Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Poradíte mi se záhadou zapojení dvou okruhů ve svítidle?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Poradíte mi se záhadou zapojení dvou okruhů ve svítidle?  (Přečteno 10735 krát)
Milan L
« kdy: 20.01.2008, 18:34 »

Chtel bych poradit se zapojenim lustru na dva obvody.

ze stropu koukaji draty -cerny, hnedy, zelenozluty, bily (mozna sedy) a modry.

nejsem si presne jisty, jak zapojit. lustr se 2 zarovkama je na vstupu do cokolady propojen a ja jsem si oddelil uplne kabel k jedne zarovce a k te druhe jsem nechal v original cokolade, kam je i pripojena natvrdo pripojena zem lustru.

spojil sem tedy zem lustru a zelenozluty (asi ok),  pak je faze na hnedem a cernem dratu, tak jsem si vzal cerny k nemu bily a pripojil k vypinaci c.1, pak hnedy a zbyvajici modry k vypinaci c.2. jenze sviti jen jeden vypinac, tedy jedna zarovka.
a funkcni je ta co byla original cokolada.
nevite, kde hledat obecne problem?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
zdenek2752
« Odpověď #1 kdy: 20.01.2008, 19:20 »

Dobrý de. Milane, nic ve zlém, ale dejte si tu práci, zapněte českou klávesnici a pište česky s háčky a čárkami. Lépe se to čte.  Napíšete-li bily, tak není hned jasné jestli jste chtěl napsat "byly" s chybou nebo bílý.  Atd.  Zkusme neprznit češtinu.
Dě..ji. Zdeněk.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 20.01.2008, 20:16 »

Připojuji se ke Zdenkovi, pište česky.
zeleno/žlutý ze stropu na kostru lustru, to je OK.
Černý drát ze stropu je fáze od vypínače 1 - připojit na spodní caplík žárovky 1,
hnědý drát od vypínače 2 - zapojit stejně na žárovku 2
šedý nebude pravděpodobně nikam zapojen - proto jej v lustru zaizolovat,
modrý je nulový vodič, ten se připojí k modrému vodiči v lustru a je společný pro obě žárovky, připojen by měl být k "závitu" objímek.

Na 99% by to tak asi mohlo být, možná bude pořadí hnědá - černá obráceně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan L
« Odpověď #3 kdy: 20.01.2008, 22:14 »

máte pravdu, omlouvám se, ale psal jsem ve spěchu a možná to nedavá ani pořádně smysl. zkusím ten modrý použít pro obě žárovky, to možná pujde.
akorát nevím, jak u žárovek, které mají jen jakoby dva čepy rozeznat závit a spodek, jako u klasické žárovky ;-)  díky Milan
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #4 kdy: 21.01.2008, 08:59 »

Zřejmě půjde o svídidlo s halogenovými žárovkami, ty mají místo klasického závitu  takové dva kolíčky - žárovka se nasadí do objímky a pootočí. Vypadá to podobně jako startér u zářivek.
U těchto žárovek je samozřejmě celkem jedno, kam bude připojená fáze a kam nulový vodič.
Klasické objímky se zapojují tak, aby byla na středovém kontaktu fáze a nulový vodič se připojuje na objímku. Je to z bezpečnostních důvodů, aby někdo nedostal nakopáno (od elektriky Úsměv ) při výměně žárovky.
Co se týká zapojení, je to už asi trochu klišé, ale zvažte možnost přenechat zapojení na odbornikovi.
Je mi tedy zcela jasné, že lépe se shání elektrikář na kompletní rekonstrukci elektroinstala ce, než na montáž jednoho svítidla, ale třeba toho máte víc ...

