Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití
| | |-+  Existuje redukce na zásuvku 16A 4/5. kolíkovou?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Existuje redukce na zásuvku 16A 4/5. kolíkovou?  (Přečteno 11108 krát)
Marci
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 03.12.2007, 18:37 »

Jak zapojit přívod ze zástrčky 4-kolíkové do 5-ti kolík zásuvky. Koupil jsem štípač dřeva, kde je na stroji 16A 5-ti kolíková zásuvka.
Na přívodním kabelu mám 4-kolík.

Nebo existuje nějaká redukce?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 03.12.2007, 19:13 »

Úvodem si vajsněme pojmy:
přívod ze zástrčky 4kolíkové - nazvěme to vidlicí na přívodním kabelu stroje
zásuvka 5ti kolík - zásuvka na zdi nebo na prodlužce
 
Níže píšete: kde je na stroji 16A 5-ti kolíková zásuvka. Na přívodním kabelu mám 4-kolík

Na stroji může být pouze vidlice. Zásuvka může být pouze na přívodu ukončením obvodu nebo prodlužovacího přívodu.

Pokud na stroji máte 5ti kolíkovou vidlici, lze za určitých podmínek toto připojit ke čtyřkolíkové zásuvce.
 Stroj nevyužívá vodič N a pracuje pouze s fázemi a ochraným vodičem. Pak na stroji vyměníte vidlici za čtyřkolíkovou.
Ale většina nových strojů již vodič N využívá, takže vám nezbyde nic jiného než vyměnit přívod za pětižilový s vodiči L1, L2, L3, N, a PE.
Někdo vám možná ještě poradí dát pětikolíkovou zásuvku a propojit kolík PE a N na vodič PEN, ale já osobně bych to nedělal hned ze dvou důvodů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 03.12.2007, 20:05 »


Někdo vám možná ještě poradí dát pětikolíkovou zásuvku a propojit kolík PE a N na vodič PEN, ale já osobně bych to nedělal hned ze dvou důvodů.

[/quote]

To už snad nikdo z místních odborníků doporučovat nebude...  Mrknutí  Fackovaci
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 03.12.2007, 20:14 »

Tedy mám na mysli hlavně případ, že by byla na zdi 5p zásuvka, na stroji 5p vidlice ale k dispozici jen čtyřžilový kabel ze starých zásob.

...Jsem se asi zbytečně zase tentokrát s odpovědí unáhlil, asi to nebude zmiňovaný případ.  Jsem v rozpacích  piskaci

Lepší než vyrábět redukci je namontovat namísto rozbočovací krabici, z které pak budou vyvedeny jak 4p/16A, tak 5p/16A zásuvka. Alespoň do té doby, než bude vyměněno přívodní vedení za pětižilové, v rozvaděči osazen chránič 30mA...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vladimír Kadlec
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 06.12.2007, 13:16 »

Je to v rozporu s normami, když pětikolíkouvou zásuvku 400V zapojím do původní sítě TNC tak, že vodič PEN připojím na zdířku PE a následně proklemuji na zdířku N - je to v podstatě totéž zapojení jako u zásuvky 230V v síti TNC, kde se to od začátku toleruje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
zerotest
« Odpověď #5 kdy: 06.12.2007, 14:26 »

Pane Kadlec prosím když něco napíšete, tak si to po sobě přečtěte jestli to dává smysl. Z vašeho příspěvku není jasné zda jde o otázku či konstatování. Zásuvka určitě není pěti kolíková /to by byla přívodka/ a běžný typ pěti pólový není 400V, ale je označen 230/400V (nebo např. 220-230/380-400V). Tím výrobce určuje pro jaké napětí je to určeno.
Ano vodič PEN jde rozdělit v 5P zásuvce na N a PE jenom nevím jak požadovaný vodič pro PEN /průřez z Cu - 10mm nebo Al - 16mm/ dáte do svorky PE a propojíte na N.
Zásuvky , ,TN-C 230V,,  a ne jenom ty jsou zapojeny podle tehdy platných norem a lze je tak ponechat do doby rekonstrukce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #6 kdy: 06.12.2007, 19:14 »

Záleží na mísních podmínkách. Pokud je v zásuvce skutečně PEN vodič, bylo by možné vyměnit čtyřpólovou zásuvku za pětipólovou. Princip je stejný jako u zásuvek 230V, v zásuvce by se svorky N a PE propojily.
Pokud by zásuvka byla např. připojená přes proudový chránič, nebylo by to možné provést, chránič by vypínal. 
Požadavek na min. průřez PEN se týká nových instalací. Ve stávajících instalacích k tomuto lze přistupovat jen jako k výměně zásuvky.
Ale úplně ze všeho nejdříve by bylo vhodné ověřit, jestli stroj vůbec potřebuje N vodič. Rozhodně se nic nezkazí, když se podíváte do vidlice ke stroji. Možná bude stroj připojen je čtyřmi vodiči a kontakt N bude nezapojený. Potom by to bylo velmi jednoduché, vyměnila by se pouze vidlice na stroji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Sláva Vaněk
« Odpověď #7 kdy: 10.12.2007, 18:58 »

Mám stejný problém.Zajíma lo by mne kam je připojen vodič N.Měřením jsem to nezjistil.Přip ojil jsem štípač tedy čtyřdrátově.V navodu je doporučeno použití samostatného chraniče  přimo u stroje nenil-li pětidrátový rozvod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #8 kdy: 10.12.2007, 21:30 »

Mám stejný problém.Zajíma lo by mne kam je připojen vodič N.Měřením jsem to nezjistil.Přip ojil jsem štípač tedy čtyřdrátově.V navodu je doporučeno použití samostatného chraniče  přimo u stroje nenil-li pětidrátový rozvod.

Chránič 30mA v každém případě, ať je přívod čtyř-žilový nebo pěti-žilový. pozor
U 5ti pólové zásuvky (vidlice) si dejte pozor na správné připojení vodiče N a L1, velice lehce se to dá zaměnit a je malér. Pláč

PS: Svorky jsou označené, při připojení pouze motoru bez vodiče N se vodič N u spotřebiče nepřipojuje, ale musíte jej uložit izolovaně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.045 sekund, 22 dotazů.