Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jaký je váš názor na osazení tohoto bytového rozvaděče?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaký je váš názor na osazení tohoto bytového rozvaděče?  (Přečteno 26951 krát)
Miroslav Škop
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 25.01.2008, 13:18 »

Rekonstruuji byt 70 m2 o členění 2 + 1 va právě řeším bytový rozvaděč :

Hlavní jistič 1x 25 A ( varná deska je plyn ) vykabelování do bytu tak že lze kdykoliv rozšířit na 3x 25 A .

NECHCI DÁVAT JEDEN SPOLEČNÝ CHRÁNIČ . Nejsem z nejbohatších, ale když má člověk dost peněz na jiné "hlouposti",  tak na pár korun zase nekoukám.

JAKÝ JE váš ODBORNÝ NÁZOR ,  KDYŽ DÁM BYTOVÝ ROZVADĚČ OSADIT NÁSLEDOVNĚ :

1x OEZ LFI 10 okruh světla ložnice a pokoj           
1x OEZ LFI 10 světla chodba a kuchyň                 
1x OEZ LFI 10 světla koupelna a WC                     
1x OEZ LFI 16 zásuvka koupelna, WC a pračka       
1x OEZ LFI 16 zásuvky kuchyňská linka a lednička   
1x OEZ LFI 16 zásuvka elektrická trouba               
1x OEZ LFI 16 zásuvka myčka                               
1x OEZ LFI 16 zásuvka mikrovlnná trouba- chránič
1x OEZ LFI 16 zásuvky pokoj a chodba
1x OEZ LFI 16 zásuvky ložnice

Důraz byl na max. bezpečnost a v případě poruchy odepnutí pouze daného obvodu. 

Finanční náročnost je cca o 7-8 000,- vyšší .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 25.01.2008, 13:37 »

Ano, to je naprosto ideální případ!
Ale teď vážně. Osvětlení bych přes fíčko netahal. Zásuvky bych sdružil do dvou, tří okruhů, aby vám například pračka nevykopla ledničku nebo PC a pod. Samozřejmě nelze použít jističochránič, ale chránič OFI25 a za ním příslušné jističe. Účel to splní a vyjde to levněji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #2 kdy: 25.01.2008, 14:02 »

TO: Svejkovský

Co Vás vede k názoru, že osvětlení přes chránič NE?
Zamyslel jste se někdy nad krytím živých částí u objímky E27 pro klasické žárovky?

Můj názor na návrh pana Škopa je, že se jedná o naprosto správné řešení,  které všem doporučuji!  Palec vzhůru

PS: A to se ani nezmiňuji o pokusech laiků,  jak z objímky udělat zásuvku nebo různá prodloužení k dalšímu laickému zařízení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #3 kdy: 25.01.2008, 14:07 »

Netvrdím, že je to úplně špatně. Nemám s tím zkušenost, ještě jsem to neviděl, ale předpokládám, že určitý typ osvětlení může způsobovat vybavení chrániče - například elektronické předřadníky (námět do diskuse). Jak často šmatláte rukama po objímkách? Chránič má smysl tam, kde se zařízení často dotýkáte - zásuvky. Tak to i předepisuje 4-41 ed. 2. Nebuďme příliš horliví, může to být na škodu.

Můj názor na návrh pana Škopa je, že se nejedná o naprosto správné řešení, které všem doporučuji!  Palec vzhůru
To jsem nepochopil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Miroslav Škop
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 25.01.2008, 15:19 »

Druhá varianta byla dát na světelné okruhy ( mimo světel na WC a do koupelny ) "jen" jističe LSN.  Šlo mi i o ochranu proti např. požáru ,  v ložnici např. budou na světelném okruhu nástěnné lampičky s vlastním vypínačem a kouskem pohyblivého přívodu . 

Chci se ujistit ( bez ohledu na peníze ) jestli  to již není "paranoidní" řešení.

Vychází to tak ,  že v bytovém rozvaděči bude takhle obsazeno 20 pozic ( 10 okruhů ) .

