{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  ZÁLOŽNÍ ZDROJE => UPS -> generátory ...
| | |-+  Jaká kvalifikace je potřeba pro výměnu baterie v UPS?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Jaká kvalifikace je potřeba pro výměnu baterie v UPS?  (Přečteno 7596 krát)
szt
« kdy: 17.01.2008, 16:57 »

Jaká školení, kvalifikace, vzdělání by měl mít můj podřízený kterého chci poslat vyměnit baterii v UPS?
Klasická malá UPS APC, něco kolem 750VA.
Sloužící pro zálohování telefonní ústředny.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdeněk Houf
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 17.01.2008, 19:39 »

Co říká návod k použití? Je možné otevřít UPS bez použití nástroje?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 17.01.2008, 20:02 »

Přečtěte si vyhlášku č. 50 . Minimálně § 5 po zaškolení, §6 a výš samostatně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
regfeedback
« Odpověď #3 kdy: 18.01.2008, 00:37 »

A nezapomeňte nechat UPS po výměně baterií zkontrolovat, samozřejmě revizním technikem E4A, a protože za jistých okolností může baterie vybouchnout, radši E4B. A oznámit výměnu na ITI.  Smích

Pánové si z vás (nevím jestli úmyslně) dělají srandu.

Věta z dokumentu "Bezpečnostní informace" Back-UPS CS 650VA 230V:
(http://www.apc.com)
VAROVÁNÍ! Bezpečnost při manipulaci s bateriemi
• Toto zařízení obsahuje potenciálně nebezpečná napětí. Nepokoušejte se o demontáž této jednotky. Jedinou výjimkou je jednotka UPS obsahující
baterie. Postupy při výměně baterie jsou podrobně popsány v Uživatelské příručce. S výjimkou baterie tato jednotka neobsahuje žádné části
opravitelné uživatelem.

Uživatel nepřichází do styku s nn, jen s MN. Kvalifikace elektro tedy žádná. Jako dodavatel nesmíte způsobit škodu zákazníkovy, tj. použít baterii bez závad, správný typ, se značkou CE, a pokud jste ji i dodal, tak máte povinost odebrat starou baterii a ekologicky zlikvidovat (odnesete ji tam, kde jste koupil novou).
váš zaměstnanec musí nastudovat pouze uživatelský manuál příslušné UPS.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
szt
« Odpověď #4 kdy: 19.01.2008, 15:46 »

2regfeedback : Nevím zda si ostatní dva pánové ze mne dělají srandu úmyslně či z neznalosti, faktem však je že na mne jejich odpovědi buďto nepůsobí přesvědčivě, případně z nich mám dojem že odpovídají za každou cenu jen proto aby odpověděli, ale daou UPS v životě rozebranou neměli.

Ptal jsem se v očekávání toho že obdržím odpověď od někoho kdo někdy viděl konkrétní UPS rozebranou do stavu pro výměnu baterií. Teorii znám, odkaz na vyhlášku mi nepomůže - co by mi pomoholo by byl názor někoho kdo naprosto přesně ví o čem mluví-a to jak v rovině znalosti předpisů, tak ale i v rovině znalosti provedení a postupu výměny u konkrétní UPS.

Možná jsem měl napsat typu - APC SUA750 - velmi podobná této:
http://www.apcmedia.com/salestools/ASTE-6Z8LLF_R0_CZ.pdf
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
Zaměstnanec - projektant
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize.


WWW
« Odpověď #5 kdy: 21.01.2008, 08:29 »

V návodu je uvedené toto: Tento UPS má baterii, kterou lze jednoduše vyměnit za provozu. Výměna baterií je bezpečná a bez rizika úrazu
elektrickým proudem. Během výměny baterie můžete nechat UPS a připojené zařízení zapnuté. Informace o výměně baterie získáte od APC (viz Kontaktní informace).
Z toho pro mě vyplývá, že baterku může měnit i laik. Pokud máte přesto pochybnosti, kontaktujte výrobce/dodavatele a vyžádejte si od něj písemné vyjádření. V čem je problém?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov), revizní technik E1B
Josef Martinec
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 21.01.2008, 10:31 »

