Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Jaký má význam dokumentace pro RT?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaký má význam dokumentace pro RT?  (Přečteno 26173 krát)
Tomáš Navrátil
« kdy: 08.11.2007, 13:40 »

Postavil jsem si dům.

Potřebuji revizi,ale revizní technik mi řekl, že mi ji bez dokumentace nemůže udělat.
Byl jsem tedy za projektantem který mi řekl, že mi může vypracovat pouze skutečný stav.

Na co teda bude potřebovat revizní technik schéma skutečného stavu ve kterém stejně nejsou nakresleny trasy (protože je projektant neví),  když to co je nakreslené vlastně vidí sám?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #1 kdy: 08.11.2007, 16:32 »

Dokumentace vypracovaná dodatečně jako "dokumentace skutečného stavu"  je pouze dokumentací orientační, z které je možné vyčíst obvody, rozmístění přístrojů v návaznosti na schéma zapojení rozvaděče a označení obvodů. Z hlediska revizí je to nepostradateln ý podklad, bez kterého nelze řádně provést jakoukoli další revizi.  ajoooo

Dokumentace by se měla jasně odlišit od prováděcí dokumentace opravené dle skutečnosti. Asi by bylo vhodné jednoznačně stanovit název těchto orientačních podkladů.  pozor

Jak to vidí naši projektanti a jak tuto dokumentaci označují? pomoc
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Pavelka Květoslav
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 08.11.2007, 18:01 »

Pane Beláň:
když řešíme toto téma tak se zeptám,může připravit pro RT dokumentaci klasický elektrikář nebo musí projektant ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #3 kdy: 08.11.2007, 19:41 »

TO: Pavelka

Orientační dokumentaci může vypracovat každý, kdo to umí, zná základní značky a pravidla pro kreslení.
Tato výkresová dokumentace by se měla řešit ve spolupráci s montážní firmou s revizním technikem.  Mrknutí

Pochopitelně zpracování od projektanta má vždy vyšší úroveň, ale bez podkladů vypracovaných RT a montážní firmou to žádný projektant dělat nebude. Pláč

PS: Nejlepší a nejlevnější řešení je, dodržet prováděcí projekt do puntíku!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jan Doležálek
*
Offline Offline



Začátečník, ale snaživý :0)


« Odpověď #4 kdy: 08.11.2007, 19:46 »

NO a jak se postupuje v případě, kdy prováděcí projekt není (z důvodu, že majitel domu si postavil, jako elektrikář živnostník, dům sám z hlavy?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Doležálek Jan RTEZ
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #5 kdy: 08.11.2007, 20:35 »

 pane Doležálek.

Když si to dotyčný živnostník postavil sám, určitš má plány v hlavě, stačí at ty plány přenese na papír.  Mrknutí

Pokud ne tak To nerevidujte.  Úsměv

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 08.11.2007, 20:41 »

NO a jak se postupuje v případě, kdy prováděcí projekt není (z důvodu, že majitel domu si postavil, jako elektrikář živnostník, dům sám z hlavy?

No já postupuji tak že když provozovatel nepotřeboval vůbec žádné plány tak nepotřebuje ani revizi. Pokud chce revizi, měl by chtít také alespoň nějakou dokumentaci (samozřejmě v rozumném rozsahu). Jako elektrikář živnostník to určitě ví a má někoho kdo mu dokumentaci na jeho zakázkách zpracovává Mrknutí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #7 kdy: 08.11.2007, 21:19 »

Dokumentace má pro RT význam zásadní. Mám-li dokumentaci mnohem lépe se mi dané zařízení reviduje. Nemyslím, že je nutná TD ve které jsou zakreslené kabely čarami a krabice tečkami, jak se to dříve kreslilo a si správně má kresli dodnes. To se nedodržovalo na stavbách ani před 30 lety natož dnes. Ale má význam jednopólové schéma rozvaděče se správně očíslovanými obvody, jističi a kabely. A potom půdorys se značkami přístrojů a spotřebičů, ovšem s precizním očíslováním jednotlivých obvodů, shodně jako u rozvaděče. Bavíme li-se o běžné domovní instalaci.
Naopak je tomu třeba u MaRu, zdvihadel, o strojích ani nemluvě. Tam je samozřejmě podrobná dokumentace s detailními schématy nezbytná i pro revizi. Né všude můžete měřit megmetem a né vždy naměříte vyhovující izolaci, ale jak zjistit kde a proč? když si to není kde přečíst?
Z vlastní zkušenosti mohu říct, že TD je dobrá i pro uživatele bytu a to jsem si jí sám navrhoval i tahal, ale po 7 letech už si nepamatuju skoro nic. Bez TD prostě už ani doma nevím které konkrétní zásuvky mám na kterém jističi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #8 kdy: 08.11.2007, 21:21 »

