Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Zemniaci pás v RD ako na to?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Zemniaci pás v RD ako na to?  (Přečteno 11989 krát)
michal2
« kdy: 05.12.2007, 11:25 »

 odborníkov,  Úsměv včera som presedel 10 hod. nad čítaním diskusií na tomto serveri, čo sa týka vyhotovenia zemničov pre hromozvody a hlavný rozvádzač pre rodinné domy. Veľmi sa mi to tu páči je tu veľa informácií ale čím viac som toho prečítal tým sa mi to zdá byť zložitejšie Jsem v rozpacích. Idem stavať rodinný dom a premýšľam ako najlepšie vyhotoviť zemnič (už vidím ako niektorý z vás hovoria pozri sa do projektu ale po čítaní týchto diskusií sa mi zdá ,  že koľko projektantov toľko názorov). Bude to klasická stavba základy betónový pás a na tom deka v ktorej bude uložený kary rohož. Vonkajší obvod základov po celej výške bude izolovaný polystyrénom. Je to rovinatý terén a pôda ja klasická čierna zem. Moje otázky sú nasledovné:
1.   Ak budú základy z vonkajšej strany izolované polystyrénom môžem uložiť zemniaci pás do základového betónu alebo 15 cm pod základový betón do hliny?
2.   Ak v betónovej deke bude Fe kary rohož nemám radšej dať 12 mm roxory ( kvôli elektrochemick ému napätiu) kolom do kola v základoch tým že ich pozváram a ak áno akých odstupoch mám prepojiť s kary rohožou v deke.
3.   Zvody z hromozvodu a z EP môžem vyriešiť tak, že na zváram na roxory 2m FeZn drát ktorý zaizolujem s gumo-asfaltom v betóne a v zemi a tak vyvediem nad povrch ?
4.   Ak mám na poschodí v deke kary rohož aj ten treba prepojiť so zemniacím pásom a ak áno v akých odstupoch? (medzi poschodiami bude Ytong)
5.   Kam sa zvyčajne umiestňuje EP (ekvipotencioná lna prepojnica) na rodinnom dome z vonkajšej strany na fasádu, v kej výške alebo sa môže umiestniť aj v hlavnej rozvodnici? (nejaký link nepoznáte kde je to vyobrazené)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ludvík Koblížek
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 05.12.2007, 12:56 »

Dle ČSN se doporučuje u nových staveb vybudovat základový zemnič. Polystyrén z venkovní strany nemá velký vliv na hodnou uzemnění ( zkušenost z praxe ) ,  protože základové pásy mají dostatečnou styčnou plochu ze spodu a z vnitřní strany.Dále  norma doporučuje zemnící pásek uložit min. 5cm od kraje základového pásu( betonu ) - vliv koroze. Prodávájí se taktéž určité distanční podložky.
Ohledně kary rohože - měli by být opravdu uvedeny ve stavebním projektu ( kontrukce ). Jinak vzájemně spojit svařením nebo jinými mechanickými spoji.
Existují svorky pro propojení zemnícího pásku roxorů. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ludvík Koblížek
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 05.12.2007, 13:17 »

Jinak  bude to kruté, ale vše by měla ohlídat stavební  firma v zastoupení nějakého svého
elektrikáře a stvební dozor. Šok
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
michal2
« Odpověď #3 kdy: 05.12.2007, 13:33 »

Do základového betónu mám položiť radšej Fe roxor alebo FeZn pásovinu ak v deke bude uložené kary rohož?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Ryšavý
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 05.12.2007, 16:44 »

Obě kombinace železo(kari síť) x železo (zemnič),  nebo železo (kari síť) x FeZn (zemnič) jsou přípustné, je to na vás.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Smysl pro humor - znak ducha bystrého
.45 ACP; 7,62x39; 7,62x54R; 9x19; 12/70
michal2
« Odpověď #5 kdy: 05.12.2007, 17:08 »

No na tomto diskusnom fóre som čítal, že ak v betóne sa nachádza Fe a zároveň aj FeZn vzniká elektrochemick á korózia nakoľko majú rôzne elektrochemick é napätie. Tak  neviem či je to až tak závažné alebo je to niečo zanedbateľné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
michal2
« Odpověď #6 kdy: 05.12.2007, 17:45 »

vid. diskusia http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,2710.0.html
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
zubr.z
« Odpověď #7 kdy: 09.12.2007, 02:21 »

Základový zemnič -propojit jak ocel.rohož,ocel.drát.roxor.výztuž a uložit FeZn pásek,drát FeZn 8 mm nedoporučuji,přitom vše musí ležet v betonu aspoň těch 5 cm z každé strany.Vývod ze zemniče musí být izolovaný (FeZn 10 mm obalený asfalt.rohoží za tepla,lanem 50 mm2 Cu ve žlutozelené izolaci a to ve dvou nebo třech místech-odkorodované už neopravíte.Kon krétní řešení popsáno v ČSN 33 5020 (myslím...).EP se umístí tak,aby na ni bylo možno pohodlně a nejkratší cestou připojit vše,co vodivého do RD leze-řeší projekt či projektant.Nes nažte se o lidovou tvořivost,každé proč má své proto.

Jediné správné řešení je popsané v ČSN 33 2000-5-54 ed.2 moderátor
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.039 sekund, 22 dotazů.