Protože jste se do toho už pustil sám, předpokládám, že budete ve svých pokusech pokračovat ... Mrknutí
Takže, aby jste se netrápil : 
V uvedeném případě jste neměl odpojovat oba vodiče od svítidla, ale jen jeden. Modrý vodič (N, nulový vodič) je skutečně společný pro obě žárovky.
Svorky ve svítidle by měly být označené. Obvyklé značení svorek je L - tam se připojí fázový vodič (černý, hnědý, popř. šedý),  N - tam se připojí nulový vodič (modrý) a svorka PE - tam se připojí ochranný vodič (zeleno/žlutý). Svorka PE také může být označena symbolem pro uzemnění - což je takový jakoby otočený stromeček.
Obvykle jsou ve svítidlech pro L a N použité vodiče příslušné barvy, takže se jen spojí barva na barvu.
Nicméně, zrovna u tohoto typu lustru (s halogenovými žárovkami) mohou mít všechny vodiče L a N stejnou barvu (nejčastěji bílou),  což to trochu komplikuje.
Ale až tak složité to není.
Ze svorky L vyberete jeden z vodičů, ten ke který vede k žárovce, která má svítit samostatně. Ten se odpojí ze svorky a samostatně se připojí na jeden z fázových vodičů z přívodního kabelu - zkusil bych hnědý vodič.
Na svorku L ve svítidle se připojí druhý fázový vodič z přívodního kabelu - zřejmě černý. Třetí fázový vodič (šedý) zřejmě bude nezapojený a měl by se jen zaizolovat.
Na svorku N se potom tedy připojí modrý vodič, na svorku PE zeleno/žlutý vodič.
Pokud by nevyhovovala pozice klapek, přehodí se fázové vodiče mezi sebou.
Toto zapojení odpovídá běžným elektrikářským standardům, na 99% to bude takhle.
Pokud by to snad nesvítilo, zkuste zapojit šedý vodič místo jiného fázového vodiče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Lze umístit 12V bodovky přímo nad vanu/sprchu?
 Jak připojit spotřebič určený pro britský trh (UK)?
 Co vše požadovat pro přípojku karavanu n 230V ?
 Zapojí mi CEZ hodiny bez toho, že by požadovali elektroměr na hranici pozemku?
 Potřebuju pro noční proud nový kabel?
 Jak nejlepe zjistit moznost pripojky v byte - PRE
 Dělají se jističe s charakteristikou A pro zapojení před elektroměr?
 Lze použít 400V 3fázový přívod a "rozdělit jej" na 3 jedno fázové 230V?
 Jak připojím lampu k vývodu ve zdi pokud má lampa vidlici do zásuvky?
 Jaký potřebuji přívodní kabel k elektrické troubě?
 Je cena za svépomocí přeložky 50.000 pro ČEZ normální?
 Muzete mi poradit spolehlivou alternativu pro lanovane vodice?
 Jak se provádí uložení kabelu do země a co musí tento kabel splňovat?
 Jak zapojit dvoufazovou sklokeramickou desku na trojfazovy vypinac?
 Mohu sklokeramickou varnou desku jednoduše připojit na jedinou fázi?
 Poradíte mi se zapojením rozbočovače TV signálu?
 Poradite mi zapojeni dvou svitidel do jedne cokolady?
 Jak připojím do 5 kolíkové zásuvky spotřebiče s 4 kolíkovou vidlicí?
 Jaý zvolit přívod a jištění indukční varné desky?
 Proč jsou na novém přívodu hliníkové kabely?
 Jak připojím světlo s třemi dráty, když ve zdi mám jen dva?
 Jaké je zapojení 3 fázového motoru na 230V?
 Jak připojit staré 4 kolíkové 3f zásuvky na proudový chránič?
 Může se zapojit varná deska a elektrická trouba každá do samostatné zásuvky?
 Co je to měření typu C?
 Jak správně zapojit světlo v síti TN-C?
 Mohu připojit kombinovaný sporák (plyn + el.trouba) do zásuvky?
 Jakým způsobem máme udělat přípojku když se máme napojit od souseda?
 Jak se hradí náklady na el. přípojku?
 Musím k dvousazbě dovést ještě nějakou zvlášť fázi zvlášt?
 Mohu zapojit spotřebič,který nepotřebuje nulu na pětikolíkového samce?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.045 sekund, 23 dotazů.