Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Mohu v případě mezifázového zkratu v HDS vyměnit nožovou pojistku sám?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohu v případě mezifázového zkratu v HDS vyměnit nožovou pojistku sám?  (Přečteno 31718 krát)
Petr Svoboda12
« kdy: 09.11.2007, 10:20 »

V pripade napr mezifazoveho silneho zkratu a preruseni pojistky v HDS, muzu ji menit sam, nebo musim volat RZ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 09.11.2007, 13:01 »

Předpokládám, že HDS je v majetku RZ. Ono potom mají povinnost zařízení udržovat. Zavolal bych na jejich pohotovost a oni pojistky vymění. Dělají to dost rychle, řádově do několika hodin.
Samozřejmě za předpokladu, že zkrat byl odstraněn.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jaroslav Jonáš
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 09.11.2007, 14:19 »

Mezifázový silný zkrat v HDS  jak uvádíte je asi dost velký extrém. Ovšem k vybavení pojistky v HDS nebo v RIS občas dojde. Tato skříň je sice majetkem RZ, ale pojistky jistí vývody - HDV, které majetkem RZ již nejsou. Proto pokud je na takovou poruchu zavoláte, připravte si nemalý peníz, určitě převyšující 1 tis.Kč. A to vám pouze vymění vypálenou pojistku. Případnou závadu na jištěném vývodu si musíte předtím nechat odstranit sám, to RZ nedělají. Proto je na takovou "poruchu" nevolám a pojistku vyměním sám.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Zdeněk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 09.11.2007, 14:43 »

Otázkou také je, jestli máte elektrotechnic ké vzdělání a kvalifikaci na práci pod napětím. Dále potřebujete speciální klíč na otevření a nástroj na výměnu pojistky. Upozornuji vás, že se v žádném případě, zvláště u nožových pojistek,  nejedná o triviální výměnu pojistky z pohledu laika. Myslím si, že HDS nebo RIS jsou zařízení, před kterými by si laici měli rozhodně udržet určitý respekt. Na druhou stranu výměny provádím (vybaven zmíněnými pomůckami) sám bez kontaktu s RZ.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Slabý
*
Offline Offline



OSVČ


WWW
« Odpověď #4 kdy: 09.11.2007, 15:40 »

Výměna pojistek v HDS je velice riziková činnost pro toho, kdo s el. nemá zkušenosti. Je to práce v neměřené části a tam už laik vůbec nemá co dělat! Vždy se obraťte na odborníka, který vám výměnu provede. Vynaložené prostředky za ten klid určitě stojí. Nemusíte volat RZ, stačí nějaký odborník ve Vašem okolí, ale je to i otázka času. RZ jezdí docela rychle, ale stojí to nějaké peníze. Cenu vám řekne operátorka při zavolání. Před výměnou je samozřejmostí odstranění poruchy, nabo alespoň odpojení vadného okruhu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E1B
Miroslav Strakoš
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 09.11.2007, 22:14 »

A co v případě, že HDS je staršího typu a visí na ni plomba? Urvat a opravit? Nahlásit?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Slabý
*
Offline Offline



OSVČ


WWW
« Odpověď #6 kdy: 09.11.2007, 22:25 »

Stále platí, je to práce v neměřené části a tu může provádět jen firma, která má smlouvu s distributorem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E1B
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 10.11.2007, 07:18 »

To Slabý: Není třeba smlouva s distributorem, alespoň v případě E.onu, ale je nutné před zásáhem do plomb tuto skutečnost nahlásit, sdělit operátorce údaje o zájkazníkovi, číslo elektroměru, stavy, atd....no prostě na co se zeptá Úsměv,  dále pak důvod proč se pod plomby leze, kdo bude práci provádět a kdy bude dokončena.

Kdyby tutto práci měli dělat pouze tzv. alianční partneři, tak by nedělali nic jiného než měnili pojistky a podpobně.....A ty májí RZ na něco úplně jiného.