TO: Doležálek

Byl jsem a stále jsem tvrdým zastáncem montáže podle dokumentace. Hněv

Každý RT musí čas od času zrevidovat instalaci bez dokumentace, a to někdy i velice starou a složitou instalaci.  Nerozhodný

Osobně postupuji tak, že se snažím zjistit co nejpřesněji skutečný stav a zapojení obvodů a tento stav co nejpodrobněji zapsat do revizní zprávy. Je to časově velice náročné.  palec

Jako další velice důležitou informaci považuji uvést do výchozí zprávy montážní firmu i s IČ. Pokud si investor zhotovil instalaci sám, klidně do zprávy napíšu do kolonky zhotovitel: svépomocí investor!  Mrknutí


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Miroslav Strakoš
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 08.11.2007, 22:41 »

Dovolím si ukázat, jak to dělám já. Nakreslím skice a prokonzultuju případné nejasnosti s RT. Jak je nataženo, zapojeno a změřeno Zs Mášovou soupravou, namaluju plánky a předložím na revizi. RT dopíše hodnoty Zs a ostatní podrobnosti. Pak vše spolu s revizní zprávou předám majiteli.

* Schemata.zip (536.71 KB - staženo 1213 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Roubal
« Odpověď #10 kdy: 08.11.2007, 22:45 »

Co napíšete do kolonky zhotovitel v případě, že dům byl od někoho koupen a nikdo neví, kdo instalaci provedl? Co třeba: Pachatel neznámý?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #11 kdy: 08.11.2007, 23:18 »

TO: Roubal

Dobrý pokus.  Šok
Asi vám uniklo, že hovořím o výchozí revizi! ajoooo
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jan Doležálek
*
Offline Offline



Začátečník, ale snaživý :0)


« Odpověď #12 kdy: 09.11.2007, 07:07 »

 Úsměv Naprosto s Vámi souhlasím páni RT. Potom tedy, jelikož jsou normy nezávazné, bude bohatě stačit, jestliže vypracuji já, nebo zhotovitel seznam(soupis) na A4 papír, kde uvede všechny potřebné informace, které by mi poskytla i daná dokumentace skutečného stavu. Takhle jsem se s tím už mockrát setkal, třeba v malých bytech. Bylo tam napsáno : 1řádek - FA1 LSN16A/B/1 - 5ks zásuvek 16A/230V na kuchyňské lince - CYKY 3Cx2,5.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Doležálek Jan RTEZ
Viktor Klemon
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 09.11.2007, 07:21 »

To: Doležálek -je to tak, takto robím prípravu pre RT u starých objektov po opravách. Ušetrí mu to prácu. Ale inak som sa nestretol s tým, že by RT odmietol revidovať jednoduchu inštaláciu ( ako RD) aj bez dokumentácie. V správe popíše inštaláciu detailne, do poznámky uvedie, že chýbala dokumentácia. Pri nasledujúcej revízii má veľmi ulahčenú prácu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #14 kdy: 09.11.2007, 11:40 »

Tak tohle je vážně zapeklitá situace  dabel. Střetávají se nám zde dva protichůdné názory.
1. RT "střelci" jsou ochotni akceptovat i soupis jističů a prohlašují, že je to TD.
2. RT "puntíčkáři" vyžadují TD v provedení  "kompletní projekt s výkresy"

Bavíme se zde samozřejmě o výchozích revizích.

Osobně jsem spíš RT 2. typu a myslím, že i v ČSN je dostatečná podpora proč musí být TD k dispozici. Neuznávám ani argument "že u jednoduché instalace malého bytu to není potřeba, protože ..." já říkám, že instalace malého bytu je tak jednoduchá, že nakreslení TD je otázka několika okamžiků, takže proč jí nenakreslit? Snad jen z důvodu ušetření několika stokorun a nebo proto aby si dotyčný dokázal jak je tvrdý a jak pohrdá předpisy... Jiný důvod nenalézám.

