Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Připojení do energetické sítě nn (nízkého napětí
| | |-+  Jak se hradí náklady na el. přípojku?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak se hradí náklady na el. přípojku?  (Přečteno 30800 krát)
Zdenda3
« kdy: 21.01.2008, 12:51 »

Prosím vás o informaci jak se hradí náklady na el. přípojku.


Hradím celou výstavbu přípojky ( projekt, povolení, stavba, zaměření, věc. břemeno ) od místa připojení k přenosové soustavě až k PPS +  podíl žadatele dle § 10 vyhl. č. 51/2006 Sb. Nebo hradím jen tento podíl žadatele o připojení tj. 500 Kč x A rezervovaného příkonu a vlastní náklady na pořízení přípojky hradí ČEZ a.s. ?
2) Po mém pozemku bude budována el. přípojky 110 kV k RD. Mám v úmyslu toho využít a nechat si zřídit odbočku od tohoto vedení cca 5 m do PPS k zajištění el. energie na zahradu. S jakou výší nákladů na tuto smyčku a PPS mohu uvažovat. Jen pro upřesnění uvádím, že napojovací bod na DS je cca 50m od uvažované PPS. Mám za to, že bych měl hradit jen náklady na smyčku tj. 5 m výkopu a 10 m kabelu.

Děkuji za odpověď Zdeněk K
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Němec
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 21.01.2008, 13:27 »

Obecně vzato nehradíte přípojku po PPS, pouze paušál 500Kč/každý ampér,. Praxe bývá občas trochu v rozporu s tímto, připojovatelé zdržují a vy si to nakonec uděláte za své. Už jsem to takhle několikrát viděl. Trochu mi unikla přípojka 110kV na pozemku, te je překlep, nebo budete bydlet v kobce u vypínače?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenda3
« Odpověď #2 kdy: 21.01.2008, 16:06 »

Né to není překlep. Po mém pozemku povedou přípojku pro 34 RD a moje mylná přestava byla, že se udělá jen smyčka a já se na to napojím PPS. Jen jsem si neuvědomil, že to je 110 kV a já potřebuji 220 V. Tak to se tedy asi napojí ve stené stožárové TS a povedou k mojí PPS extra kabel 220 V ve stejném výkopu. Doufám, že jsem to moc nezmotal. Jen moc nechápu argument investora sítí, že mně vybudují přípojku po PPS jako úhradu za to, že jim dovolím tam to vedení 110 kV uložit. A v zápětí chtějí 8 000 Kč za 16 A. V čem je tedy ta výhoda, když by mně tu přípojku pro zahradu museli za těch 8 000 Kč stejnak ze zákona zřídit ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 21.01.2008, 17:20 »

Vloni jsem řešil věcné břemeno s plynaři. Nabídli náhradu 2 400.- za cca 50 m vedení po pozemku. Zdálo se mi to málo, tak jsem sehnal soudního znalce zaplatil poplatky za výpočet věcného břemene a předal plynařům. Stálo je to 24 000.- .  Mrknutí
Zkrátka musíte si to vydupat, máme tržní hospodářství oni také se snaží trhnout co jde. Věcné břemeno nesete vy se všemi náležitostmi.. . zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #4 kdy: 21.01.2008, 18:57 »

To Honza Němec: Hele Honzo, nedělej si legraci z chudáka tazatele. Ty taky určitě nevíš třeba kolik mají na Novém Zélandě ovcí. I když ta představa toho bydlení je zajimavá, akorát ta kobka 110 kV, jak píšeš, je bez střechy! K bydlení tedy dost  nepraktická.   Úsměv  Mrknutí Smích

To Zdenda: Nic ve zlém, ale trochu jste to zmotal. Vysvětlím vám to.
podle napětí rozeznáváme tyto soustavy, prosím puntíčkáře, aby mě nechytali za slovo, já vím, že
záleží jestli je napětí DC nebo AC, ale pro laickou potřebu to stačí takto:

nn - nízké napětí (do 1000V) - to je těch našich 3x400V/230V nebo v některých průmysl. provozovnách a v dolech ještě používají 3x500V. Pak ještě tuším tramvaje mají většinou 600V DC.

vn - vysoké napětí používá se od 3 kV do 35 kV (tedy od 3000V nahoru) -používá se především k distribuci el. energie nebo v průmyslu u velkých motorů (6 kV).
K distribuci se používá nejčastěji vedení s napětím 22 kV (tedy 22 000V) to jsou ta vedení s 3 dráty jdoucí přes vesnice (ve městech bývají schovaná pod zemí v kabelech) - tu a tam na těch sloupech vidíte distribuční transformátory 22 000V/400V a teprve od těch traf se tahá rozvod nn (našich 400 a 230V)

VVN - velmi vysoké napětí - to jsou soustavy přenosové a jsou ta největší vedení v zemi a slouží k přenosu na velké vzdálenosti, je jimi propojena evropská soustava. (obrovské ocelové příhradové sloupy o výšce řádově 20 metrů) Nejčastěji se jedná o napětí 400 kV (tisíce kilometrů) nebo k 110 kV menším vzdálenostem (stovky kilometrů). A takové napětí jste uvedl, že vám mají vést přes zahradu.  Úsměv Jenže takové vedení má ochranný prostor a nad domy se vůbec nesmí tahat! A na odbočku z něj samozřejmě taky zapomeňte (to by byl ohňostroj Úsměv). Tato vedení vedou do velkývch rozvoden, kde se teprve transformují právě na distribuční napětí 22 kV a tato vedení 22 kV  se teprve vedou do vesnic a měst, jak jsem psal výš.

Poznámka předpona k u kV znamená "kilo" volt a rovná se 1000 (stejně jako u km). 110 kV je tedy 110 000 V.
Takže k Vašemu případu:

Zjistěte si, jaké vedení okolo vás má vést. Jestli je to nn (400V),  pak není problém udělat k vám odbočku z nejbližšího sloupu.
Jestli je to vn (těch distribučních 22 kV),  pak musíte až k nejbližšímu vedení nn (tzn. to je to vedení, které se vede od těch sloupových distribučních traf.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Zdenda3
« Odpověď #5 kdy: 21.01.2008, 21:16 »

Jo jo jak jsem přepodkládal tak jsem to zmotal. Co tam potáhnou zjistím. Ale asi to není až tak rozhodující.  Jestli chápu můj problém, tak přípojku nn k zahradě má hradit ČEZ a těch 500 Kč x1 6 A pak já. nic víc nic míň. Můj původní dotaz byl jestli se hradí zvlášť náklady na přípojku z DS do PPS a pak ještě ten poplatek 500 kč za 1A.  Investor el. přípojky pro těch 34 RD mně nabulíkoval, že pro mě zřídí přípojku nn pro zahradu jako konpenzaci za uložení té přípojky pro napájení RD. A že jen budu muset zaplatit 8000 Kč. Přičemš ta přípojka pro mojí zahradu má cenu 5 vyšší a tak mně vlastně konpenzuje znehodnocení pozemku. V této věci si chci udělat jasno, aby jsem vědět jako moc jsem za pitomce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #6 kdy: 21.01.2008, 21:42 »

Zkuste přímý dotaz na ČEZ, kolik po vás budou chtít za zřízení přípojky mimo toho poplatku 8 tis. a bude jasno hned.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Zdenda3
« Odpověď #7 kdy: 22.01.2008, 07:27 »

Jo to jsem udělal e-mailem uvedeným na jejich stránkách. Teď čekám co napíšou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenda3
« Odpověď #8 kdy: 22.01.2008, 11:19 »

Kdo se ptá moc se dozví  Úsměv takže vše je upraveno v zákoně. 458/2000 Sb. § 45 odst. 2 : Náklady na zřízení elektrické přípojky hradí ten, v jehož prospěch byla zřízena. Elektrickou přípojku nízkého napětí do délky 50 m sloužící pro dodávku elektřiny domácnostem pro účely bydlení hradí příslušný provozovatel distribuční soustavy.
No a podle vyhlášky č. 51/2006 Sb. § 10 :
(1) Měrný podíl žadatele o připojení výrobny elektřiny nebo odběrného zařízení k přenosové nebo distribuční soustavě na nákladech spojených s připojením a se zajištěním požadovaného rezervovaného příkonu nebo výkonu se určí podle způsobu připojení zařízení žadatele a v souladu s přílohou č. 6 k této vyhlášce
a) na úrovni přenosové nebo distribuční soustavy o napěťové hladině zvláště vysokého napětí, velmi vysokého napětí a vysokého napětí v Kč/MW,
b) na úrovni distribuční soustavy o napěťové hladině nízkého napětí hodnotou v Kč za každý A rezervovaného příkonu.

u nn 3 f 500 Kč x 1A
u nn 1 f 200 Kč x 1A
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
aaaa
« Odpověď #9 kdy: 22.01.2008, 13:39 »

Problém by mohl být v tom, že zahrada není bydlení.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #10 kdy: 22.01.2008, 16:11 »

Takže,
1. předpokládám, že na zahradě se bude stavět RD (dříve či později),  takže "je k bydlení",  přípojku hradí distributor
2. náklady na "rezervaci příkonu" vás stejně neminou
3. kromě těchto nákladů budete mít ještě náklady spojené se zřízením odběrného místa (zděný sloupek s elektroměrovým rozvaděčem, včetně TD a revize),  protože přípojka končí ve skříni HDS.(do té se elektroměr fakt nevejde)
4. za to věcné břemeno bych tedy cenu vyčíslil min. takto: cena TD + zřízení odběrného místa + rezervace + by bylo hezké aby zbylo na výkop a napájecí kabel od elektroměrovéh o rozvaděče k budoucímu RD  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Zdenda3
« Odpověď #11 kdy: 22.01.2008, 17:24 »

Tak nějak jsem to navrhl, ale byl jsem poučen, že na to mají tabulky. Nic jiného neplatí jen když si zaplatím znalecký posudek. Ten přístup nechápu, místo aby si ušetřili 250 m výkopu a za oplátku zřídili PPS, která bude 5m od jejich plánované trasy nn pro RD tak se cukaj a jsem za darebáka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 22.01.2008, 19:04 »

To Karvánek: 4. za to věcné břemeno bych tedy cenu vyčíslil min. takto: cena TD + zřízení odběrného místa + rezervace + by bylo hezké aby zbylo na výkop a napájecí kabel od elektroměrovéh o rozvaděče k budoucímu RD  Mrknutí
Takhle nelze!! Jedině soudní znalec posoudí hodnotu věcného břemena tu z prstu nejde vycucat. Se znaleckým posudkem zaplatí ČEZ veškeré náklady na výpočet, vypočtené věcné břemeno a vaše prokazatelné náklady.
Pokud se ovšem nerozhodnou změnit trasu kabelu mimo váš pozemek.
Jinak ostatní platí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #13 kdy: 22.01.2008, 20:49 »

To Karvánek: 4. za to věcné břemeno bych tedy cenu vyčíslil min. takto: cena TD + zřízení odběrného místa + rezervace + by bylo hezké aby zbylo na výkop a napájecí kabel od elektroměrovéh o rozvaděče k budoucímu RD  Mrknutí
Takhle nelze!! Jedině soudní znalec posoudí hodnotu věcného břemena tu z prstu nejde vycucat. Se znaleckým posudkem zaplatí ČEZ veškeré náklady na výpočet, vypočtené věcné břemeno a vaše prokazatelné náklady.
Pokud se ovšem nerozhodnou změnit trasu kabelu mimo váš pozemek.
Jinak ostatní platí.

Vidíte a já bych si býval myslel, že smlouva je hlavně o dohodě smluvních stran.
Podkladem ke smlouvě o zřízení věcného břemene může být samozřejmě znalecký odhad, či další relevantní doklady.
Ale že by to muselo být jen na základě posudku ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #14 kdy: 22.01.2008, 20:55 »

Tak nějak jsem to navrhl, ale byl jsem poučen, že na to mají tabulky. Nic jiného neplatí jen když si zaplatím znalecký posudek. Ten přístup nechápu, místo aby si ušetřili 250 m výkopu a za oplátku zřídili PPS, která bude 5m od jejich plánované trasy nn pro RD tak se cukaj a jsem za darebáka.

Tak ať si ten kabel vedou kudy chtějí, ne ?
Ono mít na pozemku věcné břemeno tohoto typu není žádná velká výhra.
Jedná se o částečné znehodnocení a to na mnoho let !  bojim
Jestliže si někdy v budoucnu usmyslíte např. stavbu bazénu, zahradního domku, garáže atd.,  tak můžete mít dost problému s jejich umístěním.

A pozor - případnou přeložku hradí ten, kdo jí potřebuje.  Škleb

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 22.01.2008, 21:03 »

To Kamil Novák: Ale že by to muselo být jen na základě posudku ?
Jen jsem naznačil, že dají malou cenu na věcné břemeno viz předešlé příspěvky.
 A vyšší cenu dostanete jen na základě doloženého znaleckého posudku.  Mrknutí
Těžko se s ČEZ dohadovat.... Doložený posudek to je něco jiného.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #16 kdy: 22.01.2008, 22:44 »

Já to myslel tak, že to co jsem vyčíslil by bylo minimum, které bych osobně požadoval. Že bych to musel podložit případně znaleckým posudkem je asi pravda. Než bych se do znaleckého posudku pustil a zaplatil ho, ošetřil bych si to smlouvou o smlouvě budoucí, aby se nestalo, že od záměru cuknou a mě zbudou náklady na soudního znalce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 22.01.2008, 23:08 »

Pane kolego Karvánku minimum pro mě ještě neznamená skutečná hodnota to je subjektivní dojem. Mohu mít citové pouto k danému místu, které nejde ocenit penězi. Ocenit toto jenom podle této závislosti asi není dobré. Pak mohou nasadit svého znalce a cena bude příznivá pro ČEZ.
 Objektivně to posoudí asi jen nezávislý znalec po posouzení dané lokality z katastru a plánovaného rozvoje daného místa. A dám - li posudek znalce mají s tím méně práce, svých nákladů a přistoupí na nabídku./ pokud nebude přemrštěná/  zle
Omlouvám se ,  ale tohle myslím přesahuje rámec odborné diskuze elektro... Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Lze umístit 12V bodovky přímo nad vanu/sprchu?
 Jak připojit spotřebič určený pro britský trh (UK)?
 Co vše požadovat pro přípojku karavanu n 230V ?
 Zapojí mi CEZ hodiny bez toho, že by požadovali elektroměr na hranici pozemku?
 Potřebuju pro noční proud nový kabel?
 Jak nejlepe zjistit moznost pripojky v byte - PRE
 Dělají se jističe s charakteristikou A pro zapojení před elektroměr?
 Lze použít 400V 3fázový přívod a "rozdělit jej" na 3 jedno fázové 230V?
 Jak připojím lampu k vývodu ve zdi pokud má lampa vidlici do zásuvky?
 Jaký potřebuji přívodní kabel k elektrické troubě?
 Je cena za svépomocí přeložky 50.000 pro ČEZ normální?
 Muzete mi poradit spolehlivou alternativu pro lanovane vodice?
 Jak se provádí uložení kabelu do země a co musí tento kabel splňovat?
 Jak zapojit dvoufazovou sklokeramickou desku na trojfazovy vypinac?
 Mohu sklokeramickou varnou desku jednoduše připojit na jedinou fázi?
 Poradíte mi se zapojením rozbočovače TV signálu?
 Poradite mi zapojeni dvou svitidel do jedne cokolady?
 Jak připojím do 5 kolíkové zásuvky spotřebiče s 4 kolíkovou vidlicí?
 Jaý zvolit přívod a jištění indukční varné desky?
 Proč jsou na novém přívodu hliníkové kabely?
 Jak připojím světlo s třemi dráty, když ve zdi mám jen dva?
 Jaké je zapojení 3 fázového motoru na 230V?
 Jak připojit staré 4 kolíkové 3f zásuvky na proudový chránič?
 Může se zapojit varná deska a elektrická trouba každá do samostatné zásuvky?
 Co je to měření typu C?
 Jak správně zapojit světlo v síti TN-C?
 Mohu připojit kombinovaný sporák (plyn + el.trouba) do zásuvky?
 Jakým způsobem máme udělat přípojku když se máme napojit od souseda?
 Poradíte mi se záhadou zapojení dvou okruhů ve svítidle?
 Musím k dvousazbě dovést ještě nějakou zvlášť fázi zvlášt?
 Mohu zapojit spotřebič,který nepotřebuje nulu na pětikolíkového samce?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.056 sekund, 24 dotazů.