Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Ako zrekonštruovať vedenie pre svetla v strope so šašinou.
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Ako zrekonštruovať vedenie pre svetla v strope so šašinou.  (Přečteno 8541 krát)
dolac
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« kdy: 24.02.2008, 20:42 »

Chystám sa zrekonštruovať elektroinštalá ciu v starom rodičovskom dome. Strop je trámový zo spodku dosky + šašina (rákosie)  + omietka, zvrchu hrubé dosky + škvarobetón asi 12 cm + betónové potery cca 4cm. Pôvodné vodiče (všetko Al) pre svetlá boli vedené ponad spodné dosky v starých oceľových trubkách s papierom vo vnútri. Neviem či sa podarí do týchto trubiek vtiahnuť nové vodiče (sú tam použité ostré keramické kolená),  a neviem vôbec či je  vhodné ich ešte vôbec využiť.   Aký spôsob uloženia nových vodičov mi odporučíte, resp. ako takéto veci robíte? Predpokladám, že do omietky so šašinou sekať nemôžem. Vŕtať až na poschodie, a robiť drážky do betónu do podlahy sa mi veľmi nechce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 24.02.2008, 21:20 »

Kdyz jsem rekonstruoval barak po babicce, stal jsem pred stejnym problemem. Jako jedine schudne reseni se nakonec ukazalo omitku i s rakosem omlatit dolu a na tramy upevnit sadrokarton. Pokoj jsem snizil o 10 cm, pripravil kotvy a vyvody na svitidla, vyvody na bodovky, mezi stropy natahal veskere elektro i slaboproudy a pak jeste upevnil 10 cm Nobasilu (nebo Rockwoolu) a uzavrel sadrokartonovy strop. V baraku je tepleji, odizoloval se krocejovy hluk z patra a jeste jsem jako bonus sekal pri predelavce instalaci jen vertikalni drazky od stropu k vypinacum a zasuvkam...

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #2 kdy: 24.02.2008, 22:22 »

Staré trubky je možné využít. Keramické kolena je nutné odstranit, kvůli protahování.
Bude tedy nutné vysekat díru na přechodu ze stěny do stropu a dále také u vývodu.
Pro lepší mechanické vlastnosti (nebezpečí poškození při protahování) by bylo vhodnější použít kabel CYKY.
Ale snížení stropu je jistě vhodnější řešení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #3 kdy: 25.02.2008, 08:40 »

Jak už psali kolegové přede mnou. Nejlépe protáhnot kabel CYKY ,  nebo snížit strop a máte prostor na tahání kabelů ,který můžete využít pro rekonstrukci celé místnosti. Nevím v jakém rozsahu provádíte rekonstrukci a tak nedokážu posoudit co je pro vás vhodnější. Pokud nepude protáhnou kabel a strop z třeba finančních důvodů nesnižujete, tak použijte ke světlům pouze dráty.Ale pozor ,   má to svá rizika.Pokud je trubka poškozena ,  tak se vám může stát ,že na drátech při protahování poškodíte izolaci a ty budou holé v blízkosti dřevěného stropu. To je nebezpečné z hlediska požáru.
Byl jsem vloni na poruše ve starém rod.domě ,  a tam jsme po této variantě objevili opálené dráty v trubce. Povedlo se to najít až po měření revizním přístrojem.
To vše je ,ale na posouzení na místě. Jinak ten strop ze sádrokartonu je dle mého nejvhodnější.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
dolac
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 25.02.2008, 18:22 »

Ten sadrokarton by bolo určite dobré riešenie, ale až takú rekonštrukciu sa nechystám robiť. Jedná sa mi iba o elektroinštalá ciu, pretože ma už 55 rokov a je v hroznom stave, obávam sa možnosti vzniku požiaru. So spojmi v krabičkách sa už nedá hýbať, hliník sa rozpadavá.   
Poschodie hore je obývané a vykurované, takže o tepelné straty sa mi nejedná. Hlučnosť ma teraz taktiež netrápi.
Ten nápad s odstránením kolien je dobrý, iba či sa potom dostanem káblom do rúrky? 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 25.02.2008, 23:16 »

to Dolac:

Ja taky puvodne neplanoval ty sadrokartony. Potreboval jsem se rychle nastehovat a taky jsem mel naivni predstavu ze to udelam jen nejak tak provizorne... Bohuzel realita mi nachystala krute probuzeni. Jak to tak ctu, tak ty domy (vas i muj) jsou +- stejne stare (ten muj po babicce byl dokoncen leta pane 1956) a je dosti pravdepodobne ze v te dobe se to delalo zhruba stejnou technologii. Cely barak na peti pojistkach, instalace hlinikem 1,5mm2 s izolaci rozpadavajicim se textilem. A po vypnuti vsech spotrebicu trvaly odber 1,1 kWh ve prospech svodu...

Nejdrive jsem myslel, ze do puvodnich trubek natahnu nove kabely. Bez sance. Pak ze natahnu samostatne draty. Ale ani to se nepovedlo. Jakekoli zatahnuti za kabel zpusobilo odlomeni na ohybu tak max 1,5 m od krabice. Navic elektroinsatla ce stylem "jedna zasuvka a jedno svetlo na mistnost" taky neni buh vi co. Vsechny ty snahy o protazeni kabelu a nejakou jednodussi rekonstrukci mne v konecnem dusledku stali kvantum casu. Kdybych to nedelal pro sebe ale pro zakaznika, tak se ten chudak nedoplati a vynechani vsech tech zbytecnych pokusu s prechodem rovnou k sadrokartonu jej vyjde radove levneji...

Dobra rada: Chytry clovek se pouci na chybach tech druhych a neopakuje je. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Viktor Klemon
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 26.02.2008, 08:41 »

Tip na jednoduchú opravu: omietka na palachu býva niekedy tak hrubá,
že sa do nej v pohode skryje CYKY 3x1,5. Stačí vyškrabať omietku tak, aby sa neporušil palach. Ide to rýchlo, potom zasádrovať.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Němec
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 26.02.2008, 09:23 »

Souhlas, já to dělal několikrát, je to hrozná práce, ale jde to. Vyškrábal jsem omítku, položil CYKYLO do sádry a spravit. Nic lepšího se s tím nedalo dělat. Do těch ocelových trubek jsem šel taky několikrát a jednou jsem se tak vyštípal, že jsem je vyrval ze zdi a natahal kabely do drážek. Přece jen průměr těch trubek byl dělaný na jednotlivé vodiče, nikoliv kabely. Ale je to instalace od instalace jiné, podle podmínek. Když se mohu vyhnout sekání a omítání, vyhnu se. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
dolac
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 26.02.2008, 21:41 »

Ďakujem všetkým za rady, a určite sa poučím z Vašich skúsenosti. Dom bol postavený už v r. 1931, vtedy však v obci ešte elektrika nebola, takže elektroinštalá cia sa robila dodatočne. V stene budem sekať nove drážky, tam problém nie je a nejakú tú zásuvku naozaj pridám, pretože niekedy bol štandard 1z+1s. Už teraz viem že asi do trubiek káble ťahať nebudem. Vyskúšam tú plytkú drážku v jednej izbe a potom sa uvidí.
     
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.043 sekund, 22 dotazů.