Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Má smysl jistit jednofázové čerpadlo třífázovým motorovým jističem?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Má smysl jistit jednofázové čerpadlo třífázovým motorovým jističem?  (Přečteno 10865 krát)
Aleš Marek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 08.03.2008, 15:44 »

Má smysl jistit čerpadlo (jednofázové 0,5KW s vestavěnou tepelnou ochranou)  motorovým třífázovým jističem?

Bude to mít nějaký praktický význám, nebo stačí pouze klasický jednofázový jistič?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #1 kdy: 08.03.2008, 16:12 »

Čerpadla která mají vestavěnou ochranu proti přetížení (přehřátí) se jistí pouze proti zkratu. V tomto případě pro 1f čerpadlo 0,5kW stačí jistič s charakteristik ou "C" 1x6A. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Aleš Marek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 08.03.2008, 16:29 »

Děkuji, já jen že ten motorový jistič mám, tak byla úvaha ho použít. Takže pokud ho tam místo 1x6C dám ,  tak nic nepokazím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #3 kdy: 08.03.2008, 16:37 »

Nepokazíte  nenene,  jen trochu zamlžíte situaci ostatním uživatelům, případně reviznímu technikovi.
Určitě bude vhodné upozornit na tento stav vhodným popisem u jističe a doplněním skutečnosti do schéma zapojení rozváděče. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 08.03.2008, 16:45 »

Co to je za čerpadlo? Většinou u těchto čerpadel vypíná pouze pomocný kontakt, takže je třeba nějaký spínací prvek /stykač apod./.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Aleš Marek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 08.03.2008, 17:08 »

čerpadlo je kalovka do jímky, http://www.e-cerpadla.cz/kalove-cerpadlo-hcp-bf-05u-230v-pi-6089.html,  
samozřejmě že ho bude spínat stykač.(automatika bude řešena pomocí LOGO Siemens) Původní úvaha byla použít tento typ čerpadla, ale ve třífazovém provedení. Po problémech s elektřinou minulý týden po vichřici, však bude  praktičtější jednofázové.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kutil_tim
« Odpověď #6 kdy: 08.03.2008, 17:47 »

Doporučuji použít třífázové provedení. Všeobecně třífázové motory více vydrží a nepotřebují rozběhový kondenzátor. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Aleš Marek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 08.03.2008, 18:01 »

No, já taky bych preferoval raději třífázové, ale jedno fázové se dá napíchnout třeba na centrálu, nebo na UPS, prostě pro mou potřebu to bude praktičtější. Sice se to stalo poprvé za 10 let, ale .... Minulý víkend když řádila EMA, tak jsme byli bez elektriky od cca 12:30, do půlnoci. Jenže oni zapli jen jednu fázi ?,  (234,170,64V) bylo u nás na vesnici až do 8 hodin do neděle, potom to laskavě alespoň vypli a další tři hodiny jsme byli úplně zase bez. Takhle jsem alespoň na honem v noci přepojoval jedno čerpadlo co mám ve sklepě na jiný zásuvkový okruh, protože musím odčerpávat vodu ze sklepa.
Takže proto vidím asi to jednofázové jako lepší pro tyto podmínky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #8 kdy: 08.03.2008, 20:03 »

Jenže oni zapli jen jednu fázi ?
Jedna faze nemohla čerpadlu, pokud je spravně zapojene, ubližit.
Se 2ma fazemi už je problem, ale pokud jej mate dobře odjištěne, tak žadny problem nehrozi. Měl by vybavit jistici prvek.
Třifazove řešení je rozumnější, už vzhledem k rozložení zatížení fazí, ale i pro motor, Kondenzator sice pomuže, ale musi byt dobře spočitaný.
Věnoval bych se spíše ochraně motoru než vymněně za 1 faz. Pokud bude problem na siti, nepomuže Vam ani jednofaz.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Aleš Marek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 08.03.2008, 20:20 »

Jedna faze nemohla čerpadlu, pokud je spravně zapojene, ubližit.
Se 2ma fazemi už je problem, ale pokud jej mate dobře odjištěne, tak žadny problem nehrozi. Měl by vybavit jistici prvek.
Třifazove řešení je rozumnější, už vzhledem k rozložení zatížení fazí, ale i pro motor, Kondenzator sice pomuže, ale musi byt dobře spočitaný.
Věnoval bych se spíše ochraně motoru než vymněně za 1 faz. Pokud bude problem na siti, nepomuže Vam ani jednofaz.


Ne ,  teď si nerozumíme, to čerpadlo o kterém jsem psal (ve sklepě ) již mám a je jednofázové, malá ponorka na vodu která prosakuje. Protože je jednofázové a šla nám naštěstí alespoň jedna fáze (i když ne ta na kterou je čerp. zapojeno) tak jsem jen natáhl prodlužovačku s okruhu který byl v tu chvíli v pořádku a mohl jsem čerpat.

Čerpadlo na které jsem se ptal původně bude letos teprve instalováno v přečerpávací jímce splaškové kanalizace do čov.  Ta jímka je svým způsobem omezená velikostně a v případě takového výpadku který nastal (sice mimořádně) tak by už byl velký problém kam se "sra**mi". V případě třífázového čerpadla neřešitelný, ale jednofázové se už dá nějak provizorně zprovoznit třeba přes nějaký měnič+aku s auta, centrálu...Pro to ta úvaha změny čerpadla, cenově to vychází nastejno, rozšířenější je však to jednofázové i proto, že jsou některé typy vybaveny rovnou plovákem. Já regulaci hladiny budu řešit automatem, takže v tomhle nejsem omezen.

Jinak v reálu to čerpadlo bude čerpat max.  cca 200l vody za den  (tak asi na 5x) kvůli nátoku do čov
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
kbulda
« Odpověď #10 kdy: 08.03.2008, 22:58 »

Diskuse na podobné téma.

http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,6862.msg46582.html#msg46582
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #11 kdy: 09.03.2008, 20:41 »

TO Marek.

Takže k původnímu dotazu.  Ano má cenu použít MS pro čerpadlo. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Václav 3
« Odpověď #12 kdy: 13.03.2008, 09:19 »

 Jenže oni zapli jen jednu fázi ?,  (234,170,64V)

Nezapnuli! Jedná se o poruchu na přívodu 22kV k DT ve Vaší vsi. Síť 22 kV je izolovaná sít zapojená do trojúhelníka, a výpadek jedné fáze (přetržení vodiče vrchního vedení) způsobí, že v jedné fázi nn (230/400) je napětí proti zemi v normě a ve dvou dalších fázích jsou napětí menší a jejich součet dává dohromady zhruba 230V ( může být třeba 115 + 115, nebo jak píšete Vy 170 + 64, záleží to na zatížení jednotlivých fází nn na daném DT) a hlavně hrozí poškozemí 3F motorů, protože ztrátou napětí na jedné fázi vn 22 kV se ztratí fázový posuv 120 stupňů mezi fázemi na nn.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.034 sekund, 22 dotazů.