Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Jaký má význam dokumentace pro RT?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaký má význam dokumentace pro RT?  (Přečteno 26170 krát)
Martin Hrdý
Optimismus je jen nedostatek informací
*
Offline Offline



WWW
« Odpověď #18 kdy: 10.11.2007, 20:54 »

To: Štefan Beláň

Jaký pokus? To nebylo myšleno proti vám  Šok.

Někdo si postavil dům, ale ještě před koulaudací a před výchozí revizí elektroinstala ce zdědil vilu kdesi v zahraničí. Tak prodal dům a odstěhoval se. Zapomněl předat kontakt na elektrikáře a projektovou dokumentaci. Nový majitel byl pošetilý a nevěděl, že to bude potřebovat, a teď chce výchozí revizi kvůli připojení. Původní majitel není k zastižení, sousedé nic nevědí a v okolí je plno elektrikářů.

HOOOOOOOOOOODn ě kostrbatý výmysl(výmluva).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Hrdý
Optimismus je jen nedostatek informací
*
Offline Offline



WWW
« Odpověď #19 kdy: 10.11.2007, 21:02 »

Úsměv Naprosto s Vámi souhlasím páni RT. Potom tedy, jelikož jsou normy nezávazné, bude bohatě stačit, jestliže vypracuji já, nebo zhotovitel seznam(soupis) na A4 papír, kde uvede všechny potřebné informace, které by mi poskytla i daná dokumentace skutečného stavu. Takhle jsem se s tím už mockrát setkal, třeba v malých bytech. Bylo tam napsáno : 1řádek - FA1 LSN16A/B/1 - 5ks zásuvek 16A/230V na kuchyňské lince - CYKY 3Cx2,5.


Např. domek: Na který řádek vypíšete seznam dokumentace, způsoby a průřezy pospojování,  instalační zóny, protokol o vnějších vlivech, typy ochran, druhy sítě, způsob uložení a hloubku uložení přívodního kabelu atp?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Roubal
« Odpověď #20 kdy: 10.11.2007, 22:41 »

To: Martin Hrdý
život přináší mnOOOOhem kostrbatější situace. Je tak těžké pochopit, že ani u výchozí revize nemusí být známa firma, provádějící instalaci?? Zkrátka pachatel neznámý (položka se vynechá) a šmytec.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #21 kdy: 10.11.2007, 23:08 »

 pane Roubal.

To se vám lechce řekne. Pokud chcete provádět výchozí revize elektro dle nové ČSN 33 2000-6, Září 2007, tak co chcete napsat do kolonky jméno a adresa prováděcí firmy ?? ??

Po nedávném rozhovoru, s pracovníkem dozorového orgánu, jsem nabyl přesvědčení, že budou stryktně vyžadovat vše co je v nové normě napsáno. Čili bez patřišných podkladů je provedení výchozí revize elektro čistá sebevražda  Hněv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #22 kdy: 11.11.2007, 08:53 »

U starších, ale ani u relativně nových instalací v RD nebo v bytech většinou žádná dokumentace elektro neexistuje. To je prostý fakt.
Pokud je z nějakého důvodu zapotřebí udělat revizi na takovéto instalaci, je to takřka neřešitelný problém.
Např. pokud majitel nějakého objektu nechá odpojit elektroměr, protože objekt nevyužívá, nebo "zapomene" platit faktury a uběhne delší doba než rok, rozvodné závody vyžadují pro opětovné připojení revizní zprávu (alespoň EON).
A tohle není žádná fantazie, to se stává ...
No ale jak to potom řešit ?
Zpracovat to jako pravidelnou revizi ? Není k dispozicí technická dokumentace a většinou ani výchozí revizní zpráva.
Zpracovat to jako výchozí revizi ? Pořád chybí dokumentace a stávající instalace obvykle nevyhovuje novým předpisům ...
Udělat nějakou technickou dokumentaci dodatečně ? Bylo by spíše jen zaznamenání skutečného provedení, ale v podstatě by to bylo jen zakreslení vývodů, trasy těžko pod omítkou někdo uvidí ...
Udělat komplet novou instalaci "se vším všudy" ? Asi nejideálnější řešení, ale poněkud cenově náročné ...
Utéct od toho ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Lubomír Roubal
« Odpověď #23 kdy: 11.11.2007, 09:25 »

Takže to vypadá, že bez nějaké elektromontážn í firmy se to nakonec stejně neobejde. Nebo ta svépomoc investora v kolonce zhotovitele projde bez problémů? (pachatel neznámý, to byla samozřejmě nadsázka, vyjadřující situaci).

Pak mi přijde jako nejlepší řešení, když instalaci prohlédne, případně opraví nějaká firma (elektrikář),  která se tam pak napíše jako zhotovitel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #24 kdy: 11.11.2007, 09:38 »

 Pánové.