Stejně tak vám alianční partneři nemusí dělat rekostrukce např. HDV (stupaček před měřením) v bytovkách. To by nájemníky vyšlo pěkně draho z cenama prací e.onu.....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #8 kdy: 10.11.2007, 08:44 »

Moho potvrdit to, co píše kolega Rotrekl, u EONu to takto funguje. Troufl bych si tvrdit, že k oboustrané spokojenosti.
Osobně bych výměnu nožové pojistky nepovažoval za tak triviální záležitost.
Vzpomínám na jednoho "šikovného" pána, který si vyhodil nožové pojistky v přípojkové skříňce na sloupu. Bylo by vhodné podotknout, že to bylo poté, co se šťoural v podružné rozvodnici a způsobil mezifázový zkrat na přívodu.
Kromě jističe před elektroměrem vyhodil i dvě pojistky v přípojkové skříňce - bylo to dost blízko trafa a byly tam dost nízké impedanční smyčky.
A protože vzniklou situací slušně řečeno nebyla nadšená jeho manželka, jako správný "geroj" to chtěl opravit. Prvním problémem se ukázala být přípojková  skříňka. Nešla totiž otevřít jednoduchou kličkou. Pán to "vyřešil" tak, že ji vypáčil ...
Dalším problém byly nožové pojistky. Což o to, vyndat šly celkem dobře, ale zpět už to bylo horší ...
Pán samozřejmě nepoužíval pojistkový držák zvaný "žehlička",  ale pojistky cpal zpět pomocí kleští, zaplaťpánbu dobře izolavaných ...
Není těžké odhadnout, co se dělo dále ... Úsměv
Jedna pojistka sjela, kam neměla a bylo vymalováno ...
Ve finále byly vyhozené pojistky až v transformátoru, přípojková skříň zcela zničená, půl vesnice půl dne bez proudu... Pán byl lehce ožehnutý, zásah proudem nedostal, ale spadl ze žebříku a zlomil si klíční kost ...
Nicméně nepoučil se, nedávno mi volal, že by potřeboval udělal revizi v přístavbě RD a elektroinstala ci si samozřejmě "spáchal" sám ...
Vymluvil jsem se na celkovou zaneprázdněnos t ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Michal Kolesa
Chráněnec Clusteru
*
Offline Offline


Michal Kolesa


WWW
« Odpověď #9 kdy: 10.11.2007, 10:17 »

V naší bytovce, žije podobně elektrotechnic ky zdatný chlap !

Vyměňoval si zásuvku !

Fázi si zapojil na kolík a PEN vodičem si nevěděl rady tak ho prostě ušmikl !
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 10.11.2007, 10:32 »

Vyrazit nožovky není takový problém. U staršího rozvaděče IP 10 stačí hrotem vadasky sjet mezi šroubky jističů - volal jsem na kolegu "... Jóóó, to je vóóón!!",  když jsem dohledávaj jištění v předchozím, nepopsaném rozvaděči. Jenže známé "cvakání" dolů-nahoru při zkoušení znamená opět jistič zapnout a já se zrovna v tu chvíli otočil a kejchnul. Hrot sjel mezi šroubky, blesk, hrot o kousek kratší, pojistka v HDS v prdeli, kus budovy a nemálo PC rázem bez napětí. Zrovna, jak na potvoru, jsem žehličku ssebou neměl. Z tehdy ještě JČE přijeli po telefonátu během chvilky, bylo to v pohodě a nic to náhodou nestálo. Ale připadal jsem si jak největší amatér, obzvlášť, když jsem šel původně instalovat domácí telefon.

Jindy stačí navrtat v nepředpokládan ém místě přívod k podružné rozvodnici v překladu nad oknem, schovaným navíc za tenkou vrstvou cihel, nikoliv pod omítkou, jsem jej nečekal. Naštěstí kličku i žehličku jsem měl...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Svoboda1
« Odpověď #11 kdy: 11.11.2007, 20:29 »

Ja se ptal ohledne sveho souseda. Zavolal si na to nekoho nakonec. Mohl za to zkrat ve sporaku. Mezifazovy usuzuju z toho, ze byli vypalene dve pojistky. A take proto, ze zkrat vuci stredu nebo zemi by asi nevyrazil HDS, kdyz je od trafa celkem daleko. Ale bylo predrazen hlavni jistic 3x25A a jisteni pro sporak 3x20A, oba vypadle, a zadne znamky po zahoreni oblouku v rozvadeci. To me prekvapilo, asi zkrat na vrcholu pulvlny. Jsem uz rok sice vyucenej elektrikar, ale zatim v tom nedelam, zehlicku nemam, je tam plomba, a nozovky jsem nikdy nemenil a nechtel jsem vyrazit celou ulici a popalit se, jak tady pisete vyse.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.054 sekund, 23 dotazů.