označování číslic barevnými kódy, odvozenými dle vlnové délky světelného záření: 0=černá, 1=hnědá, 2=červená, 3=oranžová, 4=žlutá, 5=zelená, 6=modrá, 7=fialová, 8=šedá, 9=bílá. Nyní na to bude tedy nemálo elektrikářů remcat, jenže za 10 let pozice černé barvy na L1 bude pro drtivou většinu tou nejlogičtější samozřejmostí. Vzpomeňme si jen na dnešní problémy se 4p/5p zásuvkami.

Trochu mimo, když jsme u těch kabelů - spíše jsem naopak nepochopil někdejší myšlení výrobce plochých 3A kabelů, proč umístili zpočátku hnědý vodič uprostřed. Snad aby se montážníci zbytečně nenudili?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #21 kdy: 16.04.2008, 13:49 »

Při pohledu na příčný řez 4B kabelem je celkem jednoduché stanovit pořadí. PEN dole, proti němu nahoře hnědá L2, vlevo L1, naproti vpravo L3, těžko to splést. Takže nevím nakonec, co se zavedením hnědé L1 tehdy vlastně ulehčilo,...?

To je právě ta chyba kolego Dosbabo. Záleží na tom, z jakého konce se koukáte na kabel. Na jednom konci je vlevo a na druhém vpravo.  ajoooo
Proto byl hnědý vodič na kraji (L1),  aby se to nemohlo plést!  pozor
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #22 kdy: 16.04.2008, 14:30 »

Pro mne a vice monterů na moravě zustane L1  v barvě hněde. Jak jsem zjistil, v čechach se bere černa, a tady u nas hněda. Je to zvlaštní, ale je to tak. Pláč
Hněda ještě z dob absence šede v barvách vodiču, byla brana jako barva ostre faze ve vypinačích (zapojení ř6 a pod) a i funkci faze č. 1, aby se nemuselo laborovat, ktera z těch černych to muže byt. ( I když se použivalo tzv. černa od hněde a černa od zelene, kdy byly uvažovany barvy sousedících vodiču). Bylo to prakticke a jednoznačne. Proto se mi taky černa jako L1 nelíbí.  zle
 tanecek Ovšem na funkci to nema vliv a to ani na funkci živočicháře  tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #23 kdy: 16.04.2008, 15:03 »

Já su taky z Moravy. Bod.
A když je černá L1, to jest jaksi upřednostněná barva, proč je v kabelu 2O a 3J použito hnědé (tabulka Prakab) ? Aby se snad spotřebovalo hnědé PVC, které zůstalo z výroby 3f kabelů ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Radek Kroutil
*
Offline Offline



OSVČ, Štěchovice Praha-západ


WWW
« Odpověď #24 kdy: 16.04.2008, 16:33 »

Nechci rejpat do Brňáků, ale tam se vždy používala jako L1 hnědá. Jinak co jsem dělal pro PRE, ČEZ (bývalí StČE, SČE),  tak tam byla L1 vždy černá vedle z/ž. Hnědá byla L2. Teď v pětižilovém provedení se tady používá jako L3 černá mezi z/ž a modrým, pokud není šedý vodič. Pánové Brňáci, bez urážky a napadání...  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Rev.tech. E2/A, elektroinstala ce, hromosvody, práce pomocí horolezecké techniky, pravidelné kontroly Přenosných hasících přístrojů dle MV ČR č.246/2001Sb.
tel: 603234575
Email: elkr@elkr.cz
www.elkr.cz
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #25 kdy: 16.04.2008, 17:19 »

Když už nemáme tu ve všech směrech špatnou centralizaci  dabel,  tak jako doklad demokracie  tanecek něco ze stránek EONu, duben-2008.