Teoreticky by to bylo možné, jak uvádí p. Roubal. Jenomže elektrofirma, která nemá oprávnění na projektování, porušuje zákon, takže je tu zase problém ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #25 kdy: 11.11.2007, 09:47 »

Znám minimálně jednoho člověka, který se asi ještě dnes mlátí do hlavy ...
Stal se štastným majitelem menšího RD. Zdědil ho po svých rodičích, se kterými se moc nestýkal. Nový majitel chtěl RD prodat. Protože objekt nijak nevyužíval, jeho první starostí bylo, odhlásit elektroměr, aby "zbytečně" neplatil...
Protože jeho představy o ceně nemovitostí v dané lokalitě byly poněkud nadsazené, nějakou dobu trvalo, než se našel potenciální zájemce. Potenciální zájemce chtěl samozřejmě domek i s funkční elektroinstací . Pán si řekl, že to jistě nebude problém a v dobré náladě vyrazil na rozvodné závody.
Jenže ...
První věc, která ho rozladila, bylo to, že rozvodné závody po něm vyžadovaly tzv. připojovací poplatek 500 Kč/A, v tomto případě 12 500 Kč. Dále vyžadovaly revizní zprávu elektroinstala ce. To se ukázalo být problémem.
Elektroinstala ce byla relativně v dobrém stavu, odhadem asi deset let stará. S mírnými úpravami by mohla splňovat i současné požadavky ČSN.
Jenže dokumentace ani výchozí revizní zpráva prostě nebyly.
Podle sousedů dělal rekonstrukci elektroinstala ce "ňákej klučina z Brna...",  což není moc určující ... Ale i kdyby se podařilo podařilo vypátrat "pachatele",  silně pochybuji, že dělal elektroinstala ci podle projektu ...
S majitelem jsem se nakonec na ničem nedohodl, byl to totiž dost nepříjemný typ člověka, který ve většině lidí viděl podvodníky, co ho chtějí připravit o peníze ...
Protože to celé trvalo nějakou dobu, potenciální zajemce o koupi RD přestal mít zájem a našel si něco jiného.
Dotyčný chtě-nechtě musel prodejní cenu RD snížit ...
Protože objekt už má nového majitele, předpokládám, že dotyčný asi našel nějakého RT - střelce, který mu napsal revizní zprávu bez zbytečných otázek ...
A přitom to všechno vzniklo ze snahy ušetřit pár peněz za stálou měsíční platbu za elektroměr ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #26 kdy: 11.11.2007, 12:24 »

Uvedu ještě další příklad :

Štastný majitel garáže jednoho krásného dne zjistil, že garáž nikdy nebyla zkolaudovaná. Garáž postavil asi před třiceti lety svépomocí jeho otec, tak nějak "na čestné slovo" Mrknutí
Nešlo o samostatnou garáž, byla to více garáží v jednom bloku, které si jednotliví uživatelé stavěli všichni svépomocí.
Protože chtěl dát věci do pořádku, rozběhl kolotoč kolem dodatečné kolaudace.
Kromě jiné byla vyžadována revizní zpráva elektroinstala ce.
Technická dokumentace nebo revizní zpráva samozřejmě nebyly k dispozici.
Pro celý blok byl jeden elektroměr od rozvodných závodů, jednotliví uživatelé měli přímo v garážích podružné elektroměry.
Instalace v garážích byla provedená jednotně. V každé garáži byla deska PREMIX s elektroměrem a s jističi IJ. Vlastní instalace byla provedena jako vodotěsná, kabely na příchytkách, nástěnné VDT přístroje. V každé garáži byly dvě světla a jedna zásuvka 230V.
Zhotovitelem elektroinstala ce byla dnes už neexistující firma.   
Možná na to někdy existoval nějaký projekt, každopádně se ovšem nedochoval.
V tomto případě jsem majitele přesvědčil o tom, že by bylo vhodné pořídit novou elektroinstala ci, včetně nového odběrného místa, nezávisle na ostatních.
Jednak občas potřeboval 400V, které si jinak chodil "půjčovat" z blízkého RD a dále, mezi jednotlivými majiteli garáží byly neustále nějaké spory o spotřebované kWh.
Ale pokud by k tomu nedošlo, bylo by to podobné dilema jako jsem popsal výše.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #27 kdy: 11.11.2007, 17:04 »

Ještě jednou bych se k tomuto tématu vrátil. Tentokrát to bude formou otázek a odpovědí. Věřím, že podobný rozhovor už většina kolegů absolvovala ...
Berte to jako podnět k zamyšlení a k další diskuzi ...

