Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  smějí být ve výtahové šachtě nechráněné vodiče?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: smějí být ve výtahové šachtě nechráněné vodiče?  (Přečteno 7967 krát)
Vítězslav Marhold
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 14.12.2007, 15:23 »

v šachtě výtahu postaveném jednou nejmenovanou nadnárodní společností jsem viděl instalaci provedenou plochým kabelem tvořeným izolovanými vodiči bez vnějšího pláště. Upevněn byl pouze u stropu a volně spuštěn dolů bez jakéhokoli krytí. odbočky byli provedeny tak ,  že se příslušná žíla přestříhla a čokoládou nastavila. Je takové provedení v souladu s normou? podotýkám že ve zmíněné kšandě musel být i PE vodič a průřez nebyl víc jak 1,5mm.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Janík Pavel
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline


§8 - 50/1978 Sb.


WWW
« Odpověď #1 kdy: 15.12.2007, 11:32 »

Zajímavý způsob instalace. Sám jsem již několik výtahů namontoval a lecos i viděl ale vždy byla instalace umístěná v PVC nebo plechových žlabech nebo ještě po staru kabely připevněné na "žebřících".
Je taky otázka jak moc kvalitní spoj přes čokoládu může být, když se nahoře přestřihne žíla a zbytek kabelu pak táhne svoji vahou dolů  Smutek
Ploché kabely se používají normálně, ale s izolací, jako vlečný kabel zavěšený pod klecí, který samozřejmě nelze umístit do žádného žlabu.
A co se týká průřezu 1,5mm, tak ten by měl pro většinu případů stačit, pokud tím není vedená i zásuvka 230V.
Docela by mě zajímalo o jaký kabel se jedná, viděl jsem ploché zářezové kabely (tenoučké vodiče a jedna krajní žíla označené červeně) nebo dvoj-troj linku 1,5mm používané většinou pro vypínače. Případně pak ploché kabely (lanka) ale ty vždy s vnější izolací.
Lze takový kabel u nás vůbec sehnat ? (jen tak pro zajímavost - né že bych to chtěl kopírovat  zle)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když to nejde po dobrém, dělej to násilím. Jestli se to ulomí, šlo o vadnou součástku.
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se vždycky najde nějaký blbec, který neví, že to nejde a udělá to !
Vítězslav Marhold
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 17.12.2007, 12:46 »

o jaký kabel se jedná nevím.Taky mne to zajímalo a jediné co se trochu podobalo vzhledem je páskový PNLY ,ale ty se dělají jen pokud vím jen do 0,75mm . O kvalitu odbočky pomocí čokolády nebo Wago svorky bych se nebál, kabel je slepen a ostatní žíly to nejspíš udrží ( pokud se nepřetrhne u stropu vlastní vahou ,  ale to by občasné přichycení jistě vyřešilo). Půřez 1,5 na zásuvku proč ne pokud vyjde impedance nevidím problém. To co se mi nezdá je fakt že vodiče nejsou nikterak chráněny proti mechanickému poškození.Poku d by byly ve žlabu tak se to jevý jako docela dobrý nápad, ale takhle jde o nechránené vodiče a pokud vím tak speciálně kostra by v tomto případě  měla být minimálně silnější.Proto mne zajímá co na to ČSN je možné na takto provedenou elektroinstala ci pohlížet jako na bezpečnou nebo to musí do žlabu?     
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #3 kdy: 17.12.2007, 21:24 »

TO: Marhold> Elektrická instalace výtahu je pouhá součást výtahu jako takového. Výtah je vyhrazené zařízení podléhající revizi, tu provádí revizné technik ZZ nikoli elektro. A pak také každý výtah musí být uveden do provozu nejen RT, ale i inspekčním orgánem. Takže po montážní zkoušce dodavatele to ještě musel vidět RT ZZ a pak inspektor dozoru (třeba ITI nebo TUV...) . Nechte jim také nějakou zodpovědnost, když to všichni schválili a podepsali  Super! . Nebo máte nějaký zvláštní důvod se ve věci angažovat?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 17.12.2007, 21:42 »

Elektrická instalace výtahu je pouhá součást výtahu jako takového. Výtah je vyhrazené zařízení podléhající revizi, tu provádí revizné technik ZZ nikoli elektro.

To je pro mě novinka, revizní technik ZZ přeci nemá elektrotechnic kou kvalifikaci tak kdo kontroluje elektro část výtahu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #5 kdy: 17.12.2007, 21:55 »

Pane Alin.