* EON_ 04_08.jpg (20.4 KB, 631x263 - prohlédnuto 6237 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Radek Kroutil
*
Offline Offline



OSVČ, Štěchovice Praha-západ


WWW
« Odpověď #26 kdy: 16.04.2008, 17:37 »

Když už nemáme tu ve všech směrech špatnou centralizaci  dabel,  tak jako doklad demokracie  tanecek něco ze stránek EONu, duben-2008.
Nojo, EON má blíž k Brnu... Mrknutí
Já ale mluvil z praxe.... I když to možná napadneš... Jak tě znám, cca 5min a mám tu odkaz...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Rev.tech. E2/A, elektroinstala ce, hromosvody, práce pomocí horolezecké techniky, pravidelné kontroly Přenosných hasících přístrojů dle MV ČR č.246/2001Sb.
tel: 603234575
Email: elkr@elkr.cz
www.elkr.cz
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #27 kdy: 16.04.2008, 18:29 »

Eon je mimo jine taky jihočesky region a viz
Proto byl hnědý vodič na kraji (L1),  aby se to nemohlo plést!  pozor
Zapadní čechy jsou take pro hnědou  Polibek
Středočesky "černy" region začina byt v obkličení  Kroutím očima  Vyplazuji jazyk
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #28 kdy: 16.04.2008, 18:49 »

Počkáme, až EOŇáci sezobnou ČEZ  Mrknutí
Jenže, jako by to ČEZ tušil a začal zkupovat vlastní akcie a neprodá a neprodá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #29 kdy: 16.04.2008, 23:32 »

Já su středočech angel  ,ale jsem zastáncem jako č.1 používat hnědou. Co se začalo používat nové barevné značení, tak jsem to hledal v normách a našel jsem toto doporučené pořadí. hnědá, černá, šedá. Bohužel si nevybavuji potřebnou ČSN ve které jsem to tehdy objevil.  Hněv . Nebo to byl výrobce? fakt už nevím.
Od té doby to tak zapojuji.  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #30 kdy: 17.04.2008, 07:00 »

Myslím si, že není tak podstatné, jestli bude L1 hnědá nebo černá.
Nelze jednoznačně říci, že je něco dobře a něco špatně.
Důležité je aby bylo zapojení jednotné v celém objektu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Václav 3
« Odpověď #31 kdy: 18.04.2008, 06:49 »

Tak jsem včera měl v ruce rozvaděč od německého zařízení a bylo tam pořadí barev fází černá, hnědá, šedá.  Tak mají asi v tom Německu stejný b....l jako u nás. Pokud se nepletu EON jsou také Němci a chtějí hnědou první.  A přitom by bylo tak hezké a užitečné, kdyby se používalo jedno pořadí bez vyjímek, někdo by se musel sice přizpůsobit, ale pak ta pohodička. Já osobně bych hlasoval za verzi černá, hnědá, šedá protože se nejvíc podobá bývalé kombinaci černá, červená, modrá. Tak to bylo tehdá  zažité a nepamatuji, že by někdo diskutoval proč. Jinak to dělali jen fušeři.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #32 kdy: 18.04.2008, 21:12 »

Nějak nechápu proč tohle téma stále jitří tolik lidí. Není přece důležité skutečné pořadí fází, ale jejich sled. Ani ta tolikrát proklamovaná 1. fáze "z důvodu spínání blokovacích stykačů" nemá dnes žádný význam, když v HDO jsou  pouze spínané bezpotenciálov é kontakty.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Josef Pentoda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 18.04.2008, 22:19 »

Velice pěkná a plodná diskuse. Laik žasne a odborníci citují normy. Co kraj to jiný zvyk.
Vždy bude L1,L2, L3 + PEN . L1 se indikuje systémem svítí nesvítí  atd.
Lety praxe ověřeno: živá je vždy nejtmavší barva není důležité zda je instalace domovní, nebo průmyslová. Proto mám L1 černou, L2 hnědou a L3 šedou. Hlavně v celém objektu stejně zapojené rozvodnice a zásuvky. Nemám problém  s připojením fáze vlevo u zásuvek 230V dělám to tak pěknou řádku let.
Nedělám něco špatně?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
pajapaja
« Odpověď #34 kdy: 23.04.2008, 21:20 »

Mimotechnická pomůcka:

L1 -černá
L2-hnědá
L3-šedivá

podle pořadí začátečních písmen v abecedě :-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
kbulda
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #35 kdy: 23.04.2008, 22:10 »

To josef Pentoda   poklona
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.069 sekund, 24 dotazů.