Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Jak zapojit světlo s dvěma černými a jedním zelenožlutým vodičem?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak zapojit světlo s dvěma černými a jedním zelenožlutým vodičem?  (Přečteno 15563 krát)
JimCMN
« kdy: 20.12.2007, 22:12 »

Nastala následující situace.
Čtyřbodové stropní osvětlení, kde je zapojení N zem L, ovšem ze stropu vede jeden zeleno/žlutý a dva černé, resp. bužírka těžko rozpoznatelná.
Máte nějaké řešení, jak to zapojit a nečekat přes celé vánoce, až si někdo od fochu udělá čas?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
JimCMN
« Odpověď #1 kdy: 20.12.2007, 22:32 »

Ještě podstatný detail. Zapínat lze dvěma vypínači. Takže počítám, že tam budu muset někam dát ještě jeden spojovací drát?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kohoutek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 21.12.2007, 07:21 »

Nejlepší bude pozvat si elektrikáře!! Super!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavelka Květoslav
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 21.12.2007, 10:03 »

Zdravim,

Upřesněte ,  dvěma vypínači : Máte dva vypínače na ´jednom místě ? Respektive vypínač řazení č.5 nebo dva vypínače v různých koutech místnosti ? Řazení 6 a 6 ?
Pokud tam máte dva černý a jeden zeleno/žlutý ,  tak si myslim že to máte přes vypínač č.5 ,  ale to musíte změřit ,  pak se můžeme bavit dál ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #4 kdy: 21.12.2007, 11:48 »

To Pavelka:  Mrknutí jsme v sekci laiků, proto s dovolením tázajícímu upřesním ten vypínač č.5:
Je to vypínač se dvěmi kolébkami v jednom rámečku ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
JimCMN
« Odpověď #5 kdy: 21.12.2007, 14:27 »

Omlouvám se, psal jsem to z velmi pomalého kompu a už jsem byl také trochu unaven. Přesný popis situace je takový, že... Ze stropu vedou tři kabely, přičemž dva jsem rozpoznal jako černé a jeden zeleno/žlutý. Na zdi je dvojvypínač s tím, že má spínat jakoby jeden, či druhý okruh (asi pro spořílky, když mají lustr s milionem žárovek a chtějí svítit akorát tou prostřední. Mě by tedy stačilo zapojit to na jeden libovolný vypínač, ovšem netuším jak. A elektriář se na mě minimálně do 27.12 vykašle a já bych zase nerad měl vánoce ta nějak po tmě... Samozřejmě, že posléze si seženu někoho, kdo to po mě překontroluje, to je jasná věc, ale rád bych věděl, jak to zapojit, tedy něco ve smyslu ZŽ na to písmeno, jeden z černých na ono, dva otčenáše a nazdar Úsměv Děkuji
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavelka Květoslav
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 21.12.2007, 15:34 »

To Doležal : proto jsem napsal jestli je vypínač na jednom místě nebo jeden někde a druhý někde ,  jsem myslel že logicky vydedukuje že je to vyp. č.5  Mrknutí

To JimCMN:
Stejně to chce změřit ,  ale nejpravděpodop něji je to takhle: máte tam vypínač č.5 ,  asi kvůli těm milionům žárovek ... takže stačí dát starý vypínač pryč a dát tam klasický č.1.
Přívod pod jeden šroubek ,  jeden ztěch dvou černých pod druhý šroubek.U stropu měřákem zjistíce který je navíc a ten nebude zapojen ,  ve vypínači bude taky jeden navíc který nebude zapojen .... samozřejmě při této práci VYPNOUT DANÝ OKRUH jističem !
No pokud vám to bude fungovat ,  tak si myslim že si na kontrolu stejně nikoho nepozvete .
Jinak je to samozřejmě práce pro odborníka ,  jako laik byjste se měl pouze dívat z bezpečné vzdálenosti ...  Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek 2752
« Odpověď #7 kdy: 21.12.2007, 15:54 »

No ale nenapsal jste jak zapojit ten lustr.
Předpokládám že na lustru je svorkovnice na 2 vodiče, a potom ještě šroubek na kostře svítidla na ochranný vodič. Správně by z lustru měly být tyto vodiče: zeleno/žlutý jako ochranný vodič, (nepracovní),  světle modrý jako nulák, a černé (hnědé, šedé) vodiče jako fázové.
A teď jak by to kdo zapojil když máme jen PEN?
Černý je jasný. Do jedné svorky.   
Žlutozelený:
1. Zapojit jen na druhou svorku? Nezapojit kostru svítidla? Jaká je pravděpodobnos t prodření izolace. Tuším že dříve se stropní svítidlo považovalo za chráněné polohou.
2. Zapojit napřed na kostru a potom do druhé svorky? Nějak mě ten drát na kostře nedělá dobře.
Prosím o Vaše názory.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
JimCMN
« Odpověď #8 kdy: 21.12.2007, 17:10 »