- Proč musím mít projekt ?
- V projektu bude popsáno, co bude kde umístěné, jaké mají být použité kabely, jističe, kudy povedou kabely atd.
- Hmm ... Co bude kde umístěné, to si snad rozhodnu sám, ne ?
- No to jo, ale projektant určí jestli, to či ono může být v daném prostoru vůbec umístěné ...
- No a tohle neví elektřikář, který to bude potom dělat ?
- No ten by to měl vědět taky ...
- Hmm... A ty kabely, jističe to přece taky musí elektrikář znát ne ?
- No to by měl znát taky ...
- Tak na co tedy potřebuji projektanta, aby mi vymyslel, to co vím sám nebo co by měl vědět elektrikář ? Navíc přece to ještě potom musí zkontrolovat revizák, takže musí být všechno OK, ne ?
- No hlavně jde o to aby jste měl nějakej papír ...
- No to jsem si myslel taky ... A to vlastně bude pro koho, ten papír ?
- Jednak pro toho, kdo bude tu instalaci dělat, ale hlavně pro revizi. Ale tady to po vás mohou chtít při kolaudaci...
- Ale kámoš Franta nechal dělat revizi před týdnem a revizák po něm žádnej projekt nechtěl ... A dům kolaudoval včera a všechno proběhlo hladce, nikdo po něm nic takovýho taky nechtěl ...
- No rozhodně to není správné, povinnost technické dokumentace je dána normami ČSN a potažmo i zákonem... A jak to dělají ostatní, to je jejich věc, já to prostě takhle nedělám ...
- Hmm... No já nevím, já už jsem domluvenej na elektriku s Lojzou z prasečáku... Von je strašně šikovnej, není drahej a dělal elektriku všem tady okolo... A říkal, že žádnej projekt nepotřebuje, že to je jen pro pitomce, co nevědí, co se jak dělá ... A revizáka má svýho, je to jeho bratranec ... Když to budete dělat vy, tak to bude dost drahý, ne ?
- No asi to bude dražší než od Lojzy z prasečáku ... Ale zase u mě máte záruku, garanci profesionálníh o provedení ...
- Jo to známe ... ještě dopadnu jak Pepa odnaproti ...  Za dva měsíce vaše firma zkrachuje, prachy v tahu a kde nic, tu nic ... A von Lojza je moc šikovnej, všichni ho tady chválí ... A říkal že to spíchne za třicet tisíc, schválně kolik by stálo od vás ?
- No to já vám nemůžu takhle hned říct ... K tomu právě potřebuji projekt, abych mohl udělat nějakou seriózní nabídku ...
- No mě je jasný, že to bude podstatně dražší ...
- No asi to bude o něco dražší, ale já vám nabízím kompletní služby, se vším všudy ... Neznám Lojzu, ale zřejmě to bude kaskadér, schopný všeho ... No a ten jeho bratranec revizák je asi taky hodně odvážný, koleduje si o průšvih ...
- No pravda je, že toho revizáka tady ještě nikdo neviděl ...
- No asi dělá revize dálkově ... Bohužel, i takoví revizáci existují ... Je vám snad jasné, že takovéto revize jsou k ničemu ... Revizák musí všechno překontrolovat, proměřit, aby byla jistota, že je všechno v pořádku.
- No to asi jo ... A co kdyby jsme to udělali takhle - Lojza by mi udělal tu elektriku a vy by jste potom udělal tu revizi, abych měl jistotu ...
- No v podstatě by to šlo ...
- No to by jsme se mohli takhle domluvit ... A co ten projekt ?
- Pro revizi samozřejmě budu chtít projekt ...
- No a proč, když mi to Lojza udělá bez projektu ?
- Už jsem vám to vysvětloval ... Projekt je zapotřebí pro to, aby bylo jasné, kde je jaký kabel, kudy vede, čím je odjištěný ...
- Ale tohle všechno stejně musíte při revizi zkontrolovat, ne?
- No to ano, ale musí to být někde zaznamenané ...
- No já myslel, že to bude napsané právě v té revizní zprávě ...
- No to ano, já osobně toto všechno do revizní zprávy uvádím, ale revizní zpráva nemůže nahradit projekt...
- Aha ... No a když bude ta elektrika už udělaná, dal by se ten projekt udělat dodatečně ?
- No v podstatě ano. Může se udělat záznam skutečného provedení, který je v podstatě projekt ...
- No a bez toho projetku by to nějak nešlo ?
- Nešlo ...
- No já vám dám vědět, ale moc se mi to nelíbí, nikdo tady okolo nic takovýho nedělal a všichni fungují bez problémů ... Já myslím, že to jenom zbytečně komplikujete, aby jste ze mě vytáhl víc peněz ...

(pokračování příště) Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #28 kdy: 11.11.2007, 17:14 »

 pane Hasala.

No tak to je přesně ono.  Jsem v rozpacích Pláč Hněv zle angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #29 kdy: 11.11.2007, 19:30 »

TO: Hasala

Tak koukám, že ne jenom Praha, ale také již Jižní Morava, je stát ve státě.  Smích
Co se týče nezávislosti na státní legislativě, můžete si s "Pražáky" podat ruce!  Hněv

PS: Škleb Škleb Škleb ;

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.058 sekund, 23 dotazů.