Teď ještě čekám na vyjádření pána který má rozvaděč vyrobit ( oprávněná osoba ) jestli mi dovolí dát to do rozvaděče 2x12 pozic 2 řady nad sebou .

http://www.vypinac.cz/pro-odborniky-detail/7362-domae-mini-pragma-24-mod-zapust-mont-pruhl-dvere.html

Je fakt že na to taky zpočátku koukal překvapeně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Škop
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 25.01.2008, 15:23 »

P.S. Podotýkám že nejsem dealerem OEZ Letohrad ani u nich nemám procenta z prodeje  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Dzerza
« Odpověď #6 kdy: 25.01.2008, 16:40 »

Je to blbost.
Bydlím v 2+1 taktéž cca 70m2, mám jeden proudový chránič na všechno a následující okruhy:
10A na světlo
16A zás
16A zás
16A sporák
16A myčka
16A pračka

S jedním chráničem na všechno nebyly nikdy problémy - vypadl jedinkrát při zapojení vadné remosky.
Ušetřené peníze lze využít lépe - např. já jsem si teď koupil dražší sušičku AEG s tepelným čerpadlem, která má příkon 1400W.
Podotýkám, že mám za sebou VŠ elektro a čisté příjmy cca 40kKč měsíčně, takže jsem neměl důvod šetřit. Nejsem ale zvyklý vyhazovat peníze z okna.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #7 kdy: 25.01.2008, 17:33 »

Chci se ujistit ( bez ohledu na peníze ) jestli  to již není "paranoidní" řešení.

Teď ještě čekám na vyjádření pána který má rozvaděč vyrobit ( oprávněná osoba ) jestli mi dovolí dát to do rozvaděče 2x12 pozic 2 řady nad sebou .

TO: Škop

Naprosto určitě to není  "paranoidní" řešení. Nebude dlouho trvat, a takto zhotovená bytová rozvodnice bude standard. Toto řešení bych očekával od profesionála a ne laika. Máte můj obdiv. poklona

Jediné s čím naprosto nesouhlasím je velikost rozvodnice. Doporučuji abyste volil rozvodnici minimálně třířadovou, 42 modulů a více.  Palec vzhůru
Určitě nastane chvíle, kdy budete potřebovat něco do rozváděče doplnit a tak se raději předem pojistěte a 24 modů změňte.
Nezapomeňte na hlavní vypínač,  pochopitelně 4pólový.  Mrknutí

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #8 kdy: 25.01.2008, 18:12 »

A jako hlavní vypínač vám dobře poslouží proudový chránič o reziduálním proudu 300mA s charakteristik ou S (selektivní, aby zbytečně nepadal). Ten vám také vyřeší ochranu před požárem na obvodech, kde případně chránič není.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Miroslav Škop
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 25.01.2008, 20:09 »

A musí být v tomto bytovém rozvaděči hlavní vypínač ,  když je od elektroměrovéh o rozvaděče ( kde je hlavní jistič LSN 25 B ) vzdálen cca 50 cm ( hned za dveřmi ) ? 

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Bárta
« Odpověď #10 kdy: 25.01.2008, 20:11 »

Miroslav Škop :  ;)Návrh elektroinstala ce je super a máte jedničku,ale cháničema nešetřete a dejte jich tam klidně více.. Šok lepší o chránič více než ležet v nemocnici. ;)A hlavně cyky 3*1,5mm(10A) a 3*2,5mm(16A)...

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Škop
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 25.01.2008, 21:50 »

tý bláho,

 já se neptal na průřez kabeláže ,  ptal jsem se jestli je PŘEDEPSÁN  hlavní vypínač v bytovém rozvaděči za dveřmi bytu když před těmi samými dveřmi 50 cm daleko je před elektroměrem ( skříň na patře společná pro tři byty ) hlavní jistič 25 A .
Vše jednofázové ,  všechny prvky s In 10 kA .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #12 kdy: 25.01.2008, 21:50 »

A musí být v tomto bytovém rozvaděči hlavní vypínač ,  když je od elektroměrového rozvaděče ( kde je hlavní jistič LSN 25 B ) vzdálen cca 50 cm ( hned za dveřmi ) ? 