No ale nenapsal jste jak zapojit ten lustr.
Předpokládám že na lustru je svorkovnice na 2 vodiče, a potom ještě šroubek na kostře svítidla na ochranný vodič. Správně by z lustru měly být tyto vodiče: zeleno/žlutý jako ochranný vodič, (nepracovní),  světle modrý jako nulák, a černé (hnědé, šedé) vodiče jako fázové.
A teď jak by to kdo zapojil když máme jen PEN?
Černý je jasný. Do jedné svorky.   
Žlutozelený:
1. Zapojit jen na druhou svorku? Nezapojit kostru svítidla? Jaká je pravděpodobnos t prodření izolace. Tuším že dříve se stropní svítidlo považovalo za chráněné polohou.
2. Zapojit napřed na kostru a potom do druhé svorky? Nějak mě ten drát na kostře nedělá dobře.
Prosím o Vaše názory.
Ano, také mi ta odpověď pana Pavelky přijde jako trochu záměrně mlžící, abych to jo neudělal. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
JimCMN
« Odpověď #9 kdy: 21.12.2007, 18:44 »

Tak řešení je následující. Jeden z černých kabelů (ten, na který jsem to zkoušel, byl zlomený. Následně jsem zapojil zeleno/žlutý na modrý a černý na hnědý a světlo chodí. Díky všem za pomoc, snad to bude v pořádku. Po vánocích to stejně nechám zapojit lépe a pořádněji na oko Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #10 kdy: 21.12.2007, 19:22 »

Normy ČSN požadují připojení vodiče PEN nejdříve na kostru svítidla, potom teprve na svorku N.
Ovšem z čistě praktického hlediska je to u hliníkových vodičů celkem riziko.
Při manipulaci se svítidlem se hliníkový vodič lehce ulomí a potom je fáze (přes žárovku) na kostře svítidla. No a když potom světlo nesvítí a někdo jde vyměnit žárovku ... Mrknutí
Pokud to konstrukce svítidla umožňuje, je vhodnější dát na na ty staré hliníkové dráty nějaké vhodné svorky (čokolády) a svítidlo připojit přes CYA vodiče (lankové). Staré hliníkové dráty bývají stejně většinou krátké. Na přívodní PEN vodič se připojí dva vodiče, modrý (N) a zeleno/žlutý (PE),  modrý vodič se zapojí na svorku N, zeleno/žlutý na kostru svítidla (PE).  Fázový vodič se jen propojí.
Nutno podotknout, že toto řešení není úplně souladu s ČSN a někteří kolegové s tímto asi nebudou souhlasit, ale praktické zkušenosti jsou s tímto dobré.
Se starými hliníkovými vodiči není radno moc hýbat, bývají vyhřáté, izolace je ztvrdlá a vodič je velmi křehký. Často se ulomí v přechodu ze stropu. Vodič se sice přeruší, ale na izolaci drží, takže to nemusí být úplně patrné.
Pokud se takto přeruší fázový vodič, světlo jenom prostě nesvítí, ale pokud se takto přeruší PEN, může to být nebezpečné, jak už jsem psal výše.
Úplně nejlepší je, používat na tyto staré instalace přednostně svítidla ve třídě izolace II, potom není zapotřebí řešit připojení ochranného vodiče (PE).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
KORTALL
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 15.06.2008, 08:40 »

Zapojeno správně jak říká kolega Hasala u hlíny nikdy nevíš !
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Poradíte mi se vzdáleností zásuvky bojleru od WC?
 Kam umístit proudový chránič pro koupelnu?
 Musí být na světla v koupelně přes chránič?
 Jak zapojit proudový chránič OFI 40?
 Musí být boiler připojen přes vypínač?
 Jak správně umístit bytový rozvaděč?
 Jaké je správné zapojení proudového chrániče?
 Regulace derivacniho dynama
 Jak je nejvhodnejsi zapojit 3f asynchroni motor na ventilator 1.5 kv?
 Hledám schema pro schodistove zapojeni 3 vypinacu
 Kde naleznu značení vypínačů?
 Na koho se mám obrátit, když potřebujeme ochranu el. napětí?
 Do jaké hloubky se ukládá přívodní kabel?
 Jak připojit ochranný vodič ke svítidlu pokud pro něj není žádná svorka?
 Jak připojím lampu k vývodu ve zdi pokud má lampa vidlici do zásuvky?
 Jaký potřebuji přívodní kabel k elektrické troubě?
 Mohu vést 2m vedení nn v krku společně s telefonem a televizní anténou?
 Poradi mi niekto ako zapojit 2 schodistove vypinace s 2 svetlami?
 Je nějaký předpis jak má být zásuvka na krabičku namontována?
 Je takto možno uspořádat instalaci pro kuchyň?
 Ověřte prosím mou znalost zapojení proudového chrániče ...
 Mohu kabely CYKY 3x2,5 volně vložit mezi neomítnutou zeď a dřevěnou stěnu?
 Jak zapojit dvoufazovou sklokeramickou desku na trojfazovy vypinac?
 Mozu sa pripojit zasuvky s jednou zasuvkou v kupelni na jeden prudovy chranic?
 Mozem pod drezom umiestnit zasuvku pre umyvacku riadu?
 Poradíte mi se zapojením rozbočovače TV signálu?
 Poradite mi zapojeni dvou svitidel do jedne cokolady?
 Jak spojit AL s CU vodiče různých průřezů?
 Jak mám připojit ventilátor do koupelny?
 Jak zapojit pohybové čidlo s nástěnným světlem?
 Jak propojit vidlici 5krát se strojem, který nemá zapojen N?
 Jak zapojím dva okruhy na dva vypínače?
 Jak zapojit světlo ovládané z více míst?
 Jak propojit dvoj vypinac pro ovladani světla a ventilatoru?
 Jak připojit elektrický sporák cca 9kW v paneláku?
 Může pulzní odběr ovlivnit přesnost měření elektroměru?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.047 sekund, 23 dotazů.