Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Připojení do energetické sítě nn (nízkého napětí
| | |-+  Jaké je určení jednotlivých fází na 5-ti žilovém kabelu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké je určení jednotlivých fází na 5-ti žilovém kabelu?  (Přečteno 139599 krát)
Václav 3
« Odpověď #36 kdy: 24.04.2008, 08:50 »

Nějak nechápu proč tohle téma stále jitří tolik lidí. Není přece důležité skutečné pořadí fází, ale jejich sled. Ani ta tolikrát proklamovaná 1. fáze "z důvodu spínání blokovacích stykačů" nemá dnes žádný význam, když v HDO jsou  pouze spínané bezpotenciálov é kontakty.

Včera jsem měl jednání s techniky PRE (montáž elektroměrů),  tak mi to nedalo a zavedl jsem řeč na téma  L1 pro HDO a stykač. Byť v Praze používané elměry ZPA DU 310, keré mají v sobě šachtu na HDO používají oddělené relé stykačů a tarif přepínají elektronicky (optočlen),  stále se vyžaduje použití L1 pro stykač - vysvětlení: tradice, pro pořádek, co kdyby přišly jiné elměry.

U ČEZu se stále používají samostatná HDO s přepínacím kontaktem, kde je požadavek použití stejné fáze oprávněný, pár svařených kontaktů jsem už zažil
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #37 kdy: 28.04.2008, 17:51 »

Včera jsem měl jednání s techniky PRE (montáž elektroměrů),  tak mi to nedalo a zavedl jsem řeč na téma  L1 pro HDO a stykač. Byť v Praze používané elměry ZPA DU 310, keré mají v sobě šachtu na HDO používají oddělené relé stykačů a tarif přepínají elektronicky (optočlen),  stále se vyžaduje použití L1 pro stykač - vysvětlení: tradice, pro pořádek, co kdyby přišly jiné elměry.

U ČEZu se stále používají samostatná HDO s přepínacím kontaktem, kde je požadavek použití stejné fáze oprávněný, pár svařených kontaktů jsem už zažil
Škleb Tak asi technik PRE od technika, protože já se zase z konzultace dozvěděl, že to je už jedno. Zbývá než ta tradice, nic proti, sám jí dodržuji, stejně jako fázi vlevo  Mrknutí
Jinak zavedení elektroměrů s integrovaným HDO byl od PRE geniální a revoluční krok správným směrem.  Palec vzhůru  Onehdá jsem řešil nešťastníky ve správě ČEZ, kteří musí zainvestovat 1x větší rozvaděč. Chudí stavitelé RD pak sáhnou po nejlevnějších kusech rozvaděčů, zaručeně českých firem s regionální působností, z jejichž dvířek se ve venkovním prostředí barva začíná loupat již po pár měsících. Fakt politováníhodn é.  Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3
« Odpověď #38 kdy: 28.04.2008, 20:57 »

Souhlasím s tím, že elektroměry s integrovaným HDO jsou krok správným směrem, vždyť to bylo také třeba, předtím používané řešení s HDO namontovaným na krytu přívodních svorek elměru byla nebezpečná opičárna, která kolikrát nedržela pořádně pohromadě mechanicky a elektrické zapojení také nebyla žádná sláva.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stanislav Kučera
*
Offline Offline




« Odpověď #39 kdy: 20.11.2011, 22:32 »

Vážení pánové,
hezká diskuse o krajových zvyklostech. Překontrolujte si však v normě tvrzení přispívajících, že ČSN 60 446 ed. 2 předepisuje pořadí barev! Když se podíváte do výše zmíněné normy, zjistíte, že tyto informace pocházejí pouze z přílohy A (informativní),  kde jednak není určeno která barva k označení L1, L2 a L3 přímo přísluší, ale barevná "kolečka" jsou spojena v tabulce spojkou "nebo" a dále v poznámce b) této tabulky je uvedeno: Uváděné barvy se nevstahují na označení pro fázování ani na směr točení.
Takže dále pracujte a zapojujte tak, jak jste zvyklí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #40 kdy: 21.11.2011, 17:19 »

Od dob učednických mi vtloukali do hlavy, že první fáze je hnědá. Tak jak to popisuje někdo výš, ke spínání HDO, jako ostrá přepínačů atd.
Když se zaváděl systém Č/H/Š, měl pan Valena krásný článek o pořadí fází v časopise Elektro. Sice trochu oklikou přes dvě normy tam odvozoval pořadí fází jako 1. hnědá, 2. černá, 3. šedá.
Dlouho jsem tento systém používal k mé plné spokojenost a vzdával mu tiché díky, když jsem se někam vracel dopojit zásuvku pro cirkulárku a majitel po dlouhém sýčkování žasl, že se to točí na první dobrou.
Teď tu máme nový, normou podložený systém.