pokud má ups od APC v technické dokumentaci napsáno že je baterie vyměnitelná za chodu pak to zanamená že si od APC kopíte příslušné baterie , pak je vrazíte do UPS a na konec to nejdůležitější - na noťase si nainstalujete APC POWERCHUTE a provedete kalibraci UPS - pokud to neuděláte tak za a) - zkrátíte životnost baterií
b) - může docházet k mikrovýpadkům napájení

na toto nemusíte mít žádný paragraf (jo ještě - na nových UPS při připojení baterie dojde k docela výraznému zajiskření při připojování baterie přeci jenom když připojíte 80Ah baterii do zátěže je to docela prda Škleb )

pokud v tech. spec. není uvedena možnost výměny baterií uživatelem (některé menší UPS do 1000VA - nebo starší UPS do 5000VA) pak milou UPS pošlete do Českého servisu a oni vám provedou výměnu baterií a následnou kalibraci
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 21.01.2008, 21:55 »

Zachovejte badatelský klid, ty akumulátory mají 7 Ah a ne 80, žádné blesky se konat nebudou.

Tu výměnu baterek za chodu ale neberte jako univerzální návod - zvlášť u malých UPS pro výpočetní techniku bývají často galvanicky spojené se sítí. Za chodu bych to dělal jen v případě, že je to nezbytně nutné a v návodu výslovně uvedené. A když říkám v návodu, tak tím myslím v návodu k přesně tomu typu, který hodlám pokoušet  Škleb  a ne k nějakému "velmi podobnému"
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Mám s §6 kvalifikaci k revizi vysoušečů zdiva?
 Kde je možné někde zjistit jakou má elektrikář kvalifikaci v elektrotechnice?
 Musím splňovat pro ŽL pro výrobu slaboproudých zařízení nějaký § vyhlášky 50/78?
 Jakou potřebuji kvalifikaci pro provádění kontrol (revizí) dle ČSN EN 60974-4?
 Kdo bude opravovat hybdridni auta? Budou muset mit servismani vyhlasku 50?
 Opravdu nepotřebuji kvalifikaci pro výrobu zařízení pro malé napětí?
 Jsou i nějaké kurzy pro projektování el.instalací ?
 Byl tam opravdu elektrikář?
 Kdo nese odpovědnost za elektroinstalaci?
 Jakou minimální kvalifikaci má mít obsluha vn zkušebního přístroje?
 Je obor Informační technologie (kód 18-20-M/01) pro získání §8 vyhlášky 50?
 Jaké znalosti by měl mít elektromontér?
 Opravdu mohou fasádníci zapojovat elektroinstalaci bez kvalifikace?
 Může mít zaměstnavatel problémy pokud jeho zaměstnanec lhal o své kvalifikaci?
 Môže zamestnavateľ bez osvedčenia zamestavať ľudí s osvedčením?
 Odborná způsobilost v elektrotechnice
 Bude možné brzy získat el.technickou kvalifikaci bez vzdělání?
 Je možné využít projektanta s razítkem na Slovensku u nás v ČR?
 Jaké minimální vzdělání musí mít žadatel o zkoušky RT E2/A v České republice ?
 Co musí splňovat osoba nebo firma abych u ní mohl vykonávat praxi?
 Může provést výměnu svítidla v prostředí s nebezpečím výbuchu pracovník s §6?
 Musí mít servisní technik plynových kotlů §6 vyhl. 50?
 Jakou kvalifikaci musí servisní technik PC pro Živnostenský úřad?
 Jak má uživatel poznat zda mu odpovídá opravdu odborník?
 Kdo zajištuje odbornou způsobilost soudních znalců a jaké jsou požadavky?
 Jak poradíte laikovi ve výběru toho správného, nejsprávnějšího odborníka?
 Kdo je to ten správný, nejsprávnější odborník?
 Dáte tip na elektrotechnické učiliště, které dnes generuje nadějné elektrikáře?
 Je potřeba mít §8 pro připojení EZS na zrevidovaný přívod?
 Jak na obnovení kvalifikace po 17 letech v jiném oboru?
 NP8# Přesahy budou nutné, elektrika zasahuje do všech VTZ, říká Radek Roušar
 Je podle tebe elektrikář řemeslník nebo není?
 Jaka jsou pravidla uznavani kvalifikace elektrikare mezi Ceskem a Slovenskem?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.04 sekund, 22 dotazů.