Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Nesouměrné zatížení trojfázové soustavy.
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Nesouměrné zatížení trojfázové soustavy.  (Přečteno 5327 krát)
Pavel Komárek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 24.01.2008, 19:15 »

 jsem student střední průmyslové školy... studuji obor elektro a nyní jsem dostali zadaný příklad na řešení nesouměrně zatížené soustavy. Když jsem tento problém začal řešil zjistil jsem, že v tom mám jisté mezery mohl by mě někdo pomoci a poradit jak řešit ten to problém...před em děkuji za odpověď....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Mužík
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 24.01.2008, 19:50 »

Základem pro zjišťování nerovnoměrnost i soustavy jsou tzv. vektorové součty - vektory....pok ud ovládáte vektorové sčítání tak by neměl být větší problém vyřešit jakkoukoliv úlohu. Jo jo, matika je základ  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2A,E2B - Jihomoravský kraj - Břeclavsko
tel.: +420605/473004
email: petr.muzik@atlas.cz
Pavel Komárek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 24.01.2008, 19:58 »

jo jo to mě také napadlo spíše mám problém s úhly... já nevím zda pro výpočet jalové sležky proudu mám brát v potaz posunutí fází o 120°.... Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Mužík
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 24.01.2008, 20:14 »

...no, jak jinak rozdělit 360°  ... a tři fáze... jedině po 120° .. teda jestli jsem vás špatně nepochopil...a pak jen vektorově sečíst....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2A,E2B - Jihomoravský kraj - Břeclavsko
tel.: +420605/473004
email: petr.muzik@atlas.cz
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #4 kdy: 24.01.2008, 21:30 »

Nerozumím, jalová složka je kolmá na činnou
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Pavel Komárek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 24.01.2008, 21:40 »

no mě se jedná o zda když mám v první fázi zapojen odpor a ve druhé fázi zapojenou indikčnost (a znám té  indukčnosti účiník a celkový proud) tak jak získám úhel(fí) pro výpočet jalové složky a činné složky zda k úhlu vypočítaný z cos (fí) přičtu 120°z důvodů potočení fází, a nebo zda úhel získaný z cos(fí) je už ten pravý úhel... a jalová složka je v "gausově" rovině osa y a činná osa x...jinak řečeno jalová je kolmá na činnou...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
meli
« Odpověď #6 kdy: 25.01.2008, 14:31 »

Pokud znáte velikost impedance zapojené do příslušné fáze, tak proud vypočítáte pomocí Ohmova zákona pro fázorové veličiny. Fázor napětí příslušné fáze má velikost (modul) a počáteční fázi (psí). Fázor impedance rovněž velikost a fázový posuv (fí). Fázor proudu vám vyjde ve tvaru modul a fázový posuv (psí - fí).
Počáteční fáze (psí) pro jednotlivé fáze je 0, -120,-240
    


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Mareš Milan
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 25.01.2008, 15:45 »

Nesouměrná třífázová soustava se počítá pomocí vzorce pro Un, tedy napětí na nulovém vodiči... Je to takový ošklivý vzorec plný admitancí jednoitlivých fází a napětí zdrojů. Pokud ho máte v sešitě, měl byste podle něj být schopen dopočítat vše ostatní... Pro fázové posuny se tu používá tzv činitel natočení "a",  ale nejsem si jistej jestli se tohle tak podrobně bere už na střední.

PS: Pokud byste byl opravdu v nouzi, mohl bych vám dohledat a nafotit nějaké vyřešené příklady ze starších sešitů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
dolac
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 25.01.2008, 18:00 »

Možno by bolo vhodné, ak by ste ten príklad poriadne a zrozumiteľne napísal.
Teda všetko čo mate dané (určené),  a čo potrebujete vypočítať.   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Komárek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 26.01.2008, 21:41 »

Předem všem  Úsměv!! A zazněla tu připomínka abych zde napasl celé znění příkladu...tak že:
-soustava TN-S 3 x 400/230 v 50Hz
-zátěž: zapojení do Y
 sestava:    sekce     S(KVA)     cos (fí)      charakter
                    L1-N         5,6           1                R
                    L2-N         8,2          0,64            L
                    L3-N         3,8         0,78             C

vypočtěte: proudy ve všech pracovních vodičích, vypočtěte ostatní složky příkonu a charakterizujt e pak příkon zátěže jako celek, aplikujte Kirchhoffové zákony na obvod a určte velikost proudo v N vodiči, určte impedanci jedmotlivých sekcí. Řešte symbolicko komplexní metodou....

s vědšinou si poradím, ale zasekl sem se při výpočtu proudu který protéká N vodičem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.052 sekund, 22 dotazů.