TO: Škop

I když se to v tomto případě zdá zbytečné,  normy vypínač požadují a i z praktického hlediska je vypínání mnohem pohodlnější a pod kontrolou.
Je to o profesionalitě,  a když už jste začal velkoryse, nešetřete na nepravém místě. Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #13 kdy: 26.01.2008, 09:47 »

Mě osobně se navrhované řešení líbí. Osobně bych přes proudové chrániče zapojil všechny okruhy, včetně osvětlení.
A nevynechal bych ani zásuvku pro lednici nebo PC. Pokud budou chrániče pro okruhy, které jsou považovány za důležité samostatné, nebudou problémy s nežádoucím vypínáním. 
Hlavní vypínač není povinný u bytových rozvodnic do 25A (což je i tento případ),  ale jistě je vhodný z provozních důvodů, jak psal kolega Beláň.
Pokud je to ještě možné, zvolte větší rozvodnici, pro případnou montáž dalších zařízení, např. přepěťových ochran.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Miroslav Škop
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 26.01.2008, 11:17 »

Díky zy radu.  Našel jsem rozvodnici PRA24218 ( dvě řady 2x 18 ) - hodila by se mi mechanicky víc ,  nebo posunu přívod níž a zapustím tam rozvodnici 3x12 ,  nebo 4x12 . Jsem zvědavý co mi řekne výrobce rozvaděče.   

Naštěstí mám teď cca dva měsíce čas na rozhodnutí, prozatím jsem nechal odpojit původní hliníkový rozvod a na místě nového rozvaděče mám prozatímně jednu zásuvku ( viz foto ) ,  kterou mi připojila autorizovaná firma.

JAKÝ HLAVNÍ VYPÍNAČ MI PORADÍTE ? Na stránkách OEZ se mi ho nepodařilo najít.  Může být mechanicky provedený "jako jistič - páčka" a být pod průhledným víkem v řadě s ostatními prvky rozvaděče ?



* 24012008099.jpg (258.14 KB, 1536x2048 - prohlédnuto 1283 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #15 kdy: 26.01.2008, 12:47 »

http://www.oez.cz/catalog.asp?thema=4721&category=738&item=30848


* ASN.jpg (11.23 KB, 150x211 - prohlédnuto 680 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jana Nová
« Odpověď #16 kdy: 27.01.2008, 12:39 »

Bydlím v rodinném domku 2+1+ obytné podkroví. Běžně vybavená domácnost,boiler,el.sporák a 3x aku kamna 3 kW . Celá elektrika byla rekonstruována v roce 1999 a použit je jeden centrální chránič 30 mA na vše. Za tu dobu vypadl jednou při bouřce. Domnívám se tedy,že navrhované superinstalace plné chráničů,chráničojističů atd. jsou naprosto
zbytečné a v praxi je to jen podstatné zvýšení nákladů bez jakéhokoliv efektu .Takto jsou zde ve vsi "udělány" prakticky všechny domy a ještě jsem neslyšela,že by z těchto důvodů někomu vytekl mražák atd viz různá
strašení od elektrikářskýc h přeborníků. Pánové, přejděte do reality ,
neblbněte lidem hlavu a netahejte jim z kapes zbytečně peníze !
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #17 kdy: 27.01.2008, 12:50 »

Vážená paní Nová.
Nikdo tady nikoho nestraší, a označení "přeborník" si tady snad nikdo nezaslouží.
Určitě by se mi nelíbilo, kdyby sprominutím blbá prasklá žárovka způsobila blackout celého domu, zvlášt někdy večer. Co dělá slábnoucí permanentní magnet v proudovém chrániči po několika letech poznáte sama.
Samozřejmě, nechci vás do ničeho nutit, "z hlediska bezpečnosti je vaše zařízení schopno provozu".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.04 sekund, 21 dotazů.