To zas bude zmatků Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Hrabovský Ondřej
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #41 kdy: 04.03.2015, 12:56 »

Já osobně dávám L1 hnědou a známému rev.tech sem oponoval tím že v kabelech 3Jx1,5 je jedna fáze a to hnědá  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy neříkej že to nejde!! Protože se najde někdo kdo neví že to nejde a udělá to...
Roger
*
Offline Offline



« Odpověď #42 kdy: 05.03.2015, 20:39 »

Souhlasím s tím, že elektroměry s integrovaným HDO jsou krok správným směrem, vždyť to bylo také třeba, předtím používané řešení s HDO namontovaným na krytu přívodních svorek elměru byla nebezpečná opičárna, která kolikrát nedržela pořádně pohromadě mechanicky a elektrické zapojení také nebyla žádná sláva.

V praze je misto drahe a tak setri mistem. Take je tam povinna garaz, ne?

Uz jsem se setkal s vadnym Cezackym HDO. To to pak uctuje vse ve VT...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #43 kdy: 05.03.2015, 21:27 »

Uz jsem se setkal s vadnym Cezackym HDO. To to pak uctuje vse ve vt...

.. a nebo taky v NT  tanecek. Záleží na druhu "vady".  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #44 kdy: 05.03.2015, 23:46 »

Problém je v tom, že jsou dost poruchové!!!
Proto se brání jejich montáži...  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Martin Veverka
*
Offline Offline



« Odpověď #45 kdy: 27.04.2018, 08:27 »

Původně v kabelech byly dva černé a jeden hnědý vodič.

A hnědý se dává na L2, tedy doprostřed, tedy na prostřední jistič a hlavně na prostřední vinutí transformátoru, které jako jediné lze jednoznačně odlišit. L1 a L3 pak lze doměřit vadaskou.

Ještě si pamatuji, jak v 80. letech při připojování chalupy rodičů chodil elektrikář z energetických závodů od sloupu ke sloupu a sledoval prostřední fázi od transformátoru až k chalupě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #46 kdy: 27.04.2018, 17:45 »



Ještě si pamatuji, jak v 80. letech při připojování chalupy rodičů chodil elektrikář z energetických závodů od sloupu ke sloupu a sledoval prostřední fázi od transformátoru až k chalupě.

A a pak přidali druhou stanici a tu otočili na primáru a L2 se zatoulala při přepojení stanic ve vrisce... Smích
Ani víko trafa není určujícím prvkem co je L1,2,3...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
mopra
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #47 kdy: 28.04.2018, 20:49 »

Rakúšania by chceli mať Vaše problémy


* Lenovo_A1000_IMG_20180426_110651.jpg (1662.67 KB, 2592x1944 - prohlédnuto 639 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #48 kdy: 28.04.2018, 23:14 »

Rakušáci, to je pavětev Evropy.... zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Miroslav Hlaváč
*
Offline Offline



Elektřina má pomáhat,ne zabíjet!


« Odpověď #49 kdy: 30.04.2018, 15:42 »

Hmmm staré značení vodičů černá, červená, modrá....
ČEZ vyžaduje hnědou a dojde konečně ke sjednocení a všude?
Ta první fáze bude asi opravdu černá z historického hlediska.  angel

Máte naprostou pravdu,nejstarší značení bylo černá,červená,modrá ještě v hliníku.
Když to předělali na černá hnědá černá už bylo jistější změřit pořadí.
Jsem rád že je černá hnědá šedá,držím tedy černou jako první po celou dobu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miroslav
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #50 kdy: 30.04.2018, 16:53 »

Šedý býval nulák.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #51 kdy: 30.04.2018, 18:49 »

Nekonečné diskuse na toto téma. Osobně preferuji hnědá černá šedá. Jedním z důvodů je i fakt, že většina kabelů má toto pořadí jednotlivých žil a netřeba nic křížit, například v koncovkách prodlužováků a podobně.  angel A zase je v tom guláš.

Přitom nejdůležitější je aby to bylo v celém objektu stejně a na zásuvkách 400V bylo stejné točení, tedy pořadí fází.

Šedý býval nulák.

Tak, tak. Hrabal jsem se v mnoha instalacích kde jsou jen dvě barvy. Černá a šedá, nebo černá a bílá (přeznačená) . Bohužel potkávám i instalace kde se musí pečlivě měřit, protože není jak jinak odlišit vodiče PEN a L.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #52 kdy: 01.05.2018, 12:46 »

Navíc mimo zž, kde je izolace probarvená, vypadají ostatní vodiče (v první fázi modrá a šedá) po pár letech podobně.
Takže počáteční nadšení z barev dobrý, výbava montéra solidní, technika jakž takž, ale ta výdrž tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kirkis
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #53 kdy: 27.05.2018, 10:07 »

 Pokiaľ niesi elektrikár tak sa elektriky ani nechytaj  elektro inštalacia je technické zariadenie na ktorom je práca vyhradená zákonom ! A každý kdo mu tu radí čo a ako zapojiť sa automaticky stáva spolu viníkom v prípade prúseru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 [3] 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.067 sekund, 23 dotazů.