Ono všechno souvisí se vším, množství RT se zvyšuje a jejich tolerance také. Celé to vede ke snižování jejich prestiže. A zde je již jen krůček ke zrušení RT - OSVČ (viz zde http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,5394.0.html). Čím budou mít stávající RT horší pověst (rozuměj jako že jsou úplatní a vlastně k ničemu) tím lépe se prosadí plánované změny. Málokdo si ale dnes uvědomuje, že "Revizní firmy" vzniklé z nových budoucích předpisů již nebude nijak snadné ukecat na přehlížení nedostatků a také jejich služby budou patřičně honorované. Pak teprve budou investoři valit bulvy. (Ten kdo ví jak již dnes probíhá třeba schvalování výtahů do provozu inspektory - zaměstnanci a kolik se za to platí inspekční firmě (montážní firma),  jistě chápe co mám na mysli)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Doležálek
*
Offline Offline



Začátečník, ale snaživý :0)


« Odpověď #15 kdy: 09.11.2007, 12:09 »

To karvánek:
Plně s Vámi souhlasím Super!! A všichni RT by to tak měli dodržovat. Pro mě je norma standart - tak jak by to mělo být v tom nejhorším případě. Toto téma jsme založili pro radu, jak řešit situace v blízkých kruzích a když už hned od začátku nebylo to co mělo být. Myslím že jsem se konečně utvrdil, jak danou situaci vyřeším - ikdyž mi to také moc nevoní.....

Takže "VŠICHNI SE ŘIĎTE TEXTEM VIZ. VÝŠE (p.Karvánka)!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Doležálek Jan RTEZ
Jaroslav Kořínek
RT - E1 / A+B
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 10.11.2007, 08:44 »

 Mrknutí Jsem přesvědčen, že řada revizních techniků dodržuje stavovské zásady a tak pro výchozí revizi potřebuje projektovou dokumentaci včetně změn, prolistuje si stavební deník, neopomene prohlédnou Prohlašení o shodě od namontovaných komponentů, projít si stavbu a porovnat skutečnost s PD.  Zbývá to poslední - změření veličin a finále "jen vše přenést na papír s označením Revizní zpráva".
 Hněv Následuje druhá skupina RT - kteří za levno u hospodského stolu "vymrskou" revizku jako fík!
Co k tomu dodat?  Napadá mne příměr - Výchozí revizní zpráva je něco jako rodný list človíčka se kterým pak funguje celý život. V nedávných dnech  jsme na TV koukali na výměnu miminek, chybné označení, špatný škrtaný zápis, záměna, odhalení pravdy - reálná skutečnost.
Víte myslím, že výchozí revize je takový rodný list se kterým by stavba měla žít svůj život do případných změn a nebo k úplnému zániku stavby jako celku.
Ještě jedno malé zastavení: Mohu se vzteknout, když čtu ,že normy jsou nezávazné. Proč už nikdo nepřidá to další : "jsou nezávazné, pokud zařízení bude uděláno lépe něž je doporučeno normou-předpisem."  Tito propagátoři  nezávislosti norem by měli svá tvrzení zhodnotit i dalším studiem a to Zákonů a Vyhlášek - poté by takovou hloupost o nezávislosti ze svých úst nemohli vypustit.
Epilog : "Vše souvisí se vším a tak i projektová dokumentace a výchozí revize patří k rodnému listu stavby!"
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Roubal
« Odpověď #17 kdy: 10.11.2007, 20:27 »

To: Štefan Beláň

Jaký pokus? To nebylo myšleno proti vám  Šok.

Někdo si postavil dům, ale ještě před koulaudací a před výchozí revizí elektroinstala ce zdědil vilu kdesi v zahraničí. Tak prodal dům a odstěhoval se. Zapomněl předat kontakt na elektrikáře a projektovou dokumentaci. Nový majitel byl pošetilý a nevěděl, že to bude potřebovat, a teď chce výchozí revizi kvůli připojení. Původní majitel není k zastižení, sousedé nic nevědí a v okolí je plno elektrikářů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.085 sekund, 23 dotazů.