Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Napojení rozvaděče zálohování
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Napojení rozvaděče zálohování  (Přečteno 3232 krát)
Pavel Rotrekl
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 30.01.2008, 16:19 »

!

Chtěl bych se zeptat jakými kabely musí být napojeny rozvaděče, který napájí požárně důležitá zařízení (požární ventilátory, klapky atd). Z hlavního rozvaděče objektu je připojen rozvaděč RDA, do kterého je připojen zálohovaný přívod z dieselu a je v něm provedeno přepínání napájení při výpadku napětí. Z tohoto rozvaděče je potom napojen vlastní rozvaděč pro napájení požárních zařízení a zálohovaných zařízení budovy (severy, počítače atd),  které se v případě požáru odpojí signálem od EPS. Musí být všechny kabely mezi rozvaděči navrženy s funkční odolností při požáru? V jaké normě je toto uvedeno?

Děkuji
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #1 kdy: 30.01.2008, 16:34 »

Pane Rotrekl.

Divým se že se Ptáte na takovou věc. Vše by melo být součástí projektové dokumentace. Pokud to tam není uvedeno, je špatný projekt. Pokud do Děláte  bez projektu jste hazardér.
Tato problematika je dost složitá, neboť elektrické zařízení, které má sloužit v době požáru, má svá specifika, a nelze na váš dotaz dát jednoduchou odpověď.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Hynek Bureš
OSVČ
*
Offline Offline



projektant elektro nn, vn, slaboproudy


WWW
« Odpověď #2 kdy: 30.01.2008, 17:09 »

To Miroš: Jelikož je dotaz v sekci "projekty, návrhy ...",  dá se předpokládat že pan Rotrekl je projektant, který má tuto problematiku řešit a ptá se na radu "zkušenějších kolegů.
To Rotrekl: Detaily byste měl najít v požární zprávě, případně si vyžádat od požárního specialisty, který ji zpracovává. Problematiku řeší pravděpodobně ČSN 73 0802:2000 Požární bezpečnost staveb – Nevýrobní objekty v kapitole 12.9 Dodávka elektrické energie. Ale je-li to "výrobní objekt" tak nevím.
Obecně kabely CXKE-R jsou oheň retardující (bez zaručené funkční odolnosti),  kabely CHKE-V jsou funkčně odolné a právě ty by měly být použity k napájení zařízení sloužících při požáru, pokud není odolnost zajištěna jinak (uložení tuším min. 10mm pod omítkou). Požární odolnost se týká i krabicových rozvodek (speciální ohniodolné a současně vodotěsné).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jednoduchá zadání mívají často komplikovaná řešení. Jednoduchá se zdají být jen proto, že komplikace si žádný zadavatel nechce připustit. Řečeno česky: vyřeš to jednoduše norma nenorma, hlavně ať je to skoro zadarmo.
J.Provaznik
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



zaměstnanec, projektant-rev.technik


« Odpověď #3 kdy: 31.01.2008, 10:26 »

Požárně odolné kabely mají být na vedeních, která slouží k protipožárnímu zásahu popř. jsou určena pro evakuaci osob při požáru (tj. ventilátory a klapky k odvodu tepla a kouře, VZT jednotky, která mají být při provozu v době požáru, sprinklery a pod.).  U těchto zařízení se potom musí vést na přívodech v zálohované části požárně odolné kabely CHKE-V. Kabely CHKE-V bude tedy veden od rozvaděče dieslu do rozvaděče RPO a k napájenému zařízení. Ostatní zařízení, která neslouží k umožnění evakuace osob nebo k zásahu proti požáru se mohou tahat běžnými kabely. Pozor je třeba pouze dát pokud s běžným vedením přecházíte např. shromažďovací prostory nebo CHUC a vedení není uloženo pod omítkou - zde je potom potřeba použít retardující kabely, které nemají v plášti obsažen aktivní chlór. Kabely jsou značeny CHKE-R a při hoření se z nich neuvolňují jedovaté plyny.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.038 sekund, 22 dotazů.