Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Nevíte někdo proč mi pořád praskají žárovky?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Nevíte někdo proč mi pořád praskají žárovky?  (Přečteno 52549 krát)
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #18 kdy: 26.09.2006, 17:25 »

Ano, také bych to viděl na vadné objímky. Asi lustr z polských trhů  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jiří Šebesta
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #19 kdy: 27.09.2006, 08:17 »

Měl jsem ten samý problém,časté praskání žárovek+dírka,vyměnil jsem objímky a vše je nyní v pořádku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Jaškanič
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 30.10.2006, 08:34 »

..osobne doporučujem aby sa skontroloval vodič PEN, nakoľko cez neho sa dostava do čiarovky napätie druhej fázy... A JETO.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #21 kdy: 30.10.2006, 09:19 »

Mel jsem obdobny problem. Lustr se ctyrmi "reflektory" v rade, zarovky 60W, zevnitr pokovene banky. Prumerna spotreba zarovek byla 3-6 kusu mesicne (lustr v obyvaku, sviceni 4-6 hodin denne). Pak jsem vymenil vypinac za dotekovy stmivac. Od te doby (na vanoce 2 roky) jsem jeste v lustru zarovku nemenil...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Veceřa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 30.10.2006, 10:40 »

Přece nechcete tvrdit, že se propálí závit a po závitu i sklo, aby došlo ke ztrátě vakua? To se mi zdá úplně nemožné. Známý před lety (asi v roce 1991?) řešil podobný problém, osadili jsme stmvívač a je to od té doby v pořádku. Myslím, že problém je v žárovkách tohoto typu, které při zapínání odcházejí z důvodů vyšší citlivosti na velikost napětí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #23 kdy: 30.10.2006, 16:22 »

To Večeřa: o propálení skla tu zatím píšete jen Vy.  Zkuste si rozpitvat starou žárovku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Daniel Veceřa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 30.10.2006, 19:56 »

To: Lebduška

Myslím, že tím problémem je nekvalitní spojení v patici žárovky, vzniku přechodového odporu, silnému zahřátí v místě dotyku N-pólu, propálení závitu, ztrátě vakua a následnému shoření vlákna žárovky. Podívejte se na patice, na plochu a napružení kontaktu, doléhajícího na závit.

To Horský>
Já si to nevymyslel, tohle jsem se dočetl v historii.
Samozřejmě vím, jak vypadá žárovka uvnitř, pane Horský, a právě proto vím, že na baňce je jen nasazený kovový závit, a ke ztrátě vakua by se muselo propálit i sklo.
Možná byste si tu pitvu žárovky mohl provést i Vy a pak si porovnáme výsledky?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #25 kdy: 30.10.2006, 20:52 »

Pánové, když chcete řešit podobné věci, ve většině žárovek už dlouho není vakuum, ale nějaký inertní plyn, např. argon... Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Daniel Veceřa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 31.10.2006, 08:51 »

To Hasala> samozřejmě máte pravdu, ale ono to Edisonovské vakuum zní tak nějak romanticky, takže náplň žárovky podvědomě nazývám vakuem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vladimír62
« Odpověď #27 kdy: 22.01.2008, 13:01 »

Našel jsem tuto diskuzi jelikož řeším stejný problém. Bohužel ale, kolik "inženýrů",  tolik názorů. Byť mi to nepřipadalo zprvu logické, osobně se, zcela laicky, přikláním k názoru, že problém je ve svitidle, tedy v kontaktech objímky.  
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
tondys1
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 31.01.2008, 07:52 »

,
velmi důležité pro životnost žárovky je způsob spínání. Osobně bych si zkontroloval, zda vypínačem spínám fázi nebo "nulák" (možná proto se to někomu zlepšilo po namontování elektronického stmívače). No, a pak samozřejmě patice...
Zdarec, T
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #29 kdy: 31.01.2008, 08:48 »

,
velmi důležité pro životnost žárovky je způsob spínání. Osobně bych si zkontroloval, zda vypínačem spínám fázi nebo "nulák"
Jj to si myslite že ta žarovka pozna? Raději bych se zamyslel kdy tu žarovku zapnete. Nejlepší to bude, když sinusovka bude kolem 0:-)
A nepište tu prosim bludy, čtou to lide:-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
tondys1
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 31.01.2008, 09:50 »

První příspěvek, a hned sprdunk :-)
Se spínáním v 0 souhlasím, ale to vypínání fáze doporučuju, je to má zkušenost při přestěhování do staršího bytu, taky mi tam velice často odcházely žárovky u lustru. Napadá mně jedině to, že vláknu žárovky vadí sebemenší stálé napětí...
Pokud je to opět blud, velice se omlouvám, a prosím admina, aby to smazal.
Zdarec, T
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
J.Provaznik
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



zaměstnanec, projektant-rev.technik


« Odpověď #31 kdy: 31.01.2008, 10:02 »

Znám podobný problém, bratr měl v dřívějším bytě lustr a ve dvou větvích stále praskaly žárovky (ať se daly jakékoliv). Celý problém se nakonec (po hezky dlouhé době) ukázal v tom, že bytě o patro výše byl v tom samém pokoji dětský pokoj, takže se lustr často pohyboval. Žárovkám při svíceni vadil pohyb a praskaly.
 Na příčinu se přišlo náhodou, do horního bytu se nastěhovali nějací starší lide, strop již nebyl namáhán a lustr se nepohyboval. Žárovky najednou přestaly praskat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Plojhar
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 01.02.2008, 20:26 »

A svítí se s tím lustrem ve STEJNOU dobu jako s ostatnímy světly v kuchyni či v jinou?
A nemění se jas lustru (třeba jak soused - na jiné fázi- zapíná a vypíná vařič,...)?

A jestli ostatní světla používají většinou 12V halogenky, či se s noma svítí málo, důvodem může být trvalé přepětí - 12V halogenky bývají většinou napájeny z traf 11,5V, přes delší čí kratší kablík, takže celých 12V vidí jen, pokud je v síti přepětí.

V každém případě je to na opravu - přinejmenším 50% žárovek při správném napětí vydrží déle než 1000h (viz definice životnosti svět. zdrojů),  to ale není po dvou týdnech u většiny z nich, takže přepětí tam určitě je. A jestli to má na svědomí (nejpíš přechodový v nějaké svorkovnici) odpor PEN, jde o dost nebezpečnou závadu (závislost "na sousedovi") - hrozí požár a pokopání...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.035 sekund, 23 dotazů.