Zachovejte klid. I zařízení výtahu, konkrétně elektrickou část musí revidovat revizní technik elektro.  Mrknutí
Já osobně neznám revizáka výtahů s oprávněním ne lektrické zařízení.
Možná že toto oprávnění někdo má, ale z mého okolí nikdo není. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #6 kdy: 17.12.2007, 22:03 »

Tak pánové, dovolím si vás vyvést z omylu. Jsou RT ZZ - strojaři, ti dělají většinou jeřáby atp. a pak jsou RT výtahů (je to jiná kategorie) a ti bývají původní profesí buď elektrikáři a výtahařinu si dodělali, nebo přímo výtaháři, což je obor uznaný jako elektroobor i když vyučený výtahář je napůl zámečník a napůl elektrikář. Krapítko se v tomhle prostředí pohybuju a vězte, že na nově stavěné výtahy se opravdu nedělá zvláštní samostatná revize elektro.  angel Vše to dělá RT výtahů a samozřejmě by to měl dělat v souladu s platnými ČSN nejen výtahů, ale i elktro, ostatně rozsah takové revize je přesně dán normou na výtahy podobně jako tomu je u pracovních strojů. (vím tam se tomu neříká revize, ale podstata věci je stále stejná)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 17.12.2007, 22:14 »

To Milan Karvánek :
Nemohl by jste sem dát nějaký odkaz na příslušnou legislativu. Je mi podivné že by mohl dělat revizi elektrické části někdo jiný než RT elektro. Koukal jsem na stránkách ITI a nic jsem nenašel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #8 kdy: 17.12.2007, 22:16 »

Pane Karvánek.

Vězte že já si na revizi elektro výtahu klidně troufnu. Ale revizák výtahů, to je něco jiného. Je možné že Máte ve svém okolí revizáky kteří zvládají obojí, ale já nikoliv.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 17.12.2007, 22:22 »

To Miroš Jan

Já znám RT ZZ který dělá oboje ale on má i elektro E2  Úsměv takže se nedivím, no a ti RT ZZ co elektro nemají po mě vždy vyžadovali elektrorevizi před jejich revizí. Jednou na školení dokonce nějaký přednášející razil názor že by oba RT měli dělat revizi naráz ve stejném termínu a dokonce spolu ale už si nepamatuji kdo to byl protože mě to přišlo dost nereálné a rozhodl jsem se to programově ignorovat  Mrknutí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vítězslav Marhold
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 18.12.2007, 11:34 »

s revizemi u výtahu se to má tak . Jsou 2 kategorie 1 kontroluje pouze mechanickou část a provádí pravidelné tříměsíční revize atd.( to má každy druhý servisman ).Pokud ale je nutné zrevidovat výtah nový nebo po větší opravě je třeba oprávnění rozšířené právě o to elektro ( taková lepší sorta).
Tady nastává drobný problém .Ačkoli má oprávnění i na elektro byť pouze pro výtahy, znalost norem elektro mnohdy pokulhává . Dle mého názoru je to proto ,  že se to po nich nevyžaduje( asi i  proto ,  že po nich přijde ještě AO a ta už většinou znalosti má.Kromě toho je středem zájmu funkce a mechanika elektro je prostě na druhé koleji ( přeci jen jsou výtaháři více zámečníci než elektrikáři a to je druhý důvod).
Celá věc mne zajímá z čistě profesního hlediska prostě se mi nezdá a zajímá mne jestli to něčemu odporuje nebo ne. Koukám nato asi tak udělat si v obýváku rozvod na dydax lišty je taky blbost ,  ale vlastně to proti normě není.Je to prostě jen jiné řešení.
Pro doplnění pracuji ve firmě vyrábějící rozvaděče pro výtahy a elektro šachty tedy přímo mou parketu, ale co se v mládí naučíš o to budeš chytřejší.       
     
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
XL
« Odpověď #11 kdy: 18.12.2007, 14:43 »

A kdo dělá elektro revizi paternosterů, když to z hlediska norem není výtah...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 18.12.2007, 14:47 »

A kdo dělá elektro revizi paternosterů, když to z hlediska norem není výtah...
To smí dělat jen revizák který umí stoj na rukách  Smích.

Já se omlouvám ale po přečtení mě to napadlo tak okamžitě jako by ta věta pokračovala  angel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
XL
« Odpověď #13 kdy: 18.12.2007, 15:10 »

A proto je v každé kabince nápis: " Půdou a sklepem projedete bez nebezpečí"  Hi
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vítězslav Marhold
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 19.12.2007, 16:05 »

Pátery pokud vim taky výtahář. Nenapadá mne žádný důvod proč by nepatřil mezi zdvihací zařízení
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.039 sekund, 22